Basında Öncü, Bölgede Güçlü

  • Dolar 4.7915
  • Euro 5.6134
  • GR ALTIN 189.71
  • ÇEYREK 311.22

SEÇİME DOĞRU HALK NE DİYOR?

Gazetemizin köşe yazarları İsmail Başaran, Ragıp Göker, Mehmet Aksoy ve Mehmet Yazıcı, İlkadım İlçesinde yerel seçime doğru, sokakta kahvehanede ve kırsalda seçmenle buluştu

SEÇİME DOĞRU HALK NE DİYOR?
  • 11 Temmuz 2013, Perşembe 14:20
İsmail BAŞARAN - İLKADIM - 2
CHP İLKADIM'IN NERESİNDE?
Bugün İlkadım'daki gezimizin ikinci günü...
Gerçi iki günde bile burası tamamlanmaz ya, neyse...
Daha önce buraları arşınlamamış olsak ne yazacağımızı şaşırırız vallahi.
İlkadım'da dolaşırken Gazeteci abimiz, Allah Rahmet eylesin Necdet Şensoy'un cenazesine de uğradım.
Neredeyse tüm Samsun oradaydı.
Özellikle de siyasiler...
Hep derim öleceksen de düğün yapacaksan da seçim sırasında olsun bunlar.
Çünkü her iki meclisine de özellikle siyasetçi katılımcı çok olur...
Necdet Şensoy'un cenazesi de öyleydi.
Cenaze namazını kılıp hakkımızı helal ettikten sonra yine yollara konuyacaktık ki arkadaşlardan birisi "Nerede buluşalım" gibi bir laf etti.
"CHP İl Binasının altında bir arkadaşım çay ocağı açtı, orada buluşup sonra dağılırız" dedim.
"CHP İl Binası nerede?" diye bir soru geldi.
Soran arkadaşım hayata "Sol gözüyle bakan" Mehmet Yazıcı'ydı...
Soran gözlerle baktım kendisine, "Bilmiyorum, gerçekten neresi?" diye sordu...
Yüksek sesle düşündüm; Mehmet Yazıcı Samsun'da CHP İl Merkezi'ni
bilmiyorsa başka kim bilebilir ki?
Bu düşüncelere katılmış iken o çay ocağına gittim.
Orayı açan arkadaş da CHP'li...
"Buralarda CHP yöneticilerini hiç gördün mü?" diye sordum.
"Hayır" cevabını aldım.
Şimdi ben bu CHP'nin Samsun'un İlkadım ilçesinde belediye başkanlığı
seçimlerinde ne yapabileceğini sorgulayacağım ha...
Hep "CHP'yi yönetenler olmasa, CHP bundan çok daha fazla oy alır"
derler ya, artık inanasım geliyor...
Bu partide aday adayı olarak adı geçenler var mı?
Elbette var. CHP'li seçmen Müşfik Veysel Erdoğan'ı çıkışlarından ve bir önceki dönem milletvekili adaylığındaki çalışmalarından tanıyor ve "Mutlaka adaylığını" koymalı diye yaklaşıyor...
İlkadım'da Erkan Akyüz'ün de ismi çokça seçmenden duyuluyor.
Bu iki ismin de hem partiyi iyi temsil edeceklerini hem de seçildikleri takdirde Belediyeyi iyi yönetebileceklerini vurguluyor İlkadım'da konuştuğum bazı seçmenler...
AKILA TAKILAN SORU?
İlkadım'da Seçmenin aklına bir soru takılmış durumda...
AK Parti'ye karşı MHP ve CHP ittifak diye adlandırılabilecek birlikteliğe gidecekler mi?
Kimse kusura bakmasın bu soruyu da sordum seçmenlere...
Aldığım bazı cevaplar ilginçti...
Özellikle de sanırım MHP eğilimli seçmenlerden geldi "Evet" yanıtı...
Çünkü MHP'liler CHP oylarından en azından bir bölümünün alınamaması durumunda İlkadım'da seçimin de AK Parti'ye kaptırılabileceğini öne sürüyorlar.
O nedenle de CHP'nin burada "kerhen" aday göstermesinden yanalar.
CHP eğilimli seçmenler ise elbette bu duruma karşı geliyorlar ve partilerinin böyle bir "kumpasın" içine girmesini istemiyorlar.
Bu arada İlkadım Belediye Başkanı Necaattin Demirtaş'ın CHP li seçmenle de arası bir hayli iyi..
'Beni desteklerler' diyor.. 
DEMOKRAT PARTİ SAHAYA İNİYOR
İlkadım'da kime çarpacağı belli olmayan serseri mayın misali sokaklarda dolaşırken Erdem Demirdağ ile karşılaştım.
Önce biraz gönül koydu. Nedeni de; "Erdem Demirdağ'ın il başkanı alacağını duydum, ancak sanırım Genel Başkanlığa aday olmuş birisi il başkanı olmaz" diye yazmıştım daha önce, ona içerlemiş de ondan.
Sonra da ekledi:
"Ben, bu parti sayesinde bir yerlere gelen sonra da bu partiden bir şey olmaz diyenlere bu partinin ne olduğunu göstereceğim, o nedenle il başkanlığını kabul ettim."
Bölgede bir iki turdan sonra baktım ki partinin eski yöneticileri Sinan Genç ve Mustafa Yaman'la Erdem Demirdağ oturuyor.
Takıldım:
"Sizi de kafaya mı alıyor, başkan?"
Cevap:
"Aldı bile..."
Ertekin Sezer, Cengiz Aktaş...
Bu isimlerin de listede oldukları söylentileri yayılmış bile.
Eski ekip toplanıyor, bu da DP'nin yerel yönetim seçimlerinde ciddi
ciddi isminden bahsedileceğinin kanıtı oluyor.
Bu düşüncemi konuştuğum seçmenlerle de paylaşıyorum, "Evet" diyorlar.
"Evet, adı geçenler çevrelerinde sevilen insanlar aynı zamanda" diye
de ekliyorlar...
VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI
İlkadım'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı için şimdilik (Çünkü diğer partilerin henüz adaylarının isimleri belli değil) Yusuf Ziya Yılmaz öne çıkıyor.
Ne öne çıkması, sadece Yılmaz'ın ismi telaffuz ediliyor.
Bu böyle kalır mı?
Kimle konuştuysam, AK Partililerin dışında, Yılmaz'dan başka kimlerin aday olacaklarını da merak ediyorlar.
Bu merakın altında acaba, yeni bir arayış mı var?
Neden olmasın...
İşin garip tarafı ne biliyor musunuz?
İlkadım'da Ak Partililerden milletvekillerinin adını telaffuz edene rastlamadım desem yalan olmaz.
Birkaç Suat Kılıç adı, birkaç da her iki milletvekili Demir'den bahseden oldu.
Nabız yokladığı öne sürülen Mehmet Çakar, adı öne çıkarılmak istenen eski bakanlardan Ahmet Demircan, eski milletvekillerinin adını hatırlayan bile görmedim.
Belli de olmaz tabi, biat kültürü işler ve "Bu adaya oy vereceksiniz"
denilirse Ak Parti'de sanırım o zaman işler alt üst olur...
Gelelim can alıcı soruya:
İlkadım'da favori parti hangisi...
Bir atasözü var hani; Keser döner sap döner gün gelir hesap döner, diye...
Bakarsınız hesap dönüverir burada, hiç belli olmaz...

Ragıp GÖKER - İLKADIM - 2

İlkadım’ da seçim yarışı zorlu geçecek.

Saathane çevresi bana bir fikir verdi ama mahalleler ve özellikle Necattin Demirtaş’ ın seçimi kazanmasında çok etkili olan mahallelerdeki seçmenin fikri ne? Bunu öğrenmek istiyorum, bu nedenle önce Liman Mahallesindeki bir lokantaya girdim. Kemal Akalın burada aşçıymış. “Kavak’lıyım ama bu başkana oy vermem. Osman Genç, İlkadım’ da aday olursa severek oyumu veririm. Büyükşehir’de Yusuf Ziya Yılmaz’ı başarılı buluyorum” dedi.

Lokantanın sahibi Ersan Mutlu. Soyadı gibi mutlu değil ama. Sürekli söyleniyor. “Çalış çalış para yok” diyor. Ak Parti’ den memnun olmadığını da söyleyen Ersan Mutlu “Başka adam da yok yine bunlara oy vereceğim” diye de ekliyor.

2. Bulvar üzerinde Necatibey Okulunun hemen köşesinde kavun karpuz satan Ali Kul, ben ona daha sorumu sormadan o bana sordu “Ne olacak bu Samsunspor’ un hali?” diye.

“Kötü görünüyor şimdilik, ama düzelir inşallah. Ama ben yaklaşan belediye seçimlerini merak ediyorum o konuda sen ne diyorsun?” diye soruyorum. Ak Partili olduğunu söylüyor Ali Kul. Partisinin İlkadım’ da Erdoğan Tok’u aday göstermesi gerektiğini de sözlerine ekliyor. “Büyükşehir!!!” diyorum. Yusuf Ziya Yılmaz’ın çevresindekileri sevmediğini söylüyor Ali Kul.

İbrahim Ünlü karpuz alıyordu iftar için. Necattin Demirtaş’ ı desteklediğini söylüyor. Ama menfezlerin dolu olmasından şikayetçi İbrahim Ünlü. Sokağındaki menfezlerin koku yaptığını, bu konudaki şikayetini muhtar aracılığı ile de defalarca belediyeye ilettiğini ama bir türlü sorunun giderilmediğini ileri sürüyor.

Bir inşatta çalışırken 3. kattan düşerek sakat Kalmış Ali Bektaş.“Belediye bana araba vermedi, kredi çekerek sakat arabası aldım” diyor. İlkadım’ da da Büyükşehirde de Ak Parti’ nin adaylarına oy vereceğini ve özellikle Ahmet Okuyucu’ yu desteklediğini söylüyor.

HASTANEBAŞI’NIN KAVAKLI’ LARI NE DÜŞÜNÜYOR

Necattin Demirtaş’ ın seçim kazanmasında çok etkili olan Hastanebaşı Mahallesine çıktım sonra. Malum mahalle nüfusunun büyük bir bölümünü Kavaklılar oluşturur. Mustafa Kös de Kavaklı. Demirtaş’ tan ve belediye hizmetlerinden memnun olmadığını söylüyor. Ak Parti adaylarına oy vereceğini, partisinin de aday olarak Ahmet Okuyucu’ yu aday göstermesini istiyor.

Kemal Aslan, zor işitiyor sorduklarımı. Kemal Aslan’ ın derdi yiyecek paketlerinde. “Bu yiyecek vermiyor. Öbürü veriyordu” diyor. Erdoğan Tok zamanında belediyenin yiyecek yardımı yaptığını söylüyor ve “Gene o gelsin” diyerek Erdoğan Tok’un başkan olmasını istiyor.

Recep Erdal, Kavaklı. Necattin Demirtaş’ tan memnun olduğunu söylüyor ve yeniden kazanmasını istiyor.

Kazım Albayrak da Kavaklı olduğunu söylüyor. Demirtaş’ ın çok iyi bir insan olduğunu söylüyor. “Adamın bir kere yüzü gülüyor. Kapısı da herkese açık, daha ne isterim ki” diyerek memnuniyetini dile getiriyor. Kazım Albayrak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ ı da çok başarılı buluyor ve yine seçimi kazanmasını istiyor.

Zeytinlik Mahallesinde manav dükkanı olan Yüksel Akdeniz ise söze MHP’ li olduğunu söyleyerek söze başlıyor. Ancak, geçen seçim oy verdiği ve kazanması için çok çalıştığı Necattin Demirtaş’ ın verdiği hiçbir sözü tutmadığından şikayet ediyor. Yüksel Akdeniz, Mart ayında yapılacak seçimde Necattin Demirtaş’ a oy vermeyeceğini söylüyor. “İlkadım’ da Ak Parti’ ye, Büyükşehir’de MHP kimi gösterirse ona” diyerek tepkisini en sert şekilde dile getiren seçmenlerden biri olarak karşımıza çıkıyordu.

ÇİFTLİK ESNAFININ GÖRÜŞLERİ DE FARKLI DEĞİL

Mustafa Kamil bir lokanta da çalışıyor. Şimdilik boş oy kullanmayı düşündüğünü ama Ak Parti’nin iyi bir aday çıkarması durumunda sandığa gideceğini söylüyor.

Mahmut Altuğ, Diyarbakır’dan gelmiş yıllar önce. Çiftlik’ de tatlı dükkânı var. Necattin Demirtaş’ tan ve dolayısıyla belediye hizmetlerinden çok memnun olduğunu söyleyerek yeniden kendisine oy vereceğini belirtiyor. Mahmut Altuğ, Yusuf Ziya Yılmaz’ dan memnun olmadığını ve önümüzdeki seçimlerde aday olmasını istemediğini sözlerine ekliyor.

GÖZLÜKÇÜ KORKTU

Bir gözlükçü dükkanına girdim . Müşterisi yoktu o vakit. İçeri girip selam verdim,  meramımı anlattım, ilgi ile dinledi. Söyleşiye katılmayı da kabul etti. Ancak ismini sorunca vazgeçti. Görüş belirtmeyeceğini de söyledi.

Mecbur değil tabi vatandaş hemen ayrıldım dükkanından. Kapının önünde Torul Aydın adlı başka bir esnafa sordum, “İlkadım ve Büyükşehir Belediye Başkanlarının çalışmalarından memnun musun?” diye. “Büyükşehir Belediye Başkanından memnunum, yine aday olsun ve kazansın isterim” dedi Torul Aydın. Buna karşın, Necattin Demirtaş’ ın performansını ise yeterli bulmadığını söyledi.

Abdullah Topal ve Bilgehan Yıldırım, parfüm satıyorlar Çiftlik Caddesine. İlkadım Belediyesinin çalışmalarını yetersiz, Büyükşehir çalışmalarını ise başarısız bulanlardan.

Çiftlik’ te kafe işleten Halil İbrahim Aytaç, Necattin Demirtaş’ ı hemşerisi olmasına rağmen desteklemediğini ve Ak Parti Adayına oy vereceğini söylüyor.

Kafede müşteri olarak bulunan Bahçelievler Mahallesi sakinlerinden Ahmet Aytaç ise İlkadım Belediye Başkanının mimar veya mühendis olması gerektiğini söylüyor. Necattin Demirtaş’ a oy vermeyeceğini, İlkadım’ da CHP adayına oy vereceğini söylerken, çok başarılı bulduğu Yusuf Ziya Yılmaz’ın ise CHP’den aday olmasını istedi.

Atatürk Ortaokulunun karşısında oturduğunu söyleyen Yıldıray Küçükel de CHP adayına oy vereceğini söylerken özellikle de Erkan Akyuz’ ü başkan görmek isteğini sözlerine ekliyordu.

İLKADIM’DA ADAYLARIN KİMLİĞİ SEÇİMİN BELİRLEYİCİSİ OLUR.

İzlenimlerim böyle.

Bu bir anket çalışması değil. Seçimin bire bir sonucunun böyle çıkacağını da iddia etmem.

Ve fakat

Belediye Başkanları veya aday olmayı düşünenler ve de parti yöneticileri bu çalışmadan bir çıkarımda bulunurlar mı bilemem.

Biz anketçi değiliz

Birebir seçim sonuçlarını tahmin etmek uzmanlık alanımıza girmez.

Ama gazeteciyiz.

Seçimlerin nasıl seyredeceği ve nasıl bir sonuç çıkacağına dair fikir sahibi olabiliriz.

İlkadım seçiminin nasıl şekilleneceğine dair de bir fikrim var benim.

Ve fakat

“Seçimi şu kazanır, bu kaybeder” demem hiçbir vakit.

Biz yüz yüze insanlarla konuşuyoruz. Onların anlattıklarını sayfalarımıza aksettiriyoruz.

İlkadım için şunu söyleyebilirim ama.

Seçim Necattin Demirtaş açısından zor bir seçim olacak.

Ve fakat ‘’Seçimin sonucunu adayların kimliği belirleyecek’’ Böyle söylemek doğru bir yaklaşım olur.

Mehmet YAZICI - İLKADIM - 2
“ELHAMDÜLİLLAH KAVAKLIYIM!”

Mehmet Yücel esnaf…

“Necattin Demirtaş’ın çalışmalarını beğenmiyorum” diye başlayınca…

“Nerelisin” diye soruyorum…

“Elhamdülillah Kavaklıyım” diyor…

Allah Allah1 Hem Kavaklı, hem de hemşerisini beğenmiyor…

Daha sonra anlıyoruz filmin sonunu!

Oy vermiş Demirtaş’a ama artık vermeyecek…

Mehmet Yücel, bir cümleyle işin rengini belli ediyor…

“Biz” diyor, “Trabzonlu olmasın, Samsunlu olsun diye Demirtaş’ı destekledik…”

“Ama çok pasif, dik duramıyor…”

“Başkan Demirtaş yanındakilerden emir alıyor…”

“Oysa bu halk dik duran başkanları sever…”

“Eğer Ahmet Okuyucu aday olursa, oyumu Okuyucu’ya vereceğim…”

Konuşması böyle Yücel’in…

Üstelik de diğer konuştuklarımız genellikle emeklilerdi…

Mehmet Yücel genç biri…

Biraz sıkıştırmak istedim…

“Ahmet Okuyucu aday gösterilmezse, 

AK Parti Erdoğan Tok’u aday gösterirse…

İlkadım’da seçimleri kim alır…”

Necattin Demirtaş’a karşı, 

Erdoğan Tok’un seçimi kazanacağına kanaat getirdi…

“Büyükşehir’de ne olur peki?”

“Yusuf Ziya Yılmaz ceketini koysa kazanır…”

Ee! Ne diyelim, bu da bir fikir…

Arslan Öndaş, Havzalı çıktı…

Havza benim özel ilgi alanım biliyorsunuz!

Öndaş, “Artık parti dönemi bitti” dedi. 

Nasıl bitti? Millet AK Parti diyor başka bir şey demiyor…

Öndüş, Necattin Demirtaş’ı beğeniyor…

Demirtaş’tan başka çalışacak kimseyi de göremiyormuş…

Ben bir yandan sıkıştırıyorum tabi…

Elbette konuşmanın tamamını burada yayınlayamıyorum…

Demirtaş’tan daha iyi biri olursa, ona da oy verirmiş…

Partisi önemli değilmiş…

Bahri Ar, ilginç şeyler söyledi…

DYP’ye kaydetmişler kendisini…

Ama eli varmamış yine CHP’ye oy vermiş…

Sıkı bir CHP’li yani…

İlkadım’da da Demirtaş’a oy vermemiş…

“Yine vermem” diyor… Zaten Eli gitmezmiş…

Diyor ki: 

“CHP’liyiz, Necattin Demirtaş da bilir bunu. 50 yıldır bizim bu mahalleden hep CHP ilk parti çıkar. Ama bugüne kadar sokağımız için ne istediysek anında yerine getirdi, bizi hiç ikiletmedi…”

Bir belediye başkanından bunu beklermiş…

SEL FELAKETİNİN SORUMLUSU KİM?

Biz insanlara ilk olarak 

“Belediye Başkanından memnun musunuz” diye sorduk…

Onun için yazıların genelinde belediye başkanının adı geçiyor…

Oysa birçok isim var…

Türkiye genelinde hummalı bir çalışma var…

Çünkü AK Parti gezi olaylarının ardından hasar aldı…

Bu durum, önümüzdeki yerel seçimlere, yerel seçimlerden öte…

Olağanüstü bir durum yükledi…

Başbakan’ın erken mitingleri de bunun göstergesi…

Bu nedenle AK Parti Samsun il yönetimi…

17 ilçenin 17’disini de almak için seferberlik başlattı…

İlkadım’da AK Parti’nin belirleyeceği aday, çok çok daha önemli hale geldi…

Artık duygusallığa yer yok…

İlkadım, Tekkeköy, Ladik, Kavak, Atakum gibi…

AK Parti, kendi elinde olmayan yerlerde…

Partisine, geldiği yere bakmadan…

Muhtemelen kazanabileceği isimlerle seçime girecektir…

İlkadım’da AK Parti adayları arasında birçok isim geçiyor…

Bunların başında İlkadım eski Belediye Başkanı Erdoğan tok geliyor…

İlçe Başkanı İhsan Kurnaz’ın da adı geçiyor ama çok zor…

Yine İlkadım Eski Belediye Başkanlarından Ahmet Okuyucu da muhtemel adaylar arasında…

Fuat Köktaş, Erdoğan Tok’un adaylığı üzerinde istekli görünüyor…

Olmaz değil elbette, olabilir… 

AK Parti İlkadım Belediye başkanlığını Erdoğan Tok’la da alabilir…

Böyle bir ihtimal her zaman var…

Ama toplumdaki genel kanı şu…

Eğer Erdoğan tok aday olacaksa…

Seçim çalışmalarını Süleyman Kaldırım’la birlikte yaparsa…

El ele halkın karşısına çıkarsa kazanabilir!

Hele durun bakalım, İlkadım büyük bir yer…

Kim bilir daha kaç kez halkın nabzını tutacağız…

Şimdilik daha erken…

Mehmet AKSOY - İLKADIM - 2
İlkadım’da kazanma ve kaybetme zamanı...

Seçim kazanılır mı, kayıp mı edilir? Yani birinin kazanabilmesi için, birinin veya birilerinin kaybetmesi gerekir. Birinciyi birinci yapan sadece kendisi değil; aynı zamanda ikinci olandır. Kaybedeni olmadan seçim kazanılmaz. 

Sular yükselince balıklar karıncaları, çekilince de karıncalar balıkları yer. Belirleyici sudur. Özellikle İlkadım’da kazanandan çok kaybedenler sonucu belirleyecektir...

Necattin Demirtaş, dört yıl önce aldığı oyları dört yıl sonra alabilir mi? Kendilerine sorduğumuzda ‘Alırım. Şimdi işim eskisinden de kolay’ diyor.. Seçmenin bir kısmı bugün itibarıyla o soruyu cevaplandıramıyor. ‘Biz o zamanki adaylarla Demirtaş’ı mukayese ederek Demirtaş’ı seçtik. Bugün kiminle karşılaştıracağımızı, Demirtaş’ın kimlerle yarışacağını bilmiyoruz’ diyor. Rakibi kim olursa olsun, hiçbir kayıt ve şart ileri sürmeksizin oyumuz Demirtaş’ın diyenler de var, ama seçilmesi için yeterli görünmüyor.

HENÜZ RAKİPLER BELLİ DEĞİL

İlkadım’da  ‘Demirtaş’a oy verir misiniz?’ sorusuna neden olmasın? diyen seçmenler var. Yani şartlar oluşursa veririm diyor, oy vermeyi şarta bağlıyor. Şartlar oluşmuş mu? Bugün itibarıyla oluşmamış diyorlar.  Henüz rakipleri ortaya çıkmadığı için Demirtaş anketlerde yüzde ellinin üstünde bile çıkabilir. Vatandaş Büyük Şehir’de  Yusuf Ziya Yılmaz ve Aslan Karafil’den başkasını bilmediği için merkezde de uzak ilçede de ikisi çıkıyor.

GELDİ, GÖRDÜ, SEÇİLDİ

2009 seçimleri için ‘Demirtaş’ı tanımıyorduk, bize algılatılan Demirtaş’ı seçtik diyor seçmen. 2009 Mart seçimlerinden önce ekmek 75 kuruşa çıktı. Demirtaş ‘Vatandaşın ekmeğiyle kimseyi oynatmam’ dedi. Oyun bitti. Perde kapandı. Zarar ediyoruz diyenler ekmek fiyatlarını yarıya düşürdü. Yüzünü gören pek yoktu, ama namı aldı yürüdü. Bir sözüyle ekmek piyasasını hizaya getiren seçilirse ne yapmaz düşüncesiyle efsaneleşti. Yeni aday Demirtaş, geldi, görüldü ve seçildi. Algılanan Demirtaş gitti, yerine bildiğimiz Demirtaş geldi. Dün Demirtaş’ın bilinmezliği avantajdı, bu seçimde dezavantaj olacaktır. Demirtaş artık meçhul değildir, öyle veya böyle geride bıraktığı 5 yılla tanıtılacaktır, o kendisini olumlu tanıtmaz veya tanıttıramazsa, başkaları onu kendi istedikleri gibi tanıtacaktır. Burada iş Kavaklılara değil; seçildiği parti MHP’ye düşüyor.

MHP’nin katkısı ne kadar

Demirtaş MHP’den seçildi, ama seçilmesindeki faktörler sıralanırken Kavaklıların, Sosyal Demokratların şunların, bunların katkılarının yanında MHP’nin rolünün hafife alındığı görüldü. Bu durumda MHP’liler, zaman zaman da diğer ilçe ve illerin vatandaşları rahatsız oldu.
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
loading...
yukarı çık