loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10

Şimdi yıkım sırası AKM'ye mi geldi?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şimdi yıkım sırası AKM'ye mi geldi?
Abone ol
'Yalı Kafe, Kültür Park, Anakent İş Merkezi' derken, Samsunluların kültür ve sosyal etkileşim merkezi olan AKM'de yıkılacaklar arasına girdi. Büyükşehir, AKM'yi yıkıp yerine ne yapacak belirsiz.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, kent merkezinde Alo 153 Kent Yönetim Merkezi ve İlçe Toplu Ulaşım Transfer Merkezi yapmak için inşaat çalışmalarına başlamıştı. Kültür Parkı içerisinde yükselen binalara Mimarlar Odası Samsun Şubesi, ayrı ayrı dava açmıştı.

Samsun 3. İdare Mahkemesi, Kent Yönetim Merkezi yapısının imar mevzuatına, planlarına ve kamu yararına aykırı olduğu sonucuna vararak, 'yürütmeyi durdurma' kararı verdi. Mimarlar Odası, 'emsal gerekçe' göstererek, terminal binası yapımının da durdurulması için dava açmıştı.

İnşaat Mühendisi Murat Şenel

BAŞKAN DEMİR'DEN AKM'Yİ TAŞIMA PROJESİ
SBB Başkanı Mustafa Demir'in kentin sanatsal etkinliklerinin yapıldığı Atatürk Kültür Merkezi'ni de Barış Bulvarı kavşağındaki şantiye alanına taşıyıp, mevcut binayı yıkma projesinin olduğu öne sürüldü. İnşaat Mühendisi Murat Şenel, "Başkan Mustafa Demir'in AKM hakkında kamuoyuyla henüz paylaşmadığı ancak bizim yakın çevresinden aldığımız duyumlar ve bir takım projeleri var. Barış Bulvarı güzergahındaki Kıran Mahallesi kavşağında bulunan Fen İşleri Şantiyesi'ni kaldırarak, AKM'yi buraya taşıyacağı yönünde iddialar var. Bu çok yanlış bir proje olur" dedi.

SANATSAL YAPILAR ULAŞILABİLİR OLMALI
Murat Şenel, "AKM, pandemi öncesi ve döneminde insanların moral ve sanatsal etkinliklere katılması yönünde güzel işler yapıyor. Son dönemde özellikle adından sıkça söz ettiren sanatsal faaliyetler, gösteriler icra ediliyor. Kent merkezindeki bu tür yapılar taşınamaz. Sanatsal etkinliklerin yapıldığı alanlar insanların kolay ulaşılabilir, kent merkezlerinde olmalıdır. Söz edilen bölge her anlamda sorunludur. AKM'nin Büyükşehir Belediyesi'nin Fen İşleri Şantiyesi'ne taşınmak istenmesi kabul edilebilir değildir. Kilise kavşağı, Barış Bulvarı trafik akışının yoğun olduğu bölgelerdir. İlkadım Kültür Merkezi de orada ancak oraya bile park problemi yaşanıyor. Zemin konusunda heyelana müsait alan. Ağır bir yapı oraya inşa edilemez. Otopark başlı başına sorun. Avrupa'daki sanat merkezlerine bakın, hepsi şehir merkezindedir, ulaşımın kolay olduğu yerlerdir" diye konuştu.

SBB HER PROJEDE DAVALIK

SBB Başkanı Mustafa Demir'in yıkım üzerine kurduğu her projenin mahkemelik olduğuna dikkat çeken Murat Şenel, şöyle konuştu; "153 Kent Yönetim Merkezi, İlçe Toplu Ulaşım Merkezi, Saathane Meydanı. Hepsinde dava süreci var. Cumhuriyet Meydanı'nda dönüşümün 5 hektarlık alana çıkarmak için bakanlık nezdinde girişimlerinin olduğunu duyduk. Biz istiyoruz ki; yine hukuki süreç başlamasın. Samsun, sanayi ve tarımla 'Karadeniz'in Başkenti' olmak istiyorsa, bunun için kültürel ve sanatsal alanların çokluğu da varlığı da önemlidir." N. Alper CABBAR


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 2
  KIZGIN
Samsun'da Tebessüm ettiren pankartÖnceki Haber

Samsun'da Tebessüm ettiren pankart

Terme’de hamsi festivali: 1,5 ton hamsi tüketildiSonraki Haber

Terme’de hamsi festivali: 1,5 ton hamsi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar