loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.7635
  • Euro 6.4297
  • GR ALTIN 283.01
  • ÇEYREK 462.72

SEO Ajansı Ne Yapar?

SEO Ajansı Ne Yapar?
  • 09 Şubat 2019, Cumartesi 12:10

Şimdiye dek muhtemelen SEO’nun yararlarını ve neden her işletmenin SEO’ya ihtiyaç duyduğunu duymuşsunuzdur. (Eğer duymadıysanız, bu yazıyı okumaya devam edin).

Ancak daha önce bir SEO ajansı ile çalışmadıysanız veya personel olarak bir SEO uzmanınız yoksa SEO’dan nasıl faydalanabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz.

SEO, özellikle dijital pazarlama konusunda yeni iseniz, biraz karmaşık gelebilir. SEO hizmetlerine daha önce baktıysanız, muhtemelen birkaç farklı SEO ajansıyla karşılaşmışsınızdır. Web sitelerinde kendi hizmetleri hakkında konuşsalar da, bir SEO firmasının tam olarak ne yaptığını, özellikleaşina olmadığınız bir dil kullanıyorlarsaanlamanız zor olabilir.

Aşağıda, sıkça sorulan iki genel soruyu cevaplayacağız - SEO Ajansı nedir? Ve SEO hizmeti nedir? Ardından, kurumsal bir SEO firmasının işinize fayda sağlayabileceği yöntemlerden ve SEO ihtiyaçlarınız için doğru çözüm ortağını seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

SEO Ajansı Nedir?

Bir SEO ajansı, işletmelere çevrimiçi görünürlüklerini geliştirmelerine yardımcı olmak için arama motoru optimizasyonu hizmetleri sunar. Arama motoru optimizasyonu, sitenizi arama motorlarına daha uygun hale getirmek için web sitenizin tasarımında ve içeriğinde değişiklik yapma sürecidir. Siteniz ne kadar iyi optimize edilmişse Google gibi arama motorları için o kadar iyidir, sitenizin ürün / hizmetlerinizle alakalı anahtar kelimeler ve kelime öbeklerinde arama motoru sonuçlarının ilk sayfasında sıralanma olasılığı daha yüksektir.

Bir SEO ajansı kullanmanın en büyük yararı, web sitelerini arama motorlarında üst sıralara taşıma konusunda deneyimli olmalarıdır. SEO uzmanları sitenize Google, Bing ve Yahoo!gibi arama motorları yoluyla daha fazla organik trafik getirmenize yardımcı olmak için neyin gerekli olduğunu bilir.

Kurumsal bir SEO ajansı arama motoru optimizasyonu için farklı alanlarda uzmanları kullanır. Bu SEO uzmanları, sitenizi denetleme, özel bir SEO stratejisi geliştirme ve işletmenizin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak taktikleri uygulama dâhil olmak üzere bir dizi hizmet sunar.

Dünya genelinde baktığımızda çok fazla SEO ajansı bulunmaktadır. Web sitenizi yükseltmek için yerli ve yabancı firmalarla çalışmak gibi iki alternatifiniz bulunmakta. Burada dikkat etmeniz gereken çalışacağınız ajansın diğer dillerde iyi hizmet verdiğinden emin olmaktır. Yerli SEO ajanslarına örnek olarak Doktus, yabancı SEO ajanslarına örnek olarak SEO.com verilebilir.

En iyi SEO ajansları, web sitenize sanki kendi siteleriymiş gibi davranırlar. Bu, yatırım getirisini (ROI) en üst düzeye çıkarmak ve işletmenizin genel hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak amacıyla sitenizin SEO’su hakkında kararlar verecekleri anlamına gelir. Ajans, SEO hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için sitenize her açıdan bakacaktır.

SEO Ajansıİle Çalışmanın Faydaları

İşletmenizin sitesini arama motorları için optimize etmesine yardımcı olmak için SEO uzmanlarıyla çalışmanın birçok yararı vardır. Aşağıda, bir SEO ajansının tıpkı sizinki gibi büyümekte olan işletmelere yardımcı olabileceği üç ana yol bulunmaktadır:

  1. Bir SEO ajansı, işletmenizin arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmesine yardımcı olabilir.

Deneyimli bir SEO firması, şirketinizin web sitesinin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir. En güncel araçları ve stratejileri kullanan bir SEO firması, Google gibi arama motorlarına daha çekici görünmesini sağlamak için web sitenizi iyileştirmeye yardımcı olmak için ne gerektiğini bilir. Yine bir SEO ajansı, ideal müşterilerinizi çekmek için doğru anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, site mimarinizin arama motoru taraması için optimize edildiğinden de emin olurlar.

Bir SEO firması, işletmenizin sitenizin tasarımında ve içeriğinde ne gibi değişiklikler yapabileceğini belirleyerek, arama motoru sonuç sayfalarında daha yüksek sıralama şansınızı artırmanıza yardımcı olur. İçeriğiniz önemli anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için ne kadar yüksek olursa, yeni ve alakalı potansiyel müşterilere ulaşma şansınız o kadar artar.

  1. Bir SEO ajansı web sitenizin trafik kalitesini yükseltmeye yardımcı olabilir.

Şirketinizin sitesinin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmasının yanı sıra, SEO şirketleri sitenize gelen trafik kalitesini de artırmanıza yardımcı olabilir. Bu şekilde düşünün, ürün veya hizmet teklifinizle doğru şekilde eşleşen anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için sıralama yapıyorsanız, sitenize getirdiğiniz trafik daha alakalı olur.

Sitenize daha alakalı trafik getirdikçe, dönüşümleri etkileme şansınızı arttırırsınız. Bunun nedeni, sitenize gelen kişilerin ürünleriniz veya hizmetlerinizle daha fazla ilgilenmeleridir.

  1. İyi SEO ajansları ölçülebilir sonuçlar sunar.

Bir SEO ajansının işinizin büyümesine yardımcı olabileceği bir başka yol da ölçülebilir sonuçlar vermektir. Bazı geleneksel pazarlama taktikleri aksine, SEO kampanyanızın her aşamasında kolayca izlenebilir ve ölçülebilir. SEO firmanızdan SEO kampanyalarınıza ilişkin aylık bir analiz raporu isteyerek, SEO hizmetlerinin işletmeniz için nasıl değer sağladığını daha iyi anlayabilirsiniz.

Bir SEO firması ile çalışırken, SEO kampanyalarınızın ayrıntılı bir incelemesini sunduğundan emin olun. Yatırımınızın karşılığını aldığınızdan emin olmanın en iyi yollarından biri budur. Bir SEO firmasının sağlayabileceği metrikler trafik hacimlerini, trafik kaynaklarını, arama motoru taramalarını (crawl) ve daha fazlasını içerir.

SEO Hizmetleri Nelerdir?

Artık bir SEO ajansının ne olduğunu ve bir SEO uzmanıyla çalışmanın işinize nasıl fayda sağlayabileceğini bildiğinize göre, bu şirketlerin yaptıkları hakkında konuşalım. Aşağıda, ideal bir SEO hizmetinin nasıl olması gerektiğini anlatacağız.

Değerlendirme ve Analiz

Birçok SEO ajansı mevcut sitenizi ve SEO'nuzu değerlendirerek başlayacaktır. Bu, sitenin kod yapısı ve anahtar kelime yoğunluğu gibi faktörleri değerlendirmeyi, bunun içinse hem sitenin mimarisine hem de içeriğine bakmayı içerir. Yeni bir SEO stratejisi geliştirmeden ve uygulamadan önce mevcut güçlü ve zayıf yönlerinizi belirlemek için en iyi yol budur.

Web sitenizi analiz etmenin yanı sıra, SEO ajansı işinize ve sektörünüze de bir göz atacak. Bir SEO planı oluşturmadan önce hedef kitlenizi ve genel iş hedeflerinizi öğreneceklerdir. İşinizi ve izleyicinizi tanıyarak, SEO ajansı web sitenizin SEO’sunu geliştirmek için hangi taktikleri kullanacağınıza daha iyi karar verebilir.

SEO Stratejisi ve Hedeflerini Geliştirme

SEO ajansı mevcut sitenizin derinlemesine analizini ve sektörünüzün ve hedef pazarınızın değerlendirmesini tamamladıktan sonra, gelecek için bir SEO planı yapmanıza yardımcı olmak için çalışırlar. SEO kampanyanız için bir strateji ve hedefler dizisi geliştirme işlemi, ne tür bir işletmeye sahip olduğunuza ve genel işletme hedeflerinize bağlı olacaktır.

En deneyimli SEO ajansları, sitenizin değerlendirmesinden ve sektör analizinden öğrendiklerini alacak ve daha sonra siteniz için özelleştirilmiş bir plan geliştirmek için çalışırlar. Bu stratejinin bir kısmı, hedef kitlenizin en çok kullandığı doğru anahtar kelimeleri ve cümleleri tanımlamayı içerecektir. Bu plan ayrıca, arama motorlarındaki rekabetinizden daha yüksek sıralarda bulunmanıza yardımcı olacak farklı strateji ve taktikler içerecektir.

SEO Araçları Kurulumu

Özel bir SEO stratejisinin uygulanmasında yer alan bir dizi farklı araç ve sistem vardır. Kampanyalarınızı uygulamaya başlamadan önce, SEO ajansınız hangi araçların, gösterge panolarının ve analitik programlar gibi diğer sistemlerin SEO kampanyalarınızı başarıyla uygulamak ve izlemek için gerekli olacağını belirleyecektir.

Sitenizde değişiklik yapmaya başlamadan önce bu araçların kullanılması, işletmenizin kampanyanızın her adımını kolaylaştırmayı sağlamaya yardımcı olacaktır. İyi bir SEO ajansı SEO stratejiniz için doğru araçları önerebilecek ve SEO kampanyalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için bunları etkin bir şekilde kullanabilecektir.

Optimizasyonun Uygulanması

SEO araçları ve platformları devreye girdikten sonra, SEO firması özel optimizasyon stratejinizi uygulamaya başlayabilir. Bu SEO hizmeti genellikle sayfa optimizasyonu ile başlar. Bu, web sitenizin arka planındaki bazı kodların temizlenmesi ve sitenizin mobil uyumlu ve gezinmesi kolay olduğundan emin olmanızı da içerir ancak bunlarla sınırlı değildir. Bu ayrıca, site için içerik oluştururken kullanmanız için bir hedef anahtar kelime listesi derlemeyi de içerir.

Arama motoru optimizasyonunun bu aşaması, site dışı SEO stratejilerini de içerir. Web sitenizin otoritesi veya bağlantı kazanımı (backlink)site dışı faktörler üzerinde doğrudan kontrol sahibi olamazsınız. Bununla birlikte ajansınızsite dışı SEO taktikleri geliştirme yolları için bazı öneriler sunacak ve hatta site otoritenizi nasıl geliştirmeye başlayabileceğiniz konusunda ayrıntılı bir plan sunacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu Sürecinin Devamı

Arama motoru optimizasyonu devam eden bir süreçtir. Google, arama motorunun kullanıcıları için faydalı kalmasını sağlamak için algoritmalarını her zaman yeniden değerlendiriyor. Her Google güncellemesinde işletmeler, SEO stratejilerini yeniden değerlendirmek ve web sitelerinde küçük ve büyük değişiklikler yapmak ve SEO sıralamalarını korumak zorundadırlar. Bir SEO ajansı sitenizin arama motorlarında görünür kalmasını sağlamak için sürekli kurumsal SEO danışmanlığı hizmeti sağlayabilir. Fakat bu hizmet için kurumsal bir SEO ajansı seçmeniz gerekir.

Devam eden arama motoru optimizasyonu hizmetleri daha fazla anahtar kelime araştırması, bloghizmeti, link oluşturma kampanyaları ve diğer sayfa optimizasyon taktiklerini içerebilir. En deneyimli SEO ajansları, SEO’da yaptıkları değişikliklerle, şirketinizin web sitesinde uzun vadeli başarı sağlamak için stratejilerinizi sürekli güncel tutmanıza yardımcı olurlar.

Bir SEO Ajansında Aramanız Gerekenler

Tüm SEO uzmanları yetkinlik açısından eşit değildirler. Bazıları en iyi uygulamaları izler ve sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için çok çalışsa da, diğerleri sonuçta sitenizin itibarına zarar verecek ve hatta cezalarla sonuçlanabilecek taktikleri kullanacak, sonar dabir daha gözünüze görünmek istemeyeceklerdir. İşletmeniz için arama motoru optimizasyonu hizmetleri sunmak üzere bir SEO ajansı ile çalışmayı düşünüyorsanız, düşünmek isteyebileceğiniz birkaç şey vardır.

İşte bir SEO ajansında aramanız gerekenler:

Geçmiş Başarı: Bir SEO firmasının ne kadar başarılı ve deneyimli olduğunu öğrenmek istiyorsanız, geçmiş başarılarına bakarak başlayabilirsiniz. Geçmişte işletmelere nasıl yardım ettiklerini görmek için firmanın örnek vaka analizlerine ve referanslarına bir göz atın. Şirketlerin Google’ın ilk sayfasında yer almalarına yardımcı oldular mı?

Özel Hizmetler: Bir SEO ajansıaraştırırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, işletmenizin benzersiz hedeflerine uygun stratejiler sunup sunmadıklarıdır. Söz konusu SEO stratejisiyse, iki işletme aynı değildir. Sektörünüzü ve hedef kitlenizi tanımak ve iş hedeflerinizi ve bütçenizi anlamak için zaman harcayan bir şirketle çalıştığınızdan emin olmanız gerekir.

Şirket İçi Çalışma:Bir SEO ajansında aramanız gereken bir başka şey de, tüm SEO hizmetlerini kendi bünyesinden gerçekleştirebilmesidir. Bazı SEO ajansları, işlerini başka SEO şirketlerine ihale ederler ve komisyoncu gibi davranırlar. Böyle bir durumda ise sitenizin üzerinde çalışanın kim olduğunu ve deneyim seviyelerini bilemezsiniz.Bundan korunmak için kurumsal ajanslarla birlikte çalışın. Çalışmalarını şirket içinde yürüten bir SEO ajansına bağlı kalın, böylece web sitenizde kimin çalıştığını ve günlük görevleri yerine getirdiğini bilirsiniz.

Bunlar, çalışmak için bir SEO firması seçerken göz önünde bulundurmanız gereken faktörlerden sadece birkaçı. Dikkate almanız gereken diğer şeyler, ne kadar zamandır iş dünyasında oldukları ve ne tür hizmetler sunduklarıdır. Şirket kapsamlı ve kurumsal SEO hizmetleri sunmuyorsa, gereksinimlerinizi daha iyi karşılayabilecek bir şirket bulana kadar çalışmanızı ertelemek isteyebilirsiniz.

Bir SEO Ajansı ile Online Görünürlüğünüzü Artırabilirsiniz

Şimdi soruları cevapladık, 1- SEO ajansı nedir? Ve 2- SEO hizmetleri nedir? Bir SEO ajansının ne olduğu ve işletmenizin arama motoru görünürlüğünü iyileştirmesine nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha iyi bir sağduyuya sahip olmalısınız. Bir SEO ajansıyla çalışmanın sizin için uygun olup olmadığını düşünüyorsanız, SEO çalışmalarından verimli bir şekilde faydalanabilmek için yeterli kurum içi kaynaklara sahip olup olmadığınızı düşünmelisiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Emine Bulutun Babasıyla Telefonda Görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Emine Bulutun Babasıyla Telefonda Görüştü

Vedat Muriqi: 3Te 3 Yapıp, Milli Araya Çok Güçlü Girmeyi Hedefliyoruz Vedat Muriqi: 3Te 3 Yapıp, Milli Araya Çok Güçlü Girmeyi Hedefliyoruz

Sisam Adası Yanıyor Sisam Adası Yanıyor

Erol Bulut: ”Maçı Haklı Olarak 4-1 Kazandık” Erol Bulut: ”Maçı Haklı Olarak 4-1 Kazandık”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık