loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.7781
  • Euro 7.4719
  • GR ALTIN 373.18
  • ÇEYREK 611.12

Ve Santrale İptal Kararı

Samsun'un Çarşamba ilçesine Oltan Köleoğlu tarafından yapılan biyotkütle enerji santrali ile ilgili Valiliğin verdiği 'ÇED Gerekli Değildir' kararının iptali konusunda açılan davada 'iptal kararı' verildi. SAMÇEP Sözcüsü Özdağ ve AZOB Başkanı Avcı, "Santralin sökümü için çalışma başlatılmalı "dedi. 

Ve Santrale İptal Kararı
  • 08 Nisan 2020, Çarşamba 10:14

Samsun'un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi'ne Oltan Köleoğlu Enerji tarafından inşa edilmeye başlanan biyokütle enerji santrali konusunda, depolama alanı ve imar planlarının durdurulması kararından sonra Samsun Valiliği'nin verdiği 'ÇED Gerekli Değildir' kararı da açılan dava ile iptal edildi. 

MAHKEME 'İPTAL' DEDİ 

Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi'ne inşa edilen biyokütle enerji santrali konusunda daha önce yöre sakinlerinin Samsun 3. İdare Mahkemesi'ne açtığı davada, santralin depolama alanı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. Firmanın itirazıda reddedilerek karar kesinleşmişti. Samsun Mimarlar Odası Samsun Şubesi'nin açtığı davada ise santral ile ilgili Büyükşehir Belediyesi ve Çarşamba Belediyelerinin almış oldukları imar planlarının yürütmesi durduruldu. Arazi sahipleri Mehmet Değerli, Recep Yavan, Murat Şenel ve Seyfettin Yavan'ın Avukatı Serpil Dönmez aracılğıyla Samsun 3. İdare Mahkemesi'ne Samsun Valiliği'nin santral ile ilgili verdiği 'ÇED Gerekli Değildir' kararının iptali konusunda açılan davaya, Ayvacık Ziraat Odası Başkanlığı avukatı Ertan Avcı aracılığıyla müdahil olma talebinde bulunmuştu. Samsun Valiliği'nin davalı olduğu davada mahkeme 'ÇED Gerekli Değildir Kararı'nın iptaline karar verdi.

ALTERNATİF ARAZİ ÇALIŞMASI YAPILMADI 

Samsun Çevre Platformu(SAMÇEP)Sözcüsü Mehmet Özdağ ve Kimya Mühendisleri Odası Şube Başkanı Osman Nuri Pirgil, santral ile ilgili verdiği iptal kararı sonrası basın toplantısı düzenleyerek santralin sökümü konusunda çalışma başlatılmasını talep etti. Özdağ ve Pirgil, " Samsun ili Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi'nde kurulması planlanan biyokütle enerji santralının iptali için Samsun İdare Mahkemesi'nde takip ettiğimiz davamızın kabulüne ve 'ÇED Gerekli Değildir' şeklindeki Valilik işleminin iptaline karar verilmiştir. Eğercili zehir santralı olarak bilinen tesis, Çarşamba büyük ova alanında kaldığı ve alternatif alan araştırması yapılmadığı gibi, mutlak tarım arazisi olan bu sahanın bir genelge ile tarım dışına çıkartılmasının buyurucu yasa hükmüne aykırı olduğu için davamızın kabulüne ve işlemin iptaline karar verilmiştir "dedi. 

SANTRALİ SÖKÜN YOKSA SUÇ DUYURUSU YAPACAĞIZ 

Uyarılarda bulunan Özdağ ve Pirgil şunları kaydetti; "Mahmeke ayrıca söz konusu davanın bilirkişi heyetinini hazırladığı raporun; dar ve kısıtlı bir bakış açısı ile hazırlanmış olması, çoğu noktalarda proje tanıtım dosyasındaki veriler esas alınarak raporun temellendirilmiş olması ve ayrıca bazı noktalarda nesnel ve objektiflikten uzak değerlendirmeler içermesi nedeniyle hükme esas alınabilecek nitelikte olmadığını da belirtmiştir. İnsan yaşamı ve çevrenin korunmasına dair Anayasa hükmüne dayanılarak verilen mahkeme kararı yöremizde büyük bir sevinçle karşılıyoruz. İdarenin bütün işlem ve eylemlerinde, hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü ilkelerine bağlı kalması gerektiğini yeniden hatırlatan mahkeme kararından duyduğumuz sevinci halkımızla paylaşıyoruz. İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 28. Maddesi uyarınca Eğercili Mahallesi'nde temeli atılan tesisin sökülmesini ve taşınmazın eski haline getirilmesini bekliyoruz. Anılan yasa maddesi Samsun Valiliği'ne görev yüklemektedir. Yasanın Valiliğe yüklediği; Tesisin sökülmesi ve eski hale getirmesine dair görevin bir an önce yerine getirilmesini bekliyoruz. Yasanın bu konuda idareye tanıdığı azami otuz günlük yasal süre dolduktan sonra ilgili ve sorumluları hakkında yasal ve yargısal yollara başvuracağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz "diye konuştu. 

SANTRAL ÖNÜNDE ZAFER POZU 

Samsun Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, mahkeme kararı sonrası santral önünde zafer pozu verdi. Ergün ve Avcı, santralin sökülmesini isteyerek, "3 mahkeme kararı var. Bu santralin bundan sonra sökülmesi için çalışma başlatılmalı. Mevlam bize en güzel haberi mahkeme kararı ile vermiş oldu.Ne kadar şükretsek azdır Allah'ım sana sonsuz şükürler olsun. Bu Zafer Samsunluların zaferidir. Emeği geçen herkese Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün olarak şükranlarımızı arz ediyoruz "açıklamasında bulundu. 

Zekeriya FIRAT

Samsun'un Çarşamba ilçesi Eğercili mahallesine Oltan Köleoğlu Enerji tarafından inşa edilmeye devam edilen biyokütle enerji santrali konusunda Samsun 3. İdare Mahkemesi, Samsun Valiliği'nin vermiş olduğu 'ÇED Gerekli Değildir' kararını iptal etti. Samsun Valisi Osman Kaymak'a santralin sökümü için çalışma başlatılması çağrısı yapıldı. 

Vali Kaymak 

Depolama alanı ve imar planları da durdurulmuştu 

Çarşamba ilçesi'ndeki biyokütle enerji santrali konusunda daha önce yöre sakinlerinin açtığı davada santralin depolama alanı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verilmiş, firmanın itirazı reddedilmişti. Mimarlar Odası Samsun Şubesi'nin açtığı davada ise santral ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan'ın  başkanlık ettiği meclis toplantılarında alınan 1/5000 ölçekli ile 1/1000 ölçekli imar planlarının yürütmesi durdurulmuştu.Son mahkeme kararı ile santral için verilen 'ÇED Gerekli Değildir' kararı iptal edildi. 

28 MART HHALK

TFF'de kritik zirve! TFF'de kritik zirve!

Son dakika… Türkiye’deki corona salgınında son durum (27 Mayıs 2020) Son dakika… Türkiye’deki corona salgınında son durum (27 Mayıs 2020)

Camiler Yarın İbadete Açılıyor Camiler Yarın İbadete Açılıyor

'Yanlış Karardan Vazgeçin' Çağrısı 'Yanlış Karardan Vazgeçin' Çağrısı

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


topçu topçu topçu topçu 08.04.2020

yaşasın yüce adalet

yükleniyor
yukarı çık