loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

Siyasetle işim olmaz ticarete bakıyorum

AK Parti eski Milletvekili Fatih Öztürk, şimdi bir başka heyecan yaşıyor. Siyaset defterini kapatmış, tüm enerjisini Samsun Gıda'ya harcıyor. Pirinci, fındığı öyle bir anlatıyor ki; 'bu iş tutar' dedirtiyor

Siyasetle işim olmaz ticarete bakıyorum
  • 28 Şubat 2012, Salı 14:41
loading...

Genç yaşta Samsun Milletvekili oldu Fatih Öztürk. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nden ayrılarak 33 yaşında meclise adımını attı. Siyaseti çok sevdiniz mi sorusuna 'nasip oldu' yaptım diyor ama siyaseti geçmişte bırakmış gözüküyor. Şimdi Samsun'a bir katma değer vermenin peşinde. Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yaptığı şirkete de Samsun Gıda adını vermişler. Ve hedefini şimdiden koşmuş; "Holding oluruz" diyor.

2007 yılında TBMM'ye Samsun milletvekili olarak giden Samsun Gıda A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Öztürk'ün konuğuyduk dün. Gazetemiz editöryal ekibiyle kahvaltıda bir araya gelen Öztürk, siyaset şapkasını çıkartmış, ticaret şapkasını çoktan giymiş. Siyaseti her yönüyle takip ettiğini olaylara hakimiyetinden anlamak mümkün. Ama Samsun'a katkım ne olur diye girdiği gıda işinde çıtayı yüksek tutmak istiyor. "Her şeyi bilmem gerekmez" diye söze başlarken, iyi bir beyin takımı oluşturduğunun da altını çiziyor. Birçok projesi var. Samsun'dan bir holding doğması bile an meselesi.. Heyecanı farklı. "Milletvekili iken Samsun için ne söylediysem onu yapıyorum" diyor.

Gıda işine öyle
dalmış ki; sınır yok

Aslında dün için kahvaltıyı iptal etmek istedik. Çünkü Metro Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk, gözaltındaydı. Yani patronları. Bir hafta önceden kararlaştırılmış bir program olduğu için "Arkadaşlarımız aradı ve iptal edelim isterseniz" dedi. Ancak Fatih Öztürk, "Hayır gerek yok. Bugün için kararlaştırdık, yapalım sohbetimizi" dedi. Samsun Otogarı'nın üst katında yaptığımız sohbet birçok konuyu içine aldı elbette. Milletvekili döneminde unutamadıklarını anlattı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yemin etme töreninin resmini de büyüttürüp, makam odasına asmış... Atatürk'ün resminin olduğu odasında Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da portresi var. Siyaset konuşmak istiyor arkadaşlar ama o gıda sektörüne eliyle koluyla, gövdesiyle girmiş. Hedefleri büyük. Pirinci bir farklı anlatıyor. Fındığı anlatırken kaç halinden bahsetti hatırlamıyorum bile. Keklerinin kaç ülkeye ihracat edildiğini anlatırken, istihdamını da söylüyor. 2 bin kişiye iş olacak Samsun Gıda ve çevresinde gelişecek şirketler. Tabii ki Samsunspor'a da çok üzülüyor. Ve diyor ki; "Çok hatalar yapıldı. Erkut Tutu ile devam edilebilirdi. Petkoviç'e gereğinden fazla zaman verildi. Dilim varmıyor ama o sona yaklaştık galiba" diye de ekliyor.

"7 yaşında babamın omzunda
Erbakan mitingindeydim"

Siyasete çok erken başladım. O yüzden çok şey gördüm. Bende artık bir doygunluk oldu. Ben 7 yaşında babamın omzunda Cumhuriyet Meydanı'nda Erbakan mitinglerindeydim. 20 yaşında Özel Kalem müdürü oldum. O dönemler siyasetin oldukça hareketli olduğu yıllardı. Çok hareketli günlerden geçirdik. Milletvekilliği dönemimde çocuklarıma anlatabileceğim ve unutamadığımı 3 nokta var. Bunlardan birisi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı olmasında katkım vardır.
İkincisi türban yasası ile ilgiliydi. Bu konu ailem içinde sıkıntı yaşadığım bir konuydu. Bununla ilgili Meclis'te yaptığım konuşmayı unutamam. Üçüncüsü ise 12 Haziran referandumu sonrası Anayasa değişikliği çalışmalarına sağladığım katkıdır.

"Siyasete bir
daha dönmem"

Siyaset hayatı boyunca kimsenin kalbini kırmadığını söyleyen eski AK Parti Samsun Milletvekili işadamı Fatih Öztürk, bunun meyvesini ise sokağa çıktığında aldığını söylüyor. Öztürk, bunu "Ben şimdi sokağa çıktığımda korkunç sevgi ve saygı görüyorum. Demek ki doğru şeyler yapmışım." Siyasete yeniden dönmeyi düşünüyor musunuz? sorusuna ise "Siyasette hep yüzde 1 ihtimal vardır ama ben siyasete dönmeyi düşünmüyorum. Bir açık kapı bırakmıyorum." şeklinde yanıt verdi.

"Öyle karavanadan
vekil olmadım"

Bunun üzerine Öztürk'e "Siyasette sizi kızdıran birşey mi oldu? diye sorduk. Öztürk bu sorumuza da içtenlikle yanıt verdi: Hayır bir kızgınlığım yok. Ben 33 yaşında herhangi bir çabaya girmediğim halde milletvekili oldum. Oysaki milletvekili olabilmek için birçok insan milyarlarca lira harcıyor. Ama öyle karavanadan vekil de olmadım. O dönem siyasetin içinde yoktum ama her yerde vardım."

Gıda sektörüne
nasıl adım attı?

Fatih Öztürk Milletvekilliği döneminin ardından Samsun'a tekrar döndüğünde ne iş yapacağını kararlaştırmak zorundaydı. Onun iki tane dünya tatlısı kızı, eşi yani sorumlu olduğu bir ailesi vardı. Böyle bir dönemde Kavak'ta kek fabrikası olan bir arkadaşının işleri pek iyi gitmiyordu. Ekonomik krize onlarda yakalanmıştı. Ve bir şeyler yapmak zorundalardı. Metro şirketler grubu otobüs hizmetleri ile zaten biliniyordu. Ama otobüsçülük hizmetleri geleceği olmayan bir sektördü. Sadece bu alanda devam etmenin doğru olmadığını söyleyen Fatih Öztürk gıda sektörüne adım atmaya o zaman karar veriyor. Ve Kavak'taki kek fabrikasını alarak hem fabrikayı kapanmaktan kurtarıyor hem de sektöre girmiş oluyorlar.

Ülkem pirinç, tüm
yerel marketlerde

Ardından Bafra'da boş bir hangar halinde satılığa çıkartılan Çeltik fabrikası satılığa çıkartılıyor. Ve bu fabrikayı satın alıyorlar. Termeli olan Fatih Öztürk, bu kararı ise " Termeliler ya çeltikle ya fındıkla uğraşır. Biz de Termeliyiz ya bizim ailede elbet bu işten anlayan birileri var dedik. Yani milletvekilliği dönemimin ardından Samsun'a gelmem ve gıda sektörüne girmem 6 ay gibi bir sürede oldu. Sonrasında Van-et'in dispritörlüğünü aldık. Ana markamız ise Metro 55 oldu. Bu marka adı altında Ülkem pirinç doğdu. Şuan 17 bin ton çeltik aldık. Bu çeltik işine girdiğimizde öğrendim ki Türkiye'deki çeltik üretiminin 7'de biri Bafra'da gerçekleşiyor. O dönem Tarım Bakanlığı Osmanlı başağı revize etti. Bu başak Bafra'da çok iyi tuttu. Sonra Ülkem pirinç olarak piyasaya bir girdik müthiş rağbet gördük. Ardından da bakliyat işine girdik Bu konuda da ciddi çalışmalarımız var. Şuan İstanbul'a bile Ülkem ürünleri gönderiyoruz. Öte yandan çeltik üretimi son 10 yılın en kötü yılını yaşıyordu. Ve bu bizim çeltik işine girdiğimiz dönemle çakıştı. Ama biz buna rağmen zarar etmeyen şirketlerden birisi olabildik.

Samsun'da 500 noktada şatış

Ülkem Pirinç ürünlerinin şuan Samsun'da 500 noktada bulunduğunu söyleyen Samsun Gıda A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk, ulusal marketlerin dışında tüm yerel marketlerde ürünlerin satışa sunulduğunu, ulusal marketleri kendilerinin tercih etmediğini belirtti. Öztürk, her ilde bir ana bayileri bulunduğunu ve ancak pirinç satışında perakende değil toptan satış yaptıklarını söyledi. Öztürk çeltik işine girme nedenini şöyle özetledi: "Akıllı adam aklını kullanan adamdır. Daha akıllı adam ise akıllının aklını kullanan adamdır. Ben çeltikten anlarım ama ne kadar iyi anlarım. Bu yüzden işi bilen insanlarla çalışıyorum."

Çikolatanın ustasıyla iddialı geliyorlar

Samsun Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Öztürk, şirket olarak kısa sürede çok büyük mesafe kat ettiklerini belirterek, “Bir yandan üretim yapıp istihdam sağlarken diğer yandan da yeni istihdam kaynakları için çalışmalarımız sürüyor." dedi ve önümüzdeki süreçte yapacakları yatırımlardan bahsetti. Öztürk, "Mart ayı içinde Gıda Organize Sanayi Bölgesi’nde Süt ve Süt Ürünleri fabrikamız ile Çikolata ve Çikolatalı Ürünler fabrikamızın temelini atacağız. Bu iki fabrikamız da bu yıl içinde bitecek ve üretime geçeceğiz. Ayrıca bu yıl içinde Terme ve Ayvacık’ta iki tane fındık kırma ve fındık entegre tesislerimizi kuracağız. Hedefimiz 50 milyon liralık yatırım ve 2 bin kişi istihdam." diye konuştu. Yönetim Kurulu Başkanı, süt, çikolata ve fındık entegre tesisi gibi yatırımların bağımsız bir hal alacağını ve her birinin ayrı ayrı yönetim kurulları olacağını da bildirdi. Çikolatada 100 çeşit ürün olacak. Ayrıca Ünal Sagra ile anlaştık. Markamız Ünal Sagra olacak. Çünkü Ünal Sagra çikolatanın doktoru."

Samsun Gıda'nın hedefleri

Samsun Gıda'nın şuan şirketler grubu olduğunu söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı, seneye holding olma yolunda ilerlediklerini kaydederek, hizmet edecekleri bakliyat, çikolata, süt ve meyve tesisi gruplarına bir de Karadeniz Turşu fabrikası eklemeyi hedeflediklerini söyledi. Öztürk'e Samsun Gıda'nın 10 yıl sonra geleceği noktayı şöyle bir sorduğumuzda ise Öztürk "Vallahi 10 yıl sonrasını bel bile hayal edemiyorum. Umarım iyi şeyler yapacağız" ifadesini kullandı.

Samsunspor bir daha
süper lige çıkar mı bilmem

Samsunspor'da bir dönem yöneticilik yapan Öztürk futbola ilgisiyle bilinen vekillerden. Samsunspor'un süperligde olduğu dönemleri anımsayan Öztürk, o günleri ise şöyle anlatıyor: "Eskiden bir yenilgi yaşadık mı biz sokağa çıkamazdık. Ben Samsunspor'un tepkisiz olduğunu ilk kez bu yıl görüyorum. Samsunspor bana göre bu aşamadan sonra düştü. Bu noktaya gelmesi ise tam bir hatalar yumağı. Böyle de gider. Takımın nasıl yükseldiğini çok iyi biliyorum ama bir daha çıkabilir mi onu bilmiyorum. Bana gelince bundan sonra sporla da ilgileneceğimi sanmıyorum." Samsunspor eski başkanı Erkurt Tutu'nun takıma katkılarının sonradan anlaşılacağına inandığını belirten Öztürk, Tutu’yla devam edilebilirdi” dedi ve ekledi: "Onun emeklerini benim kadar yaşayan bilen birisi herhalde yoktur. Tutu otobüsten inerdi hemen evime gelirdi. Düşünün ki biryere otobüsle gider gelirdi. Takıma çok emek verdi. Sonrasında ise hep yanlış oyuncu seçimi, yanlış başkan ve yönetim seçimi derken bu noktaya geldi. "

Evin patronu kızı

Tüm siyaset, spor ve iş dünyasının yanı sıra Öztürk evli ve 2 kız çocuğu babası. Ailesinden ve dünya tatlısı kızlarından bahsederken gözleri bir başka gülüyor. Hele 10 yaşındaki kızı için "O evimizin patronu" diyor. Ve ekliyor. "Benim müthiş bir çocuk sevgim var. Kızlarım ve ailem benim herşeyim."

Mihriban KOÇAKER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık