loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik'ten Ekonomi Eleştirisi

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu. Ali Çelik kahvaltı sonrası yaptığı açıklamalarda ülke ve Tokat ekonomisi ile gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik'ten Ekonomi Eleştirisi
  • 23 Eylül 2020, Çarşamba 15:02

TSO Başkanı Dr. Ali Çelik Tokat Ticaret ve Sanayi Odası’nın Ekonomi Raporu’nu da kamuoyu ile paylaştı. Raporda, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra geçilen Başkanlık Sistemine uyum ve 2018 yılındaki seçimlerde uygulanan seçim ekonomisinin 2018 yılında ekonomik kriz yaşanmasına neden olduğu savunularak, “Bu krizle boğuşurken 2019 mahalli seçimleri ve İstanbul seçimlerinin yenilenmesi sonrası yaşanan gelişmeler ekonomi yönetiminin moralinin bozulmasına sebep oldu. İktidarın toplumsal desteğinin azalması ve yaşanan iç ve dış gelişmeler uzun vadeli yapısal ciddi reformların hayata geçirilmesine engel oldu” ifadelerine yer verildi.

“CİDDİ KARARLAR ALINAMADI”

TSO’nun Ekonomi Raporu’nda, “2016 sonrasındaki cari açığın, işsizliğin artmasının, yatırım bütçesinin azalmasının, döviz altın ve borsadaki ciddi dalgalanmaların, iç ve dış politikada karşılaşılan olumsuzlukların, iş dünyası ve ekonomi yönetiminin bir araya gelip ciddi kararlar alamamış olmasından ötürü sorunların büyümesine ve krizin derinleşmesine neden olduğu” öne sürülerek şöyle denildi:

“2019 Mart ayında tüm dünyanın ve ülkemizin yaşamış olduğu pandemi krizi, yaşanan bu sorunlar ve olumsuzlukların üzerine, en hazırlıksızlık olduğumuz dönemde büyük bir faciayla karşılaşmamız ekonomik problemlerin daha da hissedilir hale gelmesini sağlamıştır. Bu krizin toplum ve iş dünyasındaki etkilerini minimalize edebilmek için ekonomi yönetimi, fonlar, tahviller, nakit ve döviz stokları, dış ve iç borçlanma, hazinenin piyasalara para sürküle etmesi gibi tüm yedek akçelerimizi devreye sokmamızı zorunlu kılmıştır.”

“SORUNLAR ÇÖZÜLMEDİ, ÖTELENDİ”

“Pandemi döneminde bir araya gelip bu tablodan olumsuz etkilenen özellikle sağlık, eğitim, ulaştırma, kafe, restoran gibi hizmet sektörlerinin desteklenmesini zorunlu kılmıştır. Ancak nakdi yardımların pandemden fazla etkilenmeyen çalışmayan, üretmeyen insanlara yapılması, bulunabilen bütün kaynakların ötelemeli, düşük faizli finansal kaynak olarak tüm sektörlere verilmesi, SGK ödemeleri ve stopajların ertelenmesiyle kamu alacaklarının ötelenmesi; sorunun çözülmesine değil ötelenmesine sebep olmuştur. Bu süreci finans çevrelerinin iyi yönetememesi, doğru sektörlere ve ihtiyacı olan iş insanlarının kredi alamamasına araç, altın ve dövizde hareketliliğin artmasına sebebiyet verdi. Pandemden etkilenen ve üretim ihracat noktasında ülke ekonomisi için önemli olan sektörlerin yeterince desteklenememiş olması dünya pazarlarında Çin’den boşalan alanlara hızlı bir şekilde girişimize engel oldu. Bu süreçte TÜRKAK ve TSE gibi uluslararası ihracat belgelendirme kuruluşlarının iş dünyasına hızlı ve çözüm odaklı hizmet verememesi, ihracatın desteklenmesi yerine bir satandan bir hibe alınması avantajımızı kaybetmemize Çin’in dünya piyasalarına daha agresif bir şekilde dönmesine sebebiyet verdi.”

“ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE CİDDİ SIKINTILAR YAŞAYABİLİRİZ”

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası’nın raporunun sonuç kısmında ise iş dünyası ve ekonomi yönetiminin her zamankinden daha çok bir araya gelmesi istenerek, ciddi ve radikal kararlar alması gerektiğine vurgu yapıldı. Ciddi ikazların yer aldığı raporun sonunda, “Toplumsal mutabakat sağlanmalı, ekonomi yönetimi samimiyetini liyakatını ortaya koymalıdır. Pandemden etkilenen sektörler, nakit desteği, kira desteği, elektrik, doğalgaz, akaryakıt destekleri gibi somut yardımlarla desteklenmelidir. En önemlisi yaklaşan kış şartlarında devam eden pandemi ve vadesi gelen finansal dönüşler SSK ve Maliye ödemelerinin üstesinden nasıl gelinebileceğiyle ilgili somut çözümler ortaya konulmalıdır. Aksi takdirde önümüzdeki süreçte daha ciddi sıkıntılarla karşı karşıya gelebiliriz” uyarıları yer aldı.

“DEDİKODUYA DEĞİL, ÇÖZÜME ODAKLANALIM”

​TSO Başkanı Dr. Ali Çelik ayrıca, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili her türlü iddiayı yanıtlamaya hazır olduklarını belirterek, “Yeter ki dedikodu olmasın. Biz hiç kimseye dedikodu yapma fırsatını vermeyeceğiz. Bu şehirde herkes her şeyi tartışıp konuşsun. Ama dedikodu yapmasın.” dedi. İddiaların izahının yapılması gerektiğini kaydeden Çelik, şikâyet ve itiraz etme hakkının olmadığını söyledi.

​Tokat’a hizmet etmek için TSO Başkanlık makamına seçildiğini kaydeden Dr. Ali Çelik, 90’lı yıllardan beri STK yöneticiliklerinin ve politikanın içerisinde olduğunu hatırlatarak yaptığı her işi ciddiyetle ve liyakatle yaptığını bildirdi. TSO Başkanlığı olarak hem üyelerinin hem de vatandaşların hakkını korumakla mükellef olduklarını ifade eden Çelik, bu minvaldeki çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti.

“EKMEĞE YÜZDE 20 ZAM”

​16 aydır Tokat’ta ekmek fiyatlarına zam yapılmadığını hatırlatan Dr. Ali Çelik, un, elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki yüzde 39,5’a varan artışa rağmen ekmeğe yüzde 20’lik bir artış geleceğini söyledi.

​Yaklaşık 1,5 yıldır medikal esnafının kamu kurumlarındaki alacaklarını tahsil edemediklerini de anımsatan Ali Çelik, bu konuyu da gündeme getirerek çözüm aradıklarını açıkladı.

​Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullardaki iyileştirme ve tadilat işlerinin Tokatlı firmalara verilmesini de isteyen TSO Başkanı Çelik, “Bu şekilde yerel firmalarımızın ekonomisine katkı sunulabilir” dedi.

​Tokat’ın 2020 yılında ciddi hamleler yaptığını söyleyen TSO Başkanı Dr. Ali Çelik, ihracatta rekor kırıldığını belirtti. Tokat çiftçisinin neredeyse bütün tarım ürünlerinde kâr ettiğini açıklayan Ali Çelik çiftçilerin mutlu olduğunu ifade ederek, “Bundan sonraki süreçte daha çok tarımın içerisinde olacağız” ifadelerini kullandı.

“KREDİ ÖDEMELERİ BAŞLIYOR, KIŞ DÖNEMİ SIKINTILAR YAŞANABİLİR”

​Pandemi sürecinde kullandırılan kredilerin geri ödeme takviminin başlayacağına işaret eden TSO Başkanı Dr. Ali Çelik, “Tokat’ta 1,2 Milyar liralık kredi kullanımı gerçekleşmiştir. Kış aylarında pandemi dolayısıyla ticarette de sekteye uğranılabilir. Kredi dönüşlerinde sıkıntılar olabilir. Bu konuda mutlaka ciddi tedbirler alınmalıdır.” dedi.

“E TİCARET PORTALI AÇILIYOR”

​Basın toplantısında ayrıca, internet üzerinden Türkiye’de bir ilk olacak olan Tokat İş Dünyası Forumunu da devreye sokacaklarının müjdesini veren Ali Çelik, her işletmenin internet alt yapısının oluşturularak, ürünlerin bu portal üzerinden tüm Türkiye’ye pazarlanacağını açıkladı. Bu çalışmanın Tokat’ın ticaretine değer katacağını vurgulayan TSO Başkanı Dr. Ali Çelik, firmaların ürünlerini e ticaretle satarak ekonomiye katkı sunacaklarını sözlerine ekledi.

DİMES’İ TEBRİK ETTİ

Toplantıda ayrıca 9 ödül alan DİMES’i tebrik eden Başkan Çelik, “Şehrimizin önemli bir markası olan Dimes kalite bakımında uluslar arası 9 tane ödül almıştır. Ulusal boyuttaki markalaşan şirketlerimizi önemsiyor ve destekliyoruz. Bu şirketlerimiz hem istihdam hemde katma değer sağlıyorlar. Ürettiği ürünlerden dolayı uluslararası ödül almak çok önemli ve değerlidir. Dimes ailesini bu başarılarından dolayı kutluyorum” diyerek sözlerini tamamladı. Taner YEŞİLSU - TOKAT

EMŞAV'dan 202. mevlit EMŞAV'dan 202. mevlit

Türkiye’den Azerbaycan’a 11 tır yardım Türkiye’den Azerbaycan’a 11 tır yardım

Bakan Gül: Kardeşliğimizi suistimal etmek isteyenlere adalet izin vermeyecek Bakan Gül: Kardeşliğimizi suistimal etmek isteyenlere adalet izin vermeyecek

Bakan Karaismailoğlu: Amacımız en kısa zamanda enkaz altındakilere ulaşmak Bakan Karaismailoğlu: Amacımız en kısa zamanda enkaz altındakilere ulaşmak

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık