loading...
Samsun
DOLAR8.5605
EURO10.3861
ALTIN511.32

Türk Tabipleri Birliği Temmuz ayındaki aşı uyarısını hatırlattı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türk Tabipleri Birliği Temmuz ayındaki aşı uyarısını hatırlattı
Abone ol
Türk Tabipleri Birliği (TTB) geçen Temmuz ayında Sağlık Bakanlığı'na İnfluenza mevsimiyle ilgili yaptıkları uyarıyı hatırlattı.

TTB'nin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda geçtiğimiz Temmuz ayında TTB Covid-19 izleme kurulunun gündeme getirdiği uyarıları hatırlattı.

Uzmanların yaptığı toplantı sonrası kamuoyuna yapılan açıklamada “Yeterli aşı stoku erken olarak sağlanıp, aşının mümkün olan en erken dönemde yapılması sağlanmalı. İnfluenza aşısı çok yaygın yapılmalı ve kamusal bir sorumlulukla ücretsiz temini üstlenilmeli” uyarılarının dikkate alınmadığını belirten TTB, bakanlıkça yeterli aşının temin edilememesinin sorumluluğunun hekimlere yıkılmaya çalışıldığını savundu.

“HERKESE İNFLUENZA AŞISI TEMİN EDİLMESİ GEREKİRDİ”

TTB’nin paylaşımında “Temmuz ayında 6 ayın üzerinde olan herkese influenza aşısının temin edilmesi gerektiğini ifade etmiştik. Sağlık Bakanlığı  yetersiz aşı temininin sorumluluğunu karmaşık algoritmalarla hekimlerin üzerine yıkarak sağlıkta yeni şiddet alanı mı yaratmak istiyor” diye sordu.

TEMMUZ AYINDAKİ UYARI

TTB Covid-19 izleme kurulu üyesi 6 uzmanın hazırladığı raporda şu uyarılara yer verilmişti:

* Her yıl Eylül ile başlayan ayları (Ekim-Mart) Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye için de influenza (grip) vakalarının arttığı bir dönem olup bu yıl farklı olarak COVID-19 pandemisi ile influenza aynı zaman diliminde bir arada görülecektir.

* Dolayısıyla tanı, tedavi, aşı, kişisel koruyucu malzeme kullanımı, sürveyans ve sağlık hizmetlerinin organizasyonu başlıklarına ilişkin sağlık otoritesince yürütülecek kapsamlı hazırlıklara gereksinim vardır.

“HERKESE AŞI YAPILMALI”

TTB uzman hekimleri influenza aşısı yapılmış kişilerde COVID-19 etkilerinin azaldığına dair öncül çalışmaları hatırlatarak “Aşı sadece risk grubuna değil, endike olduğu 6 ay üzeri herkes için önerilmelidir. Yaygın influenza aşılaması, aşının hücresel immunüte üzerinden COVID-19 vakalarında mortaliteyi azaltmasıyla (çalışma sonuçları kesin olmasa da) hem hastaneye daha az hasta yatmasına hem de influenza vakalarının artması ile ortaya çıkacak işgücü kaybını önlemeye yarar. Ağustos ayı sonunda okullar açılacak olursa, okul çocuklarına diğer aşıların yanı sıra influenza aşısının da önerilmesi planlanmalıdır” denilmiş ve yeterli aşı stokunun erken olarak sağlanıp, aşının mümkün olan en erken dönemde yapılması çağrısında bulunulmuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye'nin en uzun nehri kuruyorÖnceki Haber

Türkiye'nin en uzun nehri kuruyor

Bursa Eczacılar Odası Başkanı: Yaklaşık 800 bin doz aşı firmanın deposunda dağıtılmayı bekliyorSonraki Haber

Bursa Eczacılar Odası Başkanı: Yaklaşık...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar