loading...
Samsun
DOLAR8.5512
EURO10.0853
ALTIN495.39

Sayısal Meslekler ile Geleceğe Hazırlanın

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sayısal Meslekler ile Geleceğe Hazırlanın
Abone ol

Hayatınızı rahat bir şekilde geçirebilmek ve iyi bir yaşam sürmek için aşılması gereken ilk aşamalardan belki de birincisi okul hayatıdır. Henüz gençlik çağında olan bireyler bu dönemlerde yapacakları atılıma göre geleceklerine şekil vermekte. Bu gençler okul dönemlerinde bazen sayısal meslekler ile ilgilenirken bazen de sözel ya da yabancı dil alanlarına ilgi duyabilmektedirler. Seçim her ne olursa olsun yapılacak tercihe göre geleceğin ebeveynlerinin hayatları şekillenecektir.

İyi bir lise eğitimi ve sonrasında doğru bir üniversite tercihi ile istenilen mesleğe ulaşabilmek mümkündür. Her ne kadar iyi bir eğitim çalışmaktan geçse de kişilerin ilgi duyduğu mesleğe ulaşmak bir seçim yapmayı gerektirmektedir. Sayısal meslekleri mi tercih etmeli yoksa sözel bölüm mesleklerini mi? Veya yabancı dil üzerinde mi ilerlemeliyim? İşte tüm bunlar öğrencilerin kafalarını zaman zaman karıştıran sorular arasında yerini almıştır.

Bu tercihler öğlesine önemlidir ki TYT, AYT veya yabancı dil sınavlarında oldukça başarı kazansanız dahi doğru yapılmayan tercihler nedeniyle bütün bu başarı boşa gidebiliyor. Bu sebeple yapılan çalışma kadar öğrencinin ilgi odağının da doğru tespit edilmesi büyük önem arz eder.

Neden Sayısal Meslekler?

Herkesin ilgi alanı birbirine göre farklı olsa da günümüzde iş bulabilme konusunda en iyi seçeneklere sahip 4 yıllık fakültelerin sayısal meslekler içerisinden çıktığını söyleyebiliriz. Bu açıdan bakacak olursak sayısal alanlarda merak duygusu gelişmiş olan gençlerin gelecek yönünden kaygılarının daha az olduğunu söyleyebiliriz. Her bölüm için geçerli olmasa bile bu alan üzerinden mezun olanlar için çalışacakları sektör mezun oldukları bölüm ile alakalı olma ihtimali daha yüksektir. Bu durum günümüzün en büyük sorunları arasındadır. Üniversite okuyan gençlerin okudukları bölüm ile alakalı olarak çalıştıkları alanlar birbirinden farklı olabiliyor. Tüm alanları düşünürsek sayısal mesleklerde bu durum daha azdır diyebiliriz.

Sayısal Bölümden Mezun olanlar Hangi mesleklerde Çalışabilir

Sayısal meslekler ile belirtilmek istenen Matematik ve Fen derslerinin ağırlıkta okutulduğu bölümlerden mezun olanların çalıştıkları meslek grubudur. Sayısal meslekleri tercih edebilme dönemi lise yıllarında belirgin bir hal alır. Lise çağında okuyan öğrenciler Matematik ve Fen ağırlığında olan bölümü seçtikleri taktirde bu yönde eğitim almaya başlarlar. Bu durum üniversite yıllarında seçilen bölüme göre devam eder. Sayısal ağırlığı üniversite yıllarında artarak zirveye ulaşır. Lise yıllarından üniversiteye kadar uzanan bu dönemde ilgi alanına göre seçim yapmak bu yüzden önemlidir. Yanlış bir şekilde yapılacak tercih öğrencinin hayatını etkileyecektir.

Sayısal bölümde okumayı düşünen birisiyseniz kendinize bu bölümü neden okumak istediğinizi sorun. Soruya vereceğiniz cevaba göre tercihinizi yapın. Kendinizi sayısal meslekler için yeterli görmüyorsanız diğer alanları seçmeniz geleceğiniz açısından daha faydalı olacaktır.

Sayısal bölümler üniversite yıllarında ön lisans sayısal bölümler ve lisans sayısal bölümler olarak dallara ayrılır. Bu bölümlerle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için https://www.ekishaberleri.com/sayisal-meslekler/ linkini kullanabilirsiniz.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Samsun'da taşıyıcı tırın kat arasında kalan işçi hayatını kaybettiÖnceki Haber

Samsun'da taşıyıcı tırın kat arasında ka...

2015 model Dacia Sandero mahkemeden satılıktırSonraki Haber

2015 model Dacia Sandero mahkemeden satı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar