loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.4138
  • Euro 9.0058
  • GR ALTIN 446.47
  • ÇEYREK 732.37

'Samsun'un Batısı '7 Haziran gibi olmaz'

Samsun'da dev seçim anketi. 19 MAYIS, BAFRA, ALAÇAM YAKAKENT yerinde gezdik gördük. Peki seçmen ne diyor? işte detaylar..

'Samsun'un Batısı '7 Haziran gibi olmaz'
  • 20 Ekim 2015, Salı 14:04

Hedef Halk Gazetesi 1 Kasım genel seçimi için seçmenin tercihini  yerinde sorguladı. Kırsalda ve ilçe merkezinde seçmene 'sandığı'  sordu. Samsun'un Batısı '7 Haziran gibi olmaz" dedi.

19 MAYISLI CHP'YE KIRGIN 'GELMEDİLER'

19 Mayıs İlçesi kırsalında seçmen CHP'li vekil adayları ve parti  temsilcilerine kırgın. Özellikle yüksek köylerdeki seçmen, "Biz AK  Parti'lilerden başkasını görmüyoruz' diyor.. Eski Bakan Suat Kılıç'tan  sonra, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç'ta ilçeye önem veriyor.  Ama her şeye rağmen hem CHP, hem de AK Parti'nin oyları ilçede  artıyor.

19 Mayıs İlçesi'nde seçmen 7 Haziran'a göre 1 Kasım seçimlerini  daha çok önemsiyor. Oyların renklerinde değişim olacağını belirten  ankete katılan bir çok seçmen var. Ama oyumuzu değiştirmeyiz 3,5  ayda ne kadar değişti ki diyen de var. CHP'nin oy oranı yerel  seçimde yüzde 6 iken genel seçimde 14,7'ye yükseldi. Ve CHP'de  artış sürüyor. MHP'den kaçan oylar biraz AK Parti'ye, biraz da  CHP'ye gidiyor gibi gözüküyor. 2,9 oranındaki kararsızlar 'daha çok  tepki oyu verenlerden oluşuyor'..

AK PARTİ'NİN VE CHP'NİN OYLARINDA ARTIŞ OLUR 

Yerel seçimlerde yüzde 57,8 oy alan AK Parti, genel seçimde oyunu  daha da artırdı. Yüzde 66,4 gibi bir rakama ulaştı. MHP ise yüzde  34,1'den 7 Haziran'da 13,6'lara kadar geriledi. Koalisyon  görüşmelerinde MHP'nin olumsuz davrandığını söylüyor MHP'ye oy  veren seçmen. HDP'nin ise oylarının ülke genelinde düşeceğine  inanıyor. İlçe halkının çoğunluğu tek başına iktidar istiyor. CHP'li ve  MHP'li seçmenler ise birinci partinin kendi partileriyle koalisyon  yapmasını öneriyor. AK Parti'nin oylarının biraz artacağını söyleyen  ankete katılan seçmen, CHP'nin de artış göreceğini, MHP'nin ise  oylarında azalma olacağını ifade ediyor. 

TERÖR VE EKONOMİK SIKINTI İLÇENİN EN ÖNEMLİ SORUNU

Ülkenin en önemli sorunları arasında terörü gösteriyorlar ve çözüm  sürecini AK Partili seçmen bile eleştiriyor. Hükümetin o süreci iyi   takip etmediğini söylüyor. Ama yine de çözümün AK Parti olduğunu  vurgulayan seçmen sayısı kırsalda daha yoğun. İlçenin en önemli  sorunu ise köy yolları, pazaryerinin taşınması, Samsun'a ulaşım  olarak öne çıkıyor. Ekonomik sıkıntı ve Samsun'un kıyısı olması  nedeniyle gelişmeme ise herkesin eleştiri konusu. 

ONDOKUZMAYIS 014 YERELSEÇİM SONUCU

AK PARTİ  57,8
CHP           6
MHP          34,1

ONDOKUZMAYIS 7 HAZİRAN SONUÇLARI

AK PARTİ   66,4  
CHP           14,7
MHP           13,6

1 KASIM ANKET SONUÇLARI 


AK PARTİ  69,1
CHP           15,8
MHP          12.2
DİĞER     2,9
VE KARARSIZLAR

bati-2.-bolge-(2).jpg

*****************************

BAFRA'DA 3 PARTİNİN YARIŞI

Bafra İlçesi'nde AK Parti, CHP ve MHP adayları adeta arenada.  Bafralı üç vekil adayından biri kesin milletvekili olacak. Mevcut MHP'li  vekil Edis, AK Partili Kırcalı ve CHP'li Sevinç'e koltuğunu kaptırmamak  için yarışıyor. 

Bafra İlçesi'nde seçimin belki de 'en zor süreci' yaşanıyor. Tüm partiler Bafra'dan bir vekil çıkarmak için yarış içinde ve stratejileri de aynı. Diğer partilerden gelen oyları aşağı çekip, o bir vekili çıkarmak. Seçimin kilitlendiği ilçe olan Bafra aslında AK Parti'nin kalesi gibi. 7 Haziran'da da yüzde 50.9 oy aldı. Ama MHP'de ilçede güçlü. Yüzde 23,6 oranında oy aldı. MHP'nin ikinci sıra vekili Hüseyin Edis Bafralı. 

BİR VEKİL BU İLÇEDEN ÇIKACAK. YARIŞ BÜYÜK

CHP'nin yüzde 20,1 oy aldığı Bafra'da, oyundaki yükseliş ve AK Parti'nin oyundaki küçük de olsa yaşanan artış Edis'in vekilliğini zora sokmuş görünüyor. Edis'te var gücüyle sahada ve çalışıyor. Ancak Bafralı sandıkta 1 Kasım'da değişim olacağına inanmış durumda. CHP'li Sevinç ise en yüksek oyu almak istiyor ve meclise gitmek için çabalıyor. Sandıkta farklılık bekleyen seçmenlerin çoğunluğu tek başına iktidar diyerek AK Parti'yi işaret ediyor. Koalisyon görüşmeleri nedeniyle muhalefete özellikle de MHP'ye tepki gösteren çok.

TERÖRÜN BİTMESİ İÇİN KOALİSYON OLMALI

Ancak ilçede koalisyon olmalı mı sorusuna 'evet diyenler de' oldukça fazla. Ülkede terör olaylarının bitmesi için koalisyon olması gerektiğini savunanların oylarının çoğunluğu CHP'ye yakın. CHP'li seçmen AK Parti ile koalisyondan yana. HDP'nin oylarının da 7 Haziran'a göre düşeceğine inanıyor ve istiyor Bafralı. Samsun'da seçimin sonuçlarını etkileyecek önemli bir ilçe Bafra seçmeni. Ve asla 7 Haziran gibi olmayacak gözüküyor. Ülkenin en önemli sorunu olarak terörün gösterildiği ilçede, su sorunu yerel sorun olarak öne çıkıyor. 

BAFRA 2014 YEREL SEÇİM SONUCU

AK PARTİ  52
CHP          6,7
MHP         38


BAFRA 7 HAZİRAN SONUÇLARI

AK PARTİ   50,9     
CHP            20,1
MHP           23,6 


1 KASIM ANKET SONUÇLARI 

AK PARTİ  51,4
CHP           24,3
MHP          22,2
DİĞER       2,1
VE KARARSIZLAR

bati-2.-bolge-(5).jpg

**********************

ALAÇAMLI'NIN İLK GÜNDEMİ KÖY YOLLARI 

Alaçam İlçesi'nde seçmen AK Parti iktidarını özellikle köy yolları  nedeniyle eleştiriyor. Terör olayları ilçenin gündeminde. Kırsalda  çoğunluk AK Parti diyor, CHP ve MHP ilçede yoğunlaştı. 

Samsun'un Alaçam İlçesi'nde son yerel seçimlere göre bir oy kaybı yaşıyor AK Parti. Belediye hizmetlerinde Büyükşehir'in eksikliğine vatandaş tepkili. Ankete katılan seçmenlerin ağırlığı tek başına iktidar çıksın sandıktan diyor ama bir çok seçmen de CHP- MHP koalisyonu olsa daha iyi olur görüşünde. 1 Kasım'da çok değişimin yaşanmayacağı Alaçam'da seçmen CHP'nin oyunun artacağını söylüyor. 

AK Parti'nin çözüm sürecinde hata yaptığını söyleyen seçmenler, AK Parti'den başka partilere giden bir kısım oyun geri geleceğini, bunun da nedeninin koalisyon görüşmelerindeki olumsuzluk olduğunu söylüyor. CHP'li seçmen 'Kıalıçdaroğlu koalisyon yapabilmek için her şeyi yaptı' derken, MHP'li seçmen Bahçeli'nin 'koalisyondan uzak durmasını' eleştiriyor. Bazı MHP'liler de masayı terk edenlerin kendilerinin değil, AK Parti'nin olduğunu savunuyor.

KARARSIZLAR CHP'YE YAKIN MHP'Lİ SEÇMEN 'KARARLI'

Daha çok kemikleşmiş oyların bulunduğu Alaçam'da AK Parti Milletvekili Çiğdem Karaaslan oylara pozitif anlamda etkili. Partisi'ne 1 Kasım için oy taşıyacağa benziyor. 'Bizim kızımız' diye anılan Karaaslan, daha çok kadınlardan oy alacağa benziyor. MHP'li seçmen Alaçam'da partisine her anlamda sahip çıkıyor. Kararsızlar CHP'ye yakın. AK Parti belki küçük bir artış görebilir. Ankete katılan seçmenler 'Alaçam'da HDP'ye oy çıkmaz. Türkiye çapında da düşecektir' diyor. 

OYUMU DEĞİŞTİRMEM DİYENLER HAYLİ FAZLA

İlçenin en önemli sorunlarının başında ülke gündemindeki terör geliyor. Çünkü Alaçamlı bu konuda hassas. İlçeye yatırım olmadığını ve Büyükşehir'in hizmet götürmediğini söyleyen seçmen, işsizlik nedeniyle ilçenin göç vermesinden yakınıyor. Bunlar sandığı etkiliyor mu diye soruca da 'Yoksa AK Parti bu seviyede oy almazdı, daha çok artardı' diye yanıt veriyor. Alaçam'da sandıkta çok değişiklik yok gibi. Aynı partiye veririm diyen, değiştiririm diyenlerden kat ve kat fazla. 

ALAÇAM 2014 YEREL SEÇİM SONUCU

AK PARTİ  48,2
CHP          15,9
MHP          33,7


ALAÇAM 7 HAZİRAN SONUÇLARI

AK PARTİ  44,3
CHP           30,7
MHP          19       

1 KASIM ANKET SONUÇLARI 

AK PARTİ  46,1
CHP           33,9
MHP          17.2
DİĞER     2.8
VE KARARSIZLAR

bati-bolgesi-(8).jpg

***********************

YAKAKENT'TE ÇOK ŞEY DEĞİŞMEZ GİBİ

Yakakent'te merkezde CHP ve AK Parti eşit ağırlıkta gibi. Kırsala çıkınca AK Parti oylarının arttığı görülüyor. 7 Haziran seçimlerine göre 1 Kasım'da çok değişiklik olmayacak ilçelerden biri de Yakakent.

Yakakent İlçesi'nde yerel seçimlerde yüzde 56,8 oranında oy alan AK Parti 7 Haziran'da önemli bir oy kaybı yaşadı. Yüzde 47,8'e düştü oyları. MHP'nin oyları da artış gösterdi. Yerel seçimde yüzde 8'di, 7 Haziran'da yüzde 16,5 oldu. CHP'de oy kaybı yaşadı 7 Haziran'da, yerel seçime göre. 

KOALİSYON OLSUN DİYEN OLMASIN DİYENDEN FAZLA

İlçede ankete katılan seçmenlerin yarısına kadarı 'Tek başına iktidar' istiyor. Kamuoyu yoklamasına katılan seçmenlerden 'tek başına iktidar' diyenlerin tamamı, 7 Haziran'da oyunu AK Parti'ye vermiş.  AK Parti'nin oyu artarsa, kırsaldan gelen oylarla olabilir. Koalisyon olsun diyenlerin de oranı bir hayli fazla. Hem CHP hem de MHP'li seçmen koalisyon istiyor. Kararsızların çoğunluğu da. Kararsızlar 6,9 oranında ve çoğunluğu oylarını bir önceki seçimde iktidar partisine vermemiş. Bu oran seçimin sonucunu etkileyecek kadar yüksek. 

SANDIK KURULANA KADAR ÇOK ŞEY DEĞİŞEBİLİR

1 Kasım'da değişim beklemeyen ilçe halkı, herkes 7 Haziran'da verdiği partiye oyunu verir, ne değişti ki diyor. Ama kırsalda AK Parti'ye bir miktar oy, kararsız ve diğer partilerden gelecek gibi. CHP'nin de oy artışı olabilir. MHP 7 Haziran'da aldığı oyu muhafaza etmek istiyor. Kamuoyuna katılan seçmenler, sandık kurulana kadar çok şeyin değişebileceğini de söylüyor ve HDP'nin oyunun düşeceğini ifade ediyor. 

BÜYÜKŞEHİR'İN HİZMETİ KÖYLERE ULAŞMIYOR

İlçenin en önemli sorunlarının başında köy yolları geliyor. Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarının köylerine ulaşmadığını ifade eden seçmen, ilçenin alt yapısının yetersiz olduğunu da belirtiyor. Yakakent'te 7 Haziran'a göre değişim kararsızların dağılımıyla yaşanacak gibi.  

  YAKAKENT 2014 YEREL SEÇİM SONUCU

AK PARTİ  56,8
CHP           33,3
MHP          8

YAKAKENT 7 HAZİRAN SONUÇLARI

AK PARTİ  47,8          
CHP           26,9  
MHP          16,5     
   

1 KASIM ANKET SONUÇLARI 


AK PARTİ  48,7
CHP           28,9
MHP          15,5
DİĞER     6,9
VE KARARSIZLAR

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık