loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10

Samsun'da Sağlık Çalışanları Ayakta

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Samsun'da Sağlık Çalışanları Ayakta
Abone ol
Samsun'da sağlık çalışanları, hekimlere yönelik maaş artışının ayrım gözetilmeksizin tüm sağlık emekçilerine uygulanması talebiyle iş bıraktı. 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na(KESK) bağlı  Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası(SES) Samsun Şubesi üyeleri, TBMM'de maaş düzenlemesinin tüm çalışanları kapsaması yönündeki teklifin gündeme alınmaması ve emekli hekim ve diş hekimlerinin kapsam dışına çıkarılmasını, kamu hastanelerinde eş zamanlı iş bırakarak protesto etti. 

BÜTÜN SAĞLIKÇILAR SORUNLARLA BOĞUŞUYOR 

SES Samsun Şube Başkanı Aysel Ocak, sağlık çalışanlarının hakları için alanlarda olduklarının mesajını verdi. Ocak, "10 dakika da 2 hasta muayenesi, Aile hekimliğinde yaşanan sorunlar, keyfi ve kuralsız cezalandırma, güvencesiz ve ucuz çalıştırma  3.Basamak hastanelerine sevksiz gidebilme, eğitim ve araştırma yerine muayenenin öncellenmesi ve personel eksikliğinden kaynaklı asistan hekimlerin eğitim yerine muayene ve kırtasiyecilik yapma gibi nedenlerle yaşadığı angarya ve uzun çalışma, yeterli kadro açılmaması nedeniyle; hemşire başta olmak üzere yüzbinlerce personel açığından kaynaklanan artan iş yükü ve angarya çalışma ve çok sayıda yeni mezun sağlıkçının işsiz olması, pandemi ile mücadelede yaşamını yitiren yüzlerce ve enfekte olan yüzbinlerce sağlık emekçisi olmasına rağmen COVID-19’un meslek hastalığı sayılmaması, yıllardır oyalanarak seçim yatırımına dönüştürülen 3600-7200 ek gösterge sorunu, açlık sınırının az üstünde yoksulluk sınırının çok çok altındaki temel ücretler, emekliliğe yansımayan ve adil olmayan döner sermaye uygulamaları, angarya çalışma, mesleklerin değersizleştirilmesi nedeniyle istifa edip yurtdışına göçmek zorunda kalan sağlık emekçileri, sağlık hizmetlerinin planlanmasından sunumuna kadar geçen süreçlerin hiçbirinde işkolu emekçileri ve sağlık emek meslek örgütleri aracılığıyla dahil olamamaktadır "dedi. 

BU İKTİDARA UYARIDIR 

TBMM'de maaş düzenlemesinin tüm çalışanları kapsaması yönündeki teklifin gündeme alınmaması ve emekli hekim ve diş hekimlerinin kapsam dışına çıkarılmasına tepki gösteren SES Şube Başkanı Ocak şunları kaydetti; "Torbada yasada hekimlerin sabit ek ödemeleri ile emekli ek ödemelerine yönelik azda olsa yapılan artışı olumlu bulduk. Bu düzenlemenin tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçileri içinde yapılması için yasa teklifleri hazırladık. Mücadele yürüttük. Ancak hükümet yetkilileri, muhalefetin bizler için verdiği teklifi kabul etmedikleri gibi emekli hekim ve diş hekimleri için yaptıkları düzenlemeyi de geri çektiklerini ifade edip görüşmeleri ileri bir tarihe ertelediler. Bu durum kabul edilemezdir! İş bilmezliktir! Sağlık ortamının iş barışını, huzurunu kökten dinamitlemektir! 
Hepimizin çalışma koşulları ağır ve hepimizin maaşı çok düşük ve her geçen gün mum gibi erimektedir. Kısa vadede acil taleplerimiz var. Bunlar; Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçileri için döner sermaye performans uygulamalarının kaldırılarak yoksulluk sınırı üzerinde emekliliğe yansıyan temel ücret verilmesi,  3600’den başlayarak kademeli olarak 7200 ek gösterge verilmesi,  Covid-19’un iş kazası ve meslek hastalığı sayılması ve yıpranma payı.Bu gün bunlar için iş bıraktık ve alanlardayız. Bu bir uyarı grevidir "ifadelerini kullandı. 

Sağlık çalışanları, hekimlere yönelik maaş artışının ayrım gözetilmeksizin tüm sağlık emekçilerine uygulanması talebiyle iş bıraktı. Zekeriya FIRAT


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BASK Samsun İl Temsilcisi Bayram Uzunoğlu: Çalışanlara masal anlatmayınÖnceki Haber

BASK Samsun İl Temsilcisi Bayram Uzunoğl...

Çocukların hediyesi Başkan Demir’denSonraki Haber

Çocukların hediyesi Başkan Demir’den

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar