loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.5546
  • Euro 9.1373
  • GR ALTIN 437.81
  • ÇEYREK 718.81

Samsun'da Seçimin Kaderini 3 Merkez İlçe Belirleyecek!

Samsun'da dev seçim anketi.ATAKUM, CANİK, İLKADIM,yerinde gezdik gördük. Peki seçmen ne diyor? işte detaylar..

Samsun'da Seçimin Kaderini 3 Merkez İlçe Belirleyecek!
  • 22 Ekim 2015, Perşembe 14:03

Hedef Halk Gazetesi 1 Kasım genel seçimlerinde Samsun'un kaderini belirleyecek olan üç büyük ilçede 'seçmene' sordu. "Sandıkta ne olur". Ankete katılan seçmenler 'Değişim' bekliyor. Partiler ise iddialı

3 PARTİNİN GÖZÜ DE İLKADIMLI SEÇMENDE

İlkadım'da seçmen sayısının fazla oluşu tüm partileri bu ilçeye yöneltti. MHP 5 yıl yerel yönetimini elinde tuttuğu İlkadım'a çok özen gösteriyor. AK Parti de oy kaybı yaşamak istemiyor. CHP oyunu artırmanın peşinde.

İlkadım İlçesi Samsun'un nüfus olarak en büyük ilçesi. Anket çalışmamızda en çok soru da buradaki seçmene yöneltildi. "Bu Pazar seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz" sorusunun da yöneltildiği İlkadım'da 3,5 oranındaki kararsız seçmen, seçimin sonucuna etki edecek kadar yüksek. Yüzde birlik artışla ya da düşüşle 2 binin üzerinde seçmenin yön değiştirebildiği İlkadım'da AK Parti Yerel seçimlerde MHP ile girdiği yarışta yüzde 40,7 oy alırken, rakibi 38,9 oya sahip oldu. 

7 Haziran Genel Seçimlerinde ise MHP yereldeki oyu bulamadı. Oy arına yüzde 17,8'e kadar geriledi. Yerel seçimde yüzde 17,9 oy alan CHP ise 7 Haziran'da sandıktan 29,5 oranında oy çıkardı. 1 Kasım seçimleri öncesi kamuoyu yine 'oyların çok değişmeyeceğini' söylese de 'Tek başına iktidar isteyenlerin sayısı bir hayli fazla'. AK Parti'nin oylarında yüzde 1'in biraz üzerinde bir artış olacağı görüntüsü var. Şehrin 'ticaret merkezi olan' İlkadım'da koalisyon da olsa bir hükümet olsun, istikrar gelsin diyen seçmen, 1 Kasım'da ilçenin oylarında yaşanacak iniş ve çıkışların partilerin milletvekili sayısını etkileyeceğini ifade ediyor.  

BELEDİYE, İLÇE TEŞKİLATLARI VEKİLLER HEPSİ  SAHADA

Kent merkezinde oyların çok değişmeyeceği, ancak ticaretle uğraşanların 'Ekonomiyi de düşünüyoruz' görüşleri, kararlı bir seçmen yapısı oluşturuyor. AK Parti'nin tüm vekil adayları, ilçe teşkilatının yanı sıra Belediye Başkanı Erdoğan Tok'ta sahada yoğun bir çaba harcıyor, çarşı pazar dolaşıyor, hacıları evlerinde ziyaret edip, sorunlarını dinliyor. Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç'ta ilçeye önem veriyor.  Milletvekilleri Çiğdem Karaaslan ve Fuat Köktaş girmedik sokak bırakmadı. Hasan Basri Kurt'ta Kavaklı seçmenlerin yoğun olduğu mahallelerde. 

İLKADIM'DAKİ YÜZDE 1'LİK DEĞİŞİM ÖNEMLİ 

MHP'de İlkadım İlçesine önem veriyor. O nedenle MHP Milletvekili Erhan Usta ve MHP'li eski Belediye Başkanı Necaattin Demirtaş'ta kapı kapı dolaşıyor, sivil toplum örgütleriyle bir araya geliyor. Ankete katılan seçmenler AK Parti'nin ve CHP'nin oyunun artacağını söylüyor. MHP aldığı oyu muhafaza etmek için çabalarken, ilçede AK Parti CHP koalisyonuna sıcak bakan, AK Parti MHP koalisyonu olsun diyenlerden bir hayli fazla. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM BİR AN ÖNCE BAŞLATILMALI

İlçenin en önemli sorunu ise 'ülkedeki istikrar ortamının bozulması nedeniyle ticari hayatın büyük sekteye uğraması, işsizlik ve varoşlardaki kentsel dönüşümün başlamaması' olarak gösteriliyor. Bir çok esnaf kepenk kapatmış durumda. Asayiş olaylarında en çok yaşandığı ilçe İlkadım. Vatandaş kentsel dönüşümle 'yukarı mahallelerde eski düzenin değişeceğini' ifade ediyor ve Büyükşehir'in bir an önce çalışma başlatmasını istiyor.  Yerel yönetim mahallerde yoğun bir çalışma içinde. İlkadım'lı seçmen terör konusunda da endişeli ve '1 Kasım sonrası kurulacak hükümetin bir an önce teröre çözüm bulmasını bekliyor. 

İLKADIM 2014 YEREL SEÇİM SONUCU

AK PARTİ   40,7
CHP           17,9
MHP           38,9

LKADIM7 HAZİRAN SONUÇLARI

AK PARTİ   46,3   
CHP            29,5 
MHP           17,8 

1 KASIM ANKET SONUÇLARI 

AK PARTİ  47,4

CHP           31,8

MHP          17.3

DİĞER     3,5

VE KARARSIZLAR

--------------------------

CANİK'TE AK PARTİ REKOR OY PEŞİNDE

Canik'te AK Parti bu kez oyunu daha da artırmak istiyor. Başkan Genç, seçimde aktif rol alıp, ev toplantılarıyla 100 bin kişi hedefi koydu, 70 bini aştı. Seçimin en yoğun yaşandığı ilçede MHP, kapı kapı dolaşıyor. CHP oyunu artırıyor.
  
Canik İlçesi'nde  kırsal seçmen de bir hayli önemli. Kırsalda AK Parti'nin yoğun bir oy potansiyeli var. Merkezde de oldukça kalabalık guruplarla bir araya geliniyor ve AK Parti'nin 7. sıra vekil adayı Yılmaz Hocaoğlu da ilçenin bir ferdi olarak, girmedik ev bırakmıyor. Belediye Başkanı Osman Genç ise 'programına daha çok evlerdeki toplantıları alıyor ve MHP, CHP seçmenine gidiyor, destek arıyor. Genç, 1 Kasım'a kadar 100 bin kişi hedefinin yüzde yetmişine ulaştığını açıkladı. 
 
CHP'NİN SÜRPRİZ OYUNU 1 KASIM'DA DA İSTİYOR

MHP 7 Haziran'da aldığı yüzde 35,6'lık oydan çok uzak. Koalisyon nedeniyle suçlanıyor. Etkisi de sandığa yansıyacak gibi görülüyor. MHP teşkilatı ve vekil adayları 'Yanlış aktarıldı, masadan kaçmadık' diye ardı ardına açıklamalar yaparak tepkiyi önlemeye çalışıyor. MHP Milletvekili adayı Erhan Usta ve Hüseyin Edis, ilçede yoğun çalışma yaparken ilçe teşkilatı da mevcut oyunun yükseltme çabasında. CHP ise ilçede beklemediği bir oy aldı 7 Haziran'da. Yüzde 17,9 ile MHP'nin bile üstünde. Oyunu artırmak istiyor.

AK PARTİ'NİN OYLARINDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Canik'te sandıktan 'tek başına iktidar' çıksın diyenlerin oranı oldukça yüksek. AK Parti'nin oyu artar diyenler de bir hayli fazla. Koalisyon isteyen seçmen daha çok muhalifler. Sanayi kesiminin de bulunduğu Canik'te işletmeciler, erken seçimin işlerine sekte vurduğunu ve bir an önce istikrar gelmesi gerektiğini vurguluyor. AK Parti 7 Haziran seçimlerinde yüzde 61,6 oranında aldığı oyu en az üç puan artırma peşinde. O nedenle milletvekili adayları da ilçedeki programlara katılarak ilçelerine destek istiyor. Çiğdem Karaaslan'ın akşam ev toplantılarına katıldığı ilçede 'CHP ve MHP'li seçmen üzerinde yapılan çalışmanın sandıktan dönüşümü merak ediliyor. 

1 KASIM'DA SANDIKTAN ÇIKAN SONUÇ DEĞİŞİR

Ankete katılan seçmenlerin çoğu terör olaylarının ülkenin en önemli sorunu olduğunu vurguluyor. Kırsaldaki seçmen Büyükşehir'in çalışmalarının yetersiz olduğunu söylüyor. Yerel yönetim daha etkili çalışmalar yapıyor. 1 Kasım'da sandıkta değişiklik olur mu sözüne 'olur' diyen bir seçmen yapısıyla Canik'te ilçede milletvekili dağılımını değiştirebilecek bir özelliğe sahip. 

CANİK 2014 YERELSEÇİM SONUCU

AK PARTİ   55,2
CHP           4,8
MHP          35,6

CANİK 7 HAZİRAN SONUÇLARI

AK PARTİ    61,6    
CHP            17,9
MHP            14,9 

1 KASIM ANKET SONUÇLARI 

AK PARTİ   63,8
CHP           19,1
MHP          13,5
DİĞER        3.6
VE KARARSIZLAR

-------------------------

ATAKUM YEREL SEÇİMİN DÜELLOSU YAPILIYOR

Atakum İlçesi'nde seçmen, AK Parti, CHP ve MHP'li olarak 'oldukça iddialı'. Hepsi birinci parti oluruz iddiasında. AK Parti oyunu koruyor. CHP'de artış var. MHP'li seçmen 'yükseliriz' diyor.

Atakum, çevre ilçelerden aldığı göçle oy yapısını sürekli değiştiren bir ilçe. Nüfusunun sürekli artması da 'seçim sandığındaki değişmeleri' ortaya çıkarıyor. Kırsalı kent merkeziyle bir olan Atakum'da seçmen yapısı, 'kamplaşmış' durumda olsa da 3,8'lik kararsız seçmen 'henüz seçimini yapmamış'.

AK Partilli, CHP'li ve MHP'li Milletvekili adaylarının adeta seferber olduğu ilçede AK Parti yerel seçimde aldığı yüzde 38'lik oyu, 7 Haziran' seçimlerinde 1,4 oranında artırdı ve 39,5'luk bir destek buldu. CHP ise belediye başkanlığı koltuğunu kaybettiği Atakum'da yerel seçimde yüzde 34,7, 7 Haziran'da ise yüz de 34 oy aldı. MHP yerel seçime göre 5,2 oy kaybederek yüzde 20 oy alabildi son genel seçimlerde. 

KOALİSYONUN EN ÇOK KONUŞULDUĞU İLÇE 

İlçede 'tek başına iktidar  olsun' diyen seçmen sayısından daha çok 'koalisyon olsun' diyen fazla. AK Parti - CHP ve AK Parti - MHP koalisyon isteğinde muhalif seçmenin görüşü CHP'li koalisyonu daha çok istiyor. Ancak AK Partilye oyunu veren seçmenin çoğunluğu  'sandıktan koalisyon çıkarsa MHP ile olsun isteğinde'. İlçe merkezinde oylar çok değişecek gibi görülmese de kırsal ve merkeze yakın mahallelerde partiler arasında oy geçişleri yok değil. Küçük değişimler sandığı çok etkileyecek gibi gözükmüyor. AK Partili Belediye Başkanı İshak Taşçı, özellikle kırsalda ve üst mahallelerde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Vekiller de bölgede yoğun bir çalışma yapıyor. 

AK PARTİ ATAKUM SEÇMENİNİ ÖNEMSİYOR

CHP'li milletvekili adayları sahada çok görülmüyor. MHP'li vekil adayları da Atakum'da yoğun bir tempo içinde değil. Yine de her iki parti oylarını büyük bir ölçüde koruyor. Hatta CHP'de ufakta olsa bir yükseliş görülüyor. Kararsız seçmenler arasında MHP ve CHP'ye oy vermiş olanlar da var. Dağlımı sandığı etkiler. Spor Bakanı Çağatay Kılıç, ilçeye önem veriyor. Diğer vekiller de her açılışa katılıyor. Başkan Taşçı, pazar yerlerini, STK'ları gezip partisine destek arıyor. Milletvekili gezilerine katılıyor.  

MUHALİF PARTİLERİN SEÇMENİ OLDUKÇA BİLİNÇLİ

Büyükşehir'in ilçenin kırsal kısmında çalışması yok. Yerel yönetimin çalışmaları daha yoğun. İlçenin en önemli sorunlarının başında yüksek ve merkeze uzak mahallerden ulaşım sorunu geliyor. Çatalçam, Altınkum, Dereköy ve Taflan gibi mahallelerde yaşayan seçmen, Büyükşehir'in kendilerine hizmet getirmediğinden yakınıyor. Ankete katılan seçmenlerin bir çoğu 'hükümeti çözüm sürecinde başarısız buluyor'. CHP'li seçmen koalisyon yapmamakla suçluyor. MHP'li seçmen ise 'MHP koalisyondan kaçtı denilerek' kamuoyunun yanıltıldığına inanıyor. Atakum'da 1 Kasım sandığından sürpriz çıkacak gibi görülmüyor. Büyük ihtimalle 3 partinin yarışı, aşağı yukarı çok az değişikliklerle partilerin 'oy hanesine' yazılacak.

ATAKUM 2014 YEREL SEÇİM SONUCU

AK PARTİ   38,1
CHP           34,7
MHP           25,2


ATAKUM 7 HAZİRAN SONUÇLARI

AK PARTİ   39,5 
CHP            34 
MHP           20 

1 KASIM ANKET SONUÇLARI 

AK PARTİ  40,4
CHP           36.2
MHP          19.6
DİĞER       3.8
VE KARARSIZLAR

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık