loading...
Samsun
DOLAR8.3147
EURO10.0271
ALTIN477.76

Terme'deki İhmalin Faturası Ankara'ya Gönderilecek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Terme'deki İhmalin Faturası Ankara'ya Gönderilecek
Abone ol
Samsun Ziraat Odaları Başkanları, sel afetini yaşayan Terme'de toplandı. Arazilerdeki hasarı inceleyen heyet, çiftçilerle görüştü, notlar aldı. Çiftçiler, "DSİ ve SASKİ uyarıları dikkate almadı" derken, Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, "Hazırlayacağımız raporu üst makamlara sunacağız. Acil çözüm bekleyen sorunlar var. İhmal söz konusu" dedi.

Samsun Ziraat Odaları Olağanüstü İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, geçen hafta Terme'de meydana gelen sel felaketi nedeniyle Terme Ziraat Odası'nın evsahipliğinde gerçekleşti. Ziraat Odası Başkanlarından oluşan heyet, toplantı öncesinde ilçede hasar gören arazileri yerinde inceledi.

Fındık bahçeleri, soya ve çeltik alanlarında büyük kayıplar veren Terme'deki arazi sahipleriyle görüşen heyet, selin faturasının ağır olduğuna dikkat çekti. Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ ve DSİ'nin ihmalinin bedelini ürünlerini kaybederek ödeyen arazi sahipleri, ilgisizlikten dert yandı.

ARAÇLAR İLÇEYE YENİ GELDİ

Selden sonra ilçeye gelen siyasilere tepki gösteren Termeli vatandaşlar, DSİ'nin ve SASKİ'nin araçlarının ilçeye yeni geldiğini söyledi. Meteoroloji'nin günler öncesinden duyurduğu sel uyarılarına duyarsız kalan büyükşehir ve ilçe belediyenin, SASKİ'nin, AFAD'ın, DSİ'nin selden sonrada telefonlara çıkmaması, araziye geldikten sonra da, "Geçmiş olsun, yapacak birşey yok. Devletimiz yaraları saracak" ifadelerine de tepkili olan Termeliler, Ziraat Odası Başkanlarına arazilerindeki tahribatı gösterdi.

Heyet, hasarlarla ilgili tek tek not alırken, kamuoyuna da gerekli bilgilendirmenin detaylı bir şekilde açıklanacağını, TZOB ve hükümete de rapor halinde gönderileceğini ifade ettiler. Heyet, devletten taleplerini de dillendirdi.

Samsun Ziraat Odası Başkanları, sular altında kalmış bir arazide tespit çalışması yaparken, DSİ'nin aracı olay yerinden geçiyordu. Başkanlar, "Bakın DSİ'nin aracı. O kadar aradık gelmediler, sel olunca geldiler" diyerek, tepki gösterdiler.

ÇOK UYARDIK DİNLEYEN OLMADI

Terme Evci Mahallesi'nde sular altında kalan bahçesinde fındık, soya, domates gibi ürünlerinin zayi olduğunu söyleyen bir vatandaş, "Evimi su bastı. Tarlam sular altında. Hasadım gitti. Kimse telefonlarımıza bakmadı. Çok uyardık. Geldi bazı yetkililer, 'zarar ödenecek' dedi. Beni evim, bahçem gitmiş. Ürünüm gitmiş. Sular bahçemi basmadan önce tedbir alacaktınız. Kaç defa size bu kanalları açın diye söyledik, dinlemediniz" dedi. 

OLAĞANÜSTÜ TOPLANDIK

Samsun Ziraat Odaları Olağanüstü İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, "Mevsim yağmurlarından dolayı Terme'de tarım ekili arazilerde büyük hasar meydana geldi. Bu nedenle İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nı olağanüstü afet bölgesinde yapalım istedik. Hasar tespit çalışmaları yaptık. Afetin arkasında bıraktığı yıkımı görmek, çiftçimizle konuşmak istedik. Sahada gezdiğimiz kadarıyla ve aldığımız ihbarlara göre ciddi sıkıntılar var. Çarşamba ve Terme'de denizdeki dalga kanalların ağzını tıkıyor. Bu sebepten dolayı da yağan yağmur suyunu tahliye yapamıyor. Tahliye olmadığı zaman da böyle afete maruz kaldı bölgemiz. Heyet olarak görüşlerimizi alacağız, rapor haline getireceğiz ve üst makamlara sunacağız" dedi.

Samsun Ziraat Odaları Olağanüstü İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'na, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Bölge Temsilcisi, Perşembe Ziraat Odası Başkanı Aslan Soydan, Samsun Ziraat Odaları Olağanüstü İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya, Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Kavak Ziraat Odası Başkanı Süleyman Aslankaya, Salıpazaroı Ziraat Odası Başkanı Zafer Ersoy, Ladik Ziraat Odası Başkanı İmdat Demir ve Asarcık Ziraat Odası Başkanı Halil Oytun katıldı. N. Alper CABBAR

loading...

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Trabzonspor, Batuhan Artarslanın Sözleşmesini FeshettiÖnceki Haber

Trabzonspor, Batuhan Artarslanın Sözleşm...

Samsun'da Ki Su Zammını Kapı Kapı Anlattık!Sonraki Haber

Samsun'da Ki Su Zammını Kapı Kapı Anlatt...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar