loading...
Samsun
DOLAR9.6153
EURO11.2377
ALTIN554.27

Su tüketimine ilişkin dikkat çeken anket 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Su tüketimine ilişkin dikkat çeken anket 
Abone ol
Tarım ve Orman Bakanlığı'nın toplumdaki su tüketim alışkanlıklarını belirlemek amacıyla Samsun dahil 26 ilde yaptırdığı araştırmaya göre, ankete katılanların yüzde 96'sı 'Gelecekte susuzluk yaşamamak için ciddi tedbirler alınmalı' görüşünü destekliyor. 

Tarım ve Orman Bakanlığı, su ile ilgili kısa, orta ve uzun dönem stratejileri belirlemek amacıyla başlattığı 1’inci Su Şurası kapsamında Türkiye’nin su tüketim alışkanlıklarını da ortaya koydu.
Samsun dahil 26 ilde bin 200 kişiyle gerçekleştirilen anket çalışmasında çarpıcı sonuçlara ulaşıldı. 

RADİKAL TEDBİRLER ALINMALI 

Ankete katılanların yüzde 96’sı, ‘Gelecekte susuzluk yaşamamak için ciddi tedbirler alınmalı’ görüşünü destekliyor. Gelecekte susuzluk yaşanabileceğini düşünenlerin oranı ise toplamda yüzde 89’a tekabül ediyor.

TASARRUFA DİKKAT EDİYOR

Ankete katılanların yüzde 83’ü, su tasarrufuna dikkat ettiğini düşünüyor. Yüzde 31’i ‘çok dikkatliyim’, yüzde 52’si ‘biraz dikkatliyim’ dedi. Tasarruf konusunda en dikkatli olunan kesim 40-44 yaş aralığı olarak öne çıkıyor. Bölgesel ayrımda Akdeniz ile Doğu ve Güney Doğu bölgesinde yaşayanlar su tasarrufu konusunda daha dikkatli. Yine kalabalık aileler su tasarrufu konusunda daha dikkatli grubu oluşturuyor.

TASARRUFA YANSIMIYOR

Ankette su tüketimi davranış kalıplarını ortaya çıkarabilmek için toplumsal ve bireysel hassasiyetleri ölçen analiz, su konusundaki endişelerin tasarrufa yansımadığını ortaya koyuyor. Buna göre, görüşülenlerin yüzde 22’si diş fırçalarken, yüzde 52’si el yıkarken suyu açık bıraktığını söyledi. Katılımcıların yüzde 67’si çamaşır makinesinde ön yıkamalı program kullandığını, yüzde 43ü makinesini tam doldurmadan çalıştırdığını belirtti. Yine ankette aylık ortalama su faturasının 88 TL olduğu belirlendi. HHALK


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hayırsever iş insanı cami yaptırdıÖnceki Haber

Hayırsever iş insanı cami yaptırdı

Anaokul ve kreşler güçbirliği yaptı Sonraki Haber

Anaokul ve kreşler güçbirliği yaptı 

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar