loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

Türkiye Geneli Okullara 58.000 Eleman Alınacak

İŞKUR tarafından yürütülen Toplum Yararına Program kapsamında, Türkiye çapında, okullarda görevlendirilmek üzere 47 bini temizlik işlerinde, 10 bini de güvenlik görevlisi olmak üzere toplam 58 bine yakın eleman alınacak.

Türkiye Geneli Okullara 58.000 Eleman Alınacak
  • 14 Kasım 2017, Salı 16:09
loading...

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye çapında okullarda görevlendirilmek üzere 47 bin 850’si hizmetli, 10 bin de güvenlik görevlisi olmak üzere toplam 58 bine yakın yeni elaman; İŞKUR tarafından yürütülen Toplum Yararına Program kapsamında işe yerleştirilecek.

Toplum Yararına Program kapsamında güvenlik açısından riskli görülen okulların güvenlik hizmetlerini sağlamak amacıyla güvenlik sertifikası bulunan 10 bin güvenlik görevlisi okullarda görevlendirilecek. Güvenlik elemanının yanı sıra yine Toplum Yararına Program kapsamında 47 bin 850 de temizlik elemanı istihdam edilecek.

10 BİNİ GÜVENLİKÇİ OLACAK
Toplum Yararına Program, işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya bölgelerde, doğrudan İŞKUR ya da yüklenici firmalar aracılığı yürütülen bir program. Program sayesinde toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlere çalışma alanı yaratılıyor ve işgücü piyasasına uyumları gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda da programlara katılanlara geçici gelir desteği de sağlanıyor. Toplum Yararına Program, özellikle; çevre temizliği, kamusal altyapının yenilenmesi, MEB’e bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi ve bakım-onarım, temizlik işleri yapılması, ağaçlandırma, park düzenlemeleri gibi alanlarda uygulanıyor. Program süresi ise, her bir program için 9 ay. Programda çalışma süresi de haftalık 45 saat.

KURA YÖNTEMİ İLE SEÇİM
Toplum Yararına Programa herkes katılamıyor, programlara katılacaklara yönelik bazı seçimler uygulanıyor. Katılımcıların seçiminde üç ayrı yöntem uygulanıyor. Bunlardan biri, noter kurası yöntemi. İkincisi, başvuranlar içinden mülakat ya da iş ve meslek danışmanlığı sonucu katılımları uygun görülenlerin belirlenmesi yöntemi ki, buna liste yöntemi deniyor. Bazı dönemlerde programa katılacaklar hem noter kurası hem de liste yöntemi ile de belirlenebiliyor. Programa katılanlara, 9 ay boyunca asgari ücret (Bugün için 1.400 TL) ödeniyor, ayrıca vergi ve sosyal güvenlik primleri de İŞKUR tarafından ödeniyor.

Sene başından Eylül ayına kadar İŞKUR, 3 bin 130 Toplum Yararına Program başlattı ve bu programlara 90 bin 111’i erkek, 86 bin 581’i kadın olmak üzere toplam 176 bin 692 kişi katıldı.

58 Bin Eleman Nasıl İşe Yerleştirilecek?

– Başvuranlar arasında kura yöntemi ile seçim yapılacak.
– Seçilenler İŞKUR’un açacağı programa katılacak.
– 9 ay boyunca, haftada 45 saat güvenlik ve temizlik hizmetleri için eğitim alacaklar.
– Bu süre içinde asgari ücret alacaklar.
– Programdan çıkanlar okullarda görevlendirilecek.
Toplum Yararına Programa Katılma Şartları

– İŞKUR’a kayıtlı olmak.
– 18 yaşını doldurmuş olmak.
– Emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak.
– Öğrenci olmamak. Açıköğretim’de okuyanlar katılabilecek.
– Herhangi bir sosyal yardım almıyor olmak.
*** Toplum Yararına Program hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız için aşağıda bu program hakkında önemli soru ve cevaplara da yer verdik…

Toplum Yararına Program (TYP) Nedir?
İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.

Katılım Şartları Nelerdir?

Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
18 yaşını tamamlamış olmak,
Emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak,
Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç),
TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla Sosyal Yardım Bilgi sistemi üzerinden yapılacak sorgulamada herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor olmak,

Katılımcılar Nasıl Seçilmektedir?
Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir.

Noter kurası yöntemi,
Liste (başvuranlar içinden mülakat ya da iş ve meslek danışmanlığı sonucu katılımları uygun görülenlerin belirlenmesi) yöntemi,
Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

Katılımcılara Hangi Ödemeler Yapılmaktadır?

Asgari ücret
Vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri
TYP Hangi Alanlarda Uygulanmaktadır?
Çevre temizliği
Kamusal altyapının yenilenmesi
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması
Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması
Ağaçlandırma
Park düzenlemeleri
Vadi ve dere ıslahı
Erozyon engelleme çalışmaları

TYP Uygulama Süresi Kaç Aydır?

TYP uygulama süresi, her bir program için en fazla 9 aydır.

TYP’de Haftalık Çalışma Süresi Ne Kadardır?

TYP’de haftalık çalışma süresi en fazla kırk beş saattir.

Kimler TYP’den Yararlanamaz?
İŞKUR tarafından düzenlenen TYP dışında bir program ya da kurstan yararlanmış olan işsiz, 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.
Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.
Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.
Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.
Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.

TYP’den İkinci Kez Yararlanılabilir mi?
TYP’den programa başlandığı tarihten itibaren bir sene içinde en fazla 9 ay süreyle yararlanma imkânı bulunmaktadır. Ancak, 9 ay bittikten sonra 3 ay bekleyerek yeni bir programdan faydalanılabilmektedir.
Bir katılımcı aynı kurum veya kuruluşla düzenlenen TYP’den en fazla 18 ay yararlanabilir.

TYP’de İzin Süresi ve Devamsızlık Hakkı Ne Kadardır?
Katılımcıların TYP’ye devamı zorunludur.
Ancak katılımcılar, yüklenici ve Kuruma bilgi vermek ve Kurum ve yükleniciden onay almak şartıyla TYP süresinin yirmide biri(1/20) kadar ücretsiz izin kullanabilmektedirler. Ücretsiz izin kullanılan dönemde katılımcıya herhangi bir ücret ödenmez.
Ücretsiz izinden ayrı olarak katılımcı; sağlık sorunları, evlenme, doğum ve birinci derece yakınlarının vefatı gibi mücbir nedenleri belgelendirmek şartıyla, TYP süresinin yirmide biri(1/20) kadar devamsızlık hakkından yararlanabilmektedir.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık