loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.4642
  • Euro 9.0317
  • GR ALTIN 437.93
  • ÇEYREK 718.81

​​​​​​​SGK’dan Müjde Erken Emekli Olacaksınız! 4A, 4B Ve 4c’liler için Erken Emekli Olma Şartları Neler?

​​​​​​​SGK’dan Müjde Erken Emekli Olacaksınız! 4A, 4B Ve 4c’liler için Erken Emekli Olma Şartları Neler?
  • 16 Haziran 2020, Salı 19:38

Erken emekli olmanın şartları SGK tarafından belirlenmektedir. İşte SGK tarafından belirlenen erken emeklilik şartları. Erken emeklilik formülünü haberimizde detaylı olarak vermekteyiz.

Vatandaşlar tarafından merak edilen, erken emeklilik konusu her zaman gündemde yerini almaya devam ediyor. Çünkü çalışma hayatında bulunmuş olanların, en büyük hayalleri emekli olmaktır. Erken emeklilik formülünü haberimizde detaylı olarak vermekteyiz. Erken emekli olmanın şartları SGK tarafından belirlenmektedir. İşte SGK tarafından belirlenen erken emeklilik şartları.

Çalışan kişilerin yaşamsal ve bedensel faaliyetlerini etkileyecek seviyede rahatsızlık geçirmesi sonucunda, 1800 prim gününden emekli olabilmeleri mümkündür. Bu şartlarda emekli olanlara malulen emekli adı verilmektedir. Malulen emeklilik: Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında görev yapan 4A, 4B ve 4C’li sigortalılar için erken emekliliği elde etmelerini sağlayan bir sistemdir.  Kimler 1800 gün primde emekli olabilir?

Mululen Emeklilik Başvuru Belgeleri Nelerdir?

1800 gün prim günü ile erken emeklilik tanınan kişilerin belirli şartları karşıladığı takdirde erken emekli olmaktadırlar. SGK tarafından istenilen malulen emeklilik başvuru belgeleri şöyle sıralanmaktadır. Bedensel kayıp yaşamaya başladıktan itibaren 10 gün içinde işten ayrıldığına dair belgelerini hazırlamaları gerekmektedir. Beyan taahhütnamesi veya tahsis talep hazırlanmalıdır. Kamuda çalışan görevlilerin malulen emekliye sevk edildiğini gösteren belge hazırlanmalıdır. Sağlık kurulu tarafından onaylı malullük belgesi hazırlanması gerekmektedir.

Malulen Emeklilik İçin SGK Tarafından Belirlenen Şartlar Neler?

SGK tarafından belirlenen malulen emeklilik şartları; 4A, 4B ve 4C herhangi bir sigorta koluna bağlı bulunan çalışanların malulen emekli olmaları için en az 10 yıl çalışmış olması gerekmektedir. Çalışmış olduğu bu 10 yıl süre zarfında kişinin en az 1800 günlük prim ödemesine sahip olması, sağlık kurulu tarafından hazırlanan raporda iş gücü kaybının en az %60 olması zorunlu tutulmaktadır. Malulen emekli olmasına sebep olan durumun başlangıcıyla birlikte işten ayrılması gerekmektedir. 4B sigortasına sahip olan vatandaşların, ticaret hayatlarını sonlandırması gerekmektedir. SGK prim borcu bulunmaması gerekir.

Başvuru Yapma Ve Başvuru Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişi malulen emekli olacak ise Sağlık Kurulu tarafından onaylanmış olan raporunu aldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na belgeyi şahsen götürmesi gerekmektedir. Sağlık raporundaki malullük oranı %60 ve üzerinde ise malulen emekli olma başvurusu kabul edilmektedir. Başvuru yapmak isteyen vatandaşların SGK resmi sitesinde bulunan evrak arama bağlantısından da evraklara ulaşabilirler.

Sigortalının Hayatını Kaybetmesi Halinde Eşine Aylık Bağlanmasının Şartları Nelerdir?

Bir sigortalı hayatını kaybettiği zaman yasal evlilik bulunması halinde dul eşine %50 bağlanmaktadır. Ancak çocuğu bulunmayan sigortalının dul eşine ise Kanunun 5. Maddesinin 1. Fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç Kanun kapsamında veya yurtdışı mevzuatı kapsamında çalışmaması veya kendi sigortalılığı nedeni ile gelir veya aylık bağlanmamış olması halinde %75 oranında aylık bağlanmaktadır.

Sigortalının Hayatını Kaybetmesi Halinde Çocuklarına Aylık Bağlanmasının Şartları Nelerdir?  

Hayatını kaybeden sigortalının çocuklarına aylık bağlanabilmesi için çocuklarının cinsiyeti, yaşı, malul olup olmaması, öğrenim durumu ve medeni hali gibi şartları mevcuttur.

Ölen sigortalının erkek çocuğuna aylık bağlanabilmesi için; medeni haline bakılmaksızın, erkek çocukların yükseköğrenim görmeleri halinde 25 yaşını doldurmamış olmaları, orta öğretim görmeleri halinde 20 yaşını doldurmamış olmaları, herhangi bir eğitim kurumunda öğrenim görmemeleri halinde ise 18 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir. Kanunun 5. Maddesinin 1. Fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmıyor olmaları gerekmektedir. Kendi sigortalılık nedeni ile gelir veya aylık bağlanmamış olması şarttır.

Ölen sigortalının kız çocuğuna aylık bağlanabilmesi için; Kanunun 5. Maddesinin 1. Fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmıyor olmaları gerekmektedir. Kendi sigortalıkları nedeni ile gelir veya aylığa bağlanmamış olması gerekmektedir. Kız çocuklarının evli olmamaları veya evli olmakla birlikte sonradan boşanmış veya dul kalmaları gerekmektedir. Kız çocuklarına ölüm aylığı bağlanması için yaş ve öğrenim durumu şartı bulunmamaktadır.

SGK kararı ile çalışma gücünün en az %60 oranında yitirdiği tespit edilen çocuklara da medeni haline, yaşına veya cinsiyetine bakılmadan ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Çocuklara bağlanan malul aylıklar;  Kanunun 5. Maddesinin 1. Fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmıyor olmaları gerekmektedir. Kendi sigortalıkları nedeni ile gelir veya aylığa bağlanmamış olması gerekmektedir.

Kendi sigortalılığı nedeni ile gelir veya aylık bağlandığı takdirde, Kanunun 94. Maddesine göre yapılan kontrol muayenesi sonucu SGK kurulu kararı ile çalışma gücünün en az %60 oranında yitirmediği tespit edilen çocukların yeni malullük durumuna esas tutulan rapor tarihini izleyen ödeme başından itibaren kesilmektedir.

Ölen Sigortalının Anne Veya Babasına Aylık Bağlanma Şartları

Anne ya da babaya aylık bağlanabilmesi için yine şartlar bulunmaktadır. Öncelikle anne veya baba 65 yaşının altında ise; hayatını kaybeden sigortalının hak sahibi eş ve çocuklarından geriye kalan hisse olmak zorundadır. Anne veya babanın her türlü kazançtan elde etmiş oldukları gelirleri asgari ücretin net tutarından az olmak zorundadır. Anne veya babanın ölüm aylığı bağlanabilmesi için diğer çocuklarında ölüm aylığı almaması gerekmektedir. Anne veya baba 65 yaşın üstünde ise, yukarıda belirtilen şartları taşıması halinde hayatını kaybeden sigortalının eş ve çocuklarından geriye kalan hisseye bakılmamaktadır. Artan hisse olmasa bile ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Başvurular Nereye Yapılır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

4A kapsamında ölüm aylığı bağlanma işlemleri için; Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüğümüze, ölüm aylığı bağlandıktan sonraki işlemleriniz için Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhiye/ANKARA adresine tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile müracaat etmeleri gerekmektedir.

4B kapsamında ölüm aylığı bağlanması için; ölen sigortalının dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerimize tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile müracaat edilmesi gerekmektedir.

Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesine, malul çocuklar için sağlık kurulu raporu, vasi ilhamı eklenmektedir. Ayrıca resmi internet sitesi üzerinden de başvurular yapılmaktadır. MEB ve YÖK arasında yapılan protokol kapsamında öğrenci belgeleri elektronik ortamda yani internet üzerinden alınmaktadır. Öğrenci belgesinin güncel olup olmadığı konusunda tereddüt edilmesi durumunda hak sahiplerinden talep edilmektedir.

Ölüm Aylığının Kesinti Durumları Ne İçin Kesilir?

Hayatını kaybeden sigortalının eşi yeniden evlendiğinde bağlanan ölüm aylığı kesilmektedir. Çocuklarının ise; Kanunun 5. Maddesinin 1. Fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlamaları halinde ölüm aylığı kesilmektedir. Kendi sigortalılık nedeni ile taraflarına aylık veya gelir bağlanması durumunda ölüm aylığı kesilmektedir. Bekar olan kız çocuğu evlendiği zaman ölüm aylığı kesilmektedir. Eğitim kurumunda öğrenim görmeyen erkek çocuğu 18 yaşını doldurduğu zaman, orta öğretim gören erkek çocuk 20 yaşını doldurduğu zaman, yüksek öğretim gören erkek çocuk 20 yaşını doldurduğu takdirde ölüm aylıkları kesilmektedir. Anne veya babasına diğer çocuklardan hak kazandıkları aylık/gelirler dışında aylık/gelir bağlandığı zaman, anne veya babanın asgari ücretin üstünde gelir elde ettiği takdirde ölüm aylıkları kesilmektedir.   

haberzamani.net

Samsunlu Uzman Çavuş Emre Duman'dan Acı Haber Samsunlu Uzman Çavuş Emre Duman'dan Acı Haber

Beşiktaş: 2 Galatasaray: 0 (Maç sonucu)) Beşiktaş: 2 Galatasaray: 0 (Maç sonucu))

Şehit ailelerine ücretsiz mezar yeri Şehit ailelerine ücretsiz mezar yeri

Son dakika… Sağlık Bakanlığı vaka ve vefat sayısını açıkladı! İşte 17 Ocak corona tablosu Son dakika… Sağlık Bakanlığı vaka ve vefat sayısını açıkladı! İşte 17 Ocak corona tablosu

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık