loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

Vatandaşlık Başvurularının Red Edilme Nedenleri

Türkiye, gerek konumu ve gerek gelişen ekonomisi ile göç veren ülke konumundan göç alan bir ülke konumuna doğru ilerlemektedir.

Vatandaşlık Başvurularının Red Edilme Nedenleri
  • 20 Temmuz 2018, Cuma 14:05

Dinamik toplumu sayesinde de yaşamsal kültürümüzün geniş olduğu ülkemizde yabancılar ve vatandaşlık hukuku alanında da ikamet izni, çalışma izni veya vatandaşlık başvuruları gibi talepler gün geçtikçe artmaktadır.

Ülkemizden vatandaşlık almak için başvuru yapılması gerekiyor. Ancak yapılan başvurular çeşitli nedenlerden dolayı reddedilebiliyor. Ülkemizde vatandaşlık vermeye yetkisi bulunan tek makam İçişleri Bakanlığıdır. Ülkemizden vatandaşlık almak isteyen kişilerin öncelikle 5901 sayılı Türk vatandaşlık kanununda bulunan şartlara sahip olması gerekir. Bu şartlara sahip olunmaması durumunda dosya açılmaz ya da açılması durumunda inceleme aşamasında reddedilir.

Başvuruların Red Edilme Nedenleri

5901 sayılı Türk vatandaşlık kanununun 10. ve 16. maddelerine uyulmaması durumunda başvuru kabul edilmez. Bu kanunun 10. maddesi şöyledir “Türk vatandaşlık hakkı kazanmak isteyen yabancı kişiler, bu kanunda belirtilen şartları taşıması durumunda yetkili makamın kararı ile Türk vatandaşlığı kazanabilir. Ancak aranan şartları taşımak vatandaşlığın kazanılmasında kişiye mutlak bir hak sağlamaz.” Bu kanunun 16.maddesi ise şöyledir: Türk vatandaşı ile evlenmek doğrudan Türk vatandaşlığı başvuru reddi söz konusu olabilir. Ancak bir Türk vatandaşı ile evlenip 3 yıl ve üstünde evliliği devam eden kişiler Türk vatandaşlığı kazanır.

Bu başvuru yapacak kişilerde aile birliği içinde yaşama, evlilik birliği ile bağdaşmayacak bir faaliyette bulunmama ve milli güvenlik ile kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir durumda bulunmama şartları aranır. Başvurudan sonra Türk vatandaşı eşinin ölmesi durumunda aile birliği içinde yaşama şartı aranmaz. Evlenme ile Türk vatandaşlığı kazanan yabancı kişiler evlenmenin butlanına karar verilmesi durumunda evlenmede iyi niyetli olarak görülürler ise Türk vatandaşlığını korurlar.

Vatandaşlık başvuru sorgulama ekranından, son durumu online olarak kontrol etmek isterseniz “Vatan Nvi” web adresine girerek gerekli alanları doldurup sorgu yapabilmeniz mümkün.

Başvuru Red Edilirse Tekrar Ne Zaman Başvurulabilir?

Başvuru yapan ve Türk vatandaşlığı başvuru reddi durumu ile karşılaşan kişiler bir takvim yılı sonrasında tekrar başvuruda bulunabilir. Ancak tekrar başvurmak yerine red kararı verildiği tarihten 60 gün içerisinde iptal davası açılarak başvuru tekrar incelenebilir. Red kararını alan kişiler 60 gün içerisinde mahkeme kararının iptali için bir başvuruda bulunmaz ise bu süre aşılmış olur ve artık dava açılamaz. Bu süresi içerisinde dava açan ancak açılan dava mahkeme tarafından kabul edilmez ise yabancı son olarak bir üst mahkemeye yani temyize başvurmalıdır. Üst mahkemenin kararının kesinleşmesi ile başka bir kanun yolu bulunmaz. Temyiz en son çare olarak kullanılır.

YAK-YAP-İŞLET! CEMİL CİĞERİM Yazdı YAK-YAP-İŞLET! CEMİL CİĞERİM Yazdı

SÖNMEZ BU YANGIN… MEHMET AKSOY Yazdı SÖNMEZ BU YANGIN… MEHMET AKSOY Yazdı

19 İlde Operasyon! Çok Sayıda Avukat Gözaltında 19 İlde Operasyon! Çok Sayıda Avukat Gözaltında

Canlı Yayını Terketti: Bir Daha Seninle Aynı Programa Çıkmam Canlı Yayını Terketti: Bir Daha Seninle Aynı Programa Çıkmam

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık