loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

Tokat’ın geleceği tarım ve hayvancılık

Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım, Tokat'ın tarım ve hayvancılık şehri olduğunu söyledi

Tokat’ın geleceği tarım ve hayvancılık
  • 12 Mart 2018, Pazartesi 16:51
loading...

Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım, göreve geldiği günden bugüne kadar Erbaa’ya yapılan hizmetler ve devam eden vizyon projeler hakkında gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. 

Açıklamasına basının önemine değinerek başlayan Başkan Yıldırım, “Yaklaşık 4 yıl geçti. 3 yıldır her ortamda yan yana geliyoruz. İstişare ediyoruz. Sizler birikimlerinizle bizlere fikir verirken bizlerde yaptıklarımızı sizlere anlatmaya gayret ediyoruz. Sizler de kaleminizle, köşenizden, gazetenizden ya da internet portallarından bizlerin yapmış oldukları hizmetleri ya da fikirlerimizi kamuoyu ile paylaşıyorsunuz. Bu çok önemli çünkü öyle bir çağda yaşıyoruz ki araştırmalar 4 saatte gündemin değiştiğini hızlı şekilde de yayıldığını gösteriyor. Eğer siz sağlıklı ve doğru bilgi aktaran kanallardan topluma aktarmazsanız sağlıksız ve doğru olmayan yanlış beyanlar toplum üzerinde bir algı oluşturuyor. Yapmış olduğun birçok çalışmanın da önüne geçiyor. Enerjinizi de sömürüyor. Biz 4 yıl önce göreve geldiğimizde yaptığımız toplantıda şunu söylemiştik. Biz Erbaa’ya kuşbakışı baktık. Erbaa’nın ihtiyaçları neler diye çeşitli çevrelerle sivil toplum kuruluşlarıyla istişarelerde bulunduk. Erbaa’nın eksiği şudur, yapılması gerekenler bunlardır dediğimiz konularda Erbaa’mıza kuşbakışı bakarak bir bütün halinde planlamıştık. Erbaa’nın ihtiyaçlarını ortaya koyarken birbirini besleyecek projeler noktasında çalışma yapmıştık. Bütün çalışmalar aslında bir yol üzerinde birbirine bağlanıyor ve birbirini besliyor. Şuana kadar baktığımızda yüzde 80 itibariyle ya başladık, ya da bitirdik. İnşallah önümüzdeki süreçte şuan yapmış olduğumuz projeler var. Özellikle Park Vadi ve İmbat Projemiz yeni stadyumun yapılmasıyla yeni Erbaa Meydanıyla beraber de hizmetlerimizin yüzde 90’a yakınını tamamlayacağımızı görüyoruz” dedi.

5 MİLYON TL MALİYETLİ GAZİ BULVARI TAMAM

Erbaalıların sosyal alanlara ihtiyaç duyduğunu ve bu alanları oluşturmak içinde Gazi Bulvarı’na önem verdiklerini vurgulayan Yıldırım, “Erbaa’nın yukardan fotoğrafını çektiğimizde şunu görmüştük. Erbaa’da bir potansiyel var ama artık bir eşik atlaması gerekiyor. Yani bir tümseğe gelmiş onun önünde takılmış bir yukarı doğru hamle yapıyor, aşamıyor geriye doğru geliyor. Bunu aşmamız gerektiğini düşünmüştük. Bununla ilgili GZFT analizi yapmıştık.  Erbaa’nın avantajlı yönleri, tehditleri, gelecekle ilgili kaygıları fırsatlar nedir? Diye bir analiz yapmıştık. Orada şunu görmüştük Erbaa bir tümsek atlamak zorunda. Ve bu bize nasip oldu biz atlatacağız. Erbaa’nın sosyal hayatı ile ilgili eksikler vardı. Erbaa’nın yaşam hayatı ile ilgili eksikler vardı. Erbaalı para kazanıyor ama ihtiyacını göreceği sosyal donatı alanlarını göremiyordu.  Erbaa’da bir yapılaşma vardı. Modern kent yapılaşması vardı. Ama bu modern kent yapılaşmasının Erbaa’ya getirmiş olduğu bir yalnızlaşma vardı. Bunları nasıl çözeriz diye planladık. Hepsine birden kuşbakışı baktık ve planlama yaptık. Öncelikle biz dedik ki Gazi Bulvarını yapmalıyız. Gazi Bulvarı bizim şehrimizin üç girişinden biri. Çok eskiydi, köhneydi ve Erbaa’mıza yakışmıyordu. Buranın altyapısını ve üst yapısını yaptık. Bir de Gazi Bulvarı bizim ana aksımız. Gazi Bulvarı Park Vadiye de gidiyor, İmbat Projemizi de kapsıyor, stadyumun olduğu yere de temas ediyor, bizim çarşımıza temas ediyor, çamlığımıza temas ediyor ve Gazi Bulvarı bizi TOKİ’ye götürüyor. Gazi Bulvarı bizim ana proje eksenimizi oluşturuyor. Bunun içinde önceliğimizi Gazi Bulvarına verdik. Eskiyen, kurumuş, yaşlanmış ağaçlarımızı revize ettik.  200 tane ağaç kaldırdık 600 tane ağaç diktik. Altyapısını yeniledik, yollarımızı modern hale getirdik. Yaklaşık 5 Milyon TL maliyetle de Gazi Bulvarını bitirdik” şeklinde konuştu.

ERBAA’MIZA YAKIŞAN BİR MEYDAN YAPTIK

Vatandaşların yüzde 90’ının meydan projesinden memnun olduklarını ifade eden Başkan Yıldırım “Gazi Bulvarından sonra da projelerimiz hızlandı. Çarşımızı yayalaştırdık. Meydanımızı yaptık, kültür parkımızı yaptık. Sıfır kot uygulaması yaptık.  Yaklaşık 50 bin metrekarelik alanda şuan engelli vatandaşlarımız, kadın kardeşlerimiz,  özellikle çocuk arabası olanlar çok rahatlıkla alışverişini yapabiliyor, sosyalleşebiliyor ve hiçbir engelle karşılaşmıyorlar. Çok da mutlular. Şuanda esnafımız ve vatandaşımız bundan çok mutlular. Tabi ki buralar kazıldığında, çamur olduğunda, toz olduğunda kaygılar yaşandı. Eleştiriler aldık. Ne olacak kaygısını yaşadılar. Cirolar düştü. Ama şuanda memnuniyeti yüzdeye vurduğumuzda yüzde 90 oranında bir memnuniyet var. Işıklandırmasıyla, altyapısıyla, yeşil alanlarıyla gerçekten Erbaa’mıza yakışan bir meydan yapmış olduk” ifadelerini kullandı.

YÜRÜME MESAFESİNDE İKİNCİ BİR PARK VADİ GELİYOR

Yeni stadyumun yapılmasıyla mevcut stadyum alanının değerlendirileceğini söyleyen Başkan Yıldırım “Yine Gazi Bulvarımızın bağlantılı olduğu stadyum var biliyorsunuz. Stadyumumuzla ilgili 17,5 Milyon TL’ye ihale yapıldı. Biz elimizi daha çabuk tutmuştuk. Biz bunun 3 yıl önce bakanlık ziyaretimizde sözünü almış, dosyalarını götürmüş, bütün takas işlemlerini başlatmıştık. Bu gayretin bize bir torpili oldu. Stadyumumuzun inşasına bu günlerde başlanacak.  Bittiği zaman şu anki stadyumumuzun olduğu yere stadyumun tribünlerini yıkacağız, yeşil alanlarını bırakacağız oraları inşallah yine gençler için saha olarak bırakacağız. Çocuk parkları yapacağız, yürüyüş alanları yapacağız. Oradan geçeceğiz İmbat Projemiz var. Park Vadi Projemiz bizim 100 dönümlük bir alan. İmbat Projemiz 150 dönümlük bir alan maliyeti 8 Milyon TL civarında. Burada Park Vadiyi imar edeceğiz. İkinci bir Park Vadi olacak. Bunun özelliği şu yürüme mesafesinde, ikincisi şehirleşirken çocuk parkları, yeşil alanlar unutulmuş. Merkezde ihmal edilmiş. Daha önceki planlamalar 2 kat üzerine planlandığı için yeşil alan ihtiyacı olmuş. Yeşil alan ihtiyacını İmbat Projesiyle karşılayacağız. Stadyumun yerine yağacağımız proje ve İmbat Projesiyle de Erbaa’da 50 yıl daha şehir merkezinde yeşil alan ihtiyacı olmayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

SOKAK HAYVANLARININ AYLIK BAKIMI 25 BİN TL

Sokak hayvanlarının bakımı için aylık 25 bin TL harcandığını belirten Yıldırım, “Sokak hayvanları çok büyük problemimiz. Bizim barınağımız vardı. Standartlara uygun değildi. Bunu valilikle istişare ettik. Kapattık. Aynı Turhal belediyemizin yaptığı gibi biz de Orman ve Su İşleri Bakanlığının hibeleriyle bir barınak yapacağız. Şuanda 3 tane doğal yaşam alanı inşa ettik. Kulübeleri var. Yemek verdiğimiz alanlar var. Köpekleri topluyoruz oraya götürüyoruz. Günlük 3 öğün yemekleri suları veriliyor. Hayvanlara 2 veteriner hekimimizle beraber bakım yapıyoruz. Çift vardiya yapan aracımız var. Yaklaşık olarak ayda 25 bin TL maliyetle hayvanlara hizmet ediyoruz. Kısırlaştırıyoruz, tedavilerini yapıyoruz. Ama yasadan kaynaklı olarak elimiz zayıf. Vatandaşlarımız şöyle bekliyor. ‘Köpekleri al ölene kadar bir yere hapset. Orada bak bakımlarını yap.’ diye bekliyor. Ama inancımız buna müsaade etmiyor” dedi.

YENİ GALERİCİLER SİTESİ VE ALT YAPI

Yeni çıkan yönetmelik gereği yeni bir galericiler sitesi yapacaklarını söyleyen Yıldırım, “13 Şubat’ta yeni bir yönetmelik çıktı. İkinci el araç satışı ile ilgili bir yönetmelik. Bundan sonra kimse ayaküstü araç satamayacak. Yetki belgesi olacak. Noterden satış yapanlardan da noter bundan sonra yetki belgesi isteyecek. Artı galericiler artık trafiğin akışını bozacak yerlerde bağımsız bölümü en az bir konut olan yerlerde hizmet edemeyecek. Yani artık sitelere gidin. Siteler oluşturun. Erbaa’mızda bize en çok ‘Bizi galerici teröründen kurtarın. ‘ diyorlardı. Bu da hükümetimizin çıkartmış olduğu yönetmelikle hayat bulacak. Pazartesi günü itibariyle ihalemizi yaptık. 43 dükkan üzerinden yeni galericiler sitesi yapıyoruz. Bununla beraber hem trafik yükümüz azalacak. Sosyal anlamda da vatandaşlarımız rahatlamış olacak. Altyapı biliyorsunuz artan maliyetlerle beraber daha fazla maliyetli bir hal aldı. Erbaa 1942’de yıkılmış. 1950’de yeniden inşa edilmiş. Fakat altyapısı da düşük katlı evler için planlanmış. Şuan da kayıp kaçak oranımız yüzde 50-60 civarında. Türkiye ortalaması da bu zaten.  Bunu yenilememiz gerekiyor. Belediyenin en önemli sorunu budur aslında. Ama belediyeler ne yapar para yutar, toz yapar, çamur yapar, eleştiri çok olur diye altyapıdan kaçar. Biz göreve geldiğimiz günden beri merkezden başlamak üzere altyapı çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Büyük altyapı ihalemizi yaptık ama ülkemizin içinde bulunduğu şartlardan dolayı fiyatlar yüksek çıktı İller Bankası tarafından iptal edildi. Büyük altyapı projemizi hayata geçirip Erbaa’daki altyapı hattını değiştireceğiz. Erbaa yağmur alan bir yer yağmur su drenaj hatlarımız eksikti. Bu yatırıma öncelik verdik. Şehrimizin en üst seviyelerine kadar bu hatları yaptık ki azalta azalta merkeze alıyoruz suları. Merkezde yağmur sularından kaynaklı sorunları gidermiş olduk. Şimdi bunu mahallelere kadar yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“SADECE KALDIRIMLAR İÇİN 40 MİLYONLUK YATIRIM YAPTIK”

Erbaa Belediye Başkanı Yıldırım, Erbaa’yı artık daha iyi tanıdıklarını ve çevre mahallelere de önem verildiğini ifade ederek “Adayken şehri çok iyi tanımıyorsunuz aslında şehirle ilgili çok bilginiz olmaya biliyor. Sadece ana problemleri görüyorsunuz. Vatandaşlarla bir araya geldiğinizde sorunları daha iyi görüyorsunuz. En büyük talep Erbaa’da yol, kaldırım, yine altyapı bizden en çok bu isteniyordu. Gerçekten de merkezde bir şeyler yapılmış ama çevre mahalleler bunlardan mahrum kalmış. Bize çevre mahallelerimizden çok ciddi bir üst yapı talebi geldi. Biz de bir atak başlattık. Öncelik olarak hiç yolu olmayan ve çamurda olan vatandaşlarımıza daha sonra yolları bozulmuş deforme olmuş artık trafik yükünü taşımayan genişletilmesi gereken yollara önem verdik. Bununla ilgili çalışma başlattık. Şuana kadar 40 Milyon TL’lik yatırım yaptık sadece kaldırım, yol, parke taşı. Şuanda Erbaa’nın bütün çevre mahallelerinde yatırımlarımız var. Çok az bir kısım kaldı. Bunları da seçime kadar yapacağız” ifadelerini kullandı.

'SOĞUK HAVA DEPOMUZ 3 AYA BİTER'

Tokat’ın tarım şehri olduğunu ve soğuk hava deposuna ihtiyaç olduğunu belirten Yıldırım, “Şunu biliyoruz ki Tokat’ın geleceği tarım ve hayvancılıkta biz eğer çok büyük bir ağır sanayi fabrikası gelmezse biz ne yaparsak yapalım bir gün bu tekstil fabrikaları da gidecek. Biz yine tarım ve hayvancılığa kalacağız. Belki Turhal ve Erbaa’da yine tuğlaya yöneleceğiz. Ahşap sanayiye yöneleceğiz. Bunun için de altyapı gerekli. Biz soğuk hava deposu ve hal projesini başlattık. Hal ile ilgili yeni bir yasa çalışması var. Onu askıya aldık ne olacağını görmek için. Soğuk hava deposunu DOKAP’tan aldığımız 3 Milyon TL’lik destekle başlattık. 2-3 ay içinde biter. Erbaa’da oğuk hava deposunu kullanacak ürün mü var ki yapıyorsunuz. Bende şöyle söyledim ‘Acaba soğuk hava deposu olmadığı için mi bu ürünler üretilmiyor.’ Bir de böyle bakmak lazım. Soğuk hava deposuyla birlikte eğer yapılıyorsa ben şu kadar meyve yapmak istiyorum.’diyen vatandaşlarımız da var. Tokat’ımız tarım şehri. Arazilerimiz dar çok büyük arazilerimiz yok. Verimli ama küçük arazilerimiz var. Bunları iyi kullandığımızda geleceğin tarımda olduğunu göreceğiz. Toprağını kirletmeyen, iyi bakan tarıma yönelen Tokat ilerde Türkiye'de söz sahibi olacak. Aslında söz sahibi ama sadece organize değil. Bilinçli değil bilinçli şekilde yapmıyor. İnşallah bilinçli şekilde yaptığımızda bunun karşılığını alacağız” diye konuştu. 

erbaa-yatirim-toplantisi3.jpg

Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım, Yozgat’ın Sorgun İlçesi'nde bulunan termal tesislerde Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal İncesoyluer, yönetim kurulu üyeleri ve Tokatlı gazetecilerle bir araya geldi. Taner YEŞİLSU / TOKAT

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık