loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

'Yatırıma karşı değilim ama'

AK Partili belediye Başkanı, koca dünya devi şirkete direndi. Herkes onu OMV ile tanıdı ama 'aslında küçük bir beldede farklı bir dünya inşa etti".

'Yatırıma karşı değilim ama'
  • 27 Şubat 2012, Pazartesi 14:44
loading...

SamsunTerme İlçesi Kozluk Beldesi Belediye Başkanı Şenol Kul, belediye ve beldesinden öyle söz ettirdi ki; neredeyse Samsun'un önde gelen ilçe belediyelerinin önüne geçti. Avusturyalı OMV'nin santralinde 'çevreye vereceği en küçük zarar ihtimalini bile göz önünde' bulunduran Başkan Kul, "Haritadan baktılar küçük bir belde. Silindirin önüne çıkan küçük bir karınca gibi gördüler beni. Ama halkım yanımda. Benim tek düşüncem onlar" dedi.

Kozluk Beldesi'ne belediye başkanı olan Şenol Kul, öyle muhtarlıktan, belediye başkanlığına geçmiş, tipik bir yerel siyasetçi değil. Bir öğretim görevlisi turizmci, 4 fakülte mezunu. Mastır ve doktora çalışmalarını yapmış bir akademisyen. OMV dahil kimse, Kozluk gibi küçük bir beldede karşısına böyle bir kişinin çıkacağını hayal bile edememiş olmalı. O bazen çevreci, bazen turizmci. Bazen de halktan biri. Kahve sohbetlerinde hemşerileriyle birlikte gülen, neşelenen, herkese ismiyle hitap eden bir şahsiyet. Bazen de çocuklarla birlikte top oynayan bir eski futbolcu. Evet eski futbolcu. Samsunspor alt yapısında Dobi Hasan'la, Tanju Çolak'la futbol oynamış. Kozluk gibi bir beldeye de ilk iş olarak 'kapalı uluslararası normlara uygun bir turnuva halı sahası yaptırmış'.

4 fakülte mezunu bir başkan

'Babası da geçmişte muhtarlık yapmış' Kozluk'ta. O nedenle daha çocukluk yıllarından biliyor Kozluk'un sıkıntılarını. 'Hiç top aylayamadım diyor mesela'. Anlayabiliyorsun neden beldesine öncelikli olarak halı saha yaptığını. Okumak için çok çile çektim deyince de, neden eğitime o kadar ağırlık verdiğini. Anadolu Öğretmen Lisesi'nin yapılması için kendisi 30 dönüm yer bağışlamış okula. Çünkü kendisi eğitimci ve Kozluk bir eğitim yuvası olacak diyor. Sürekli gülüyor; Başkan Şenol Kul. Neden diye sorduk; "İnsanın doğup büyüdüğü bir yere hizmet vermesinden daha büyük bir haz olabilir mi" diyor. Herkesle arkadaş, beldedeki her kişi de belediyenin bir müfettişi olmuş. Kim nerede bir eksiklik görüyorsa, bizzat başkana anlatıyor. İşte Kozluk böylesine farklı bir belde, böylesine 'farklılıklarıyla' Samsun'un hatta Türkiye'nin ve Avusturya'nın bile gündeminde.

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Yener Cabbar ve gazete editörleri "Sabah kahvaltıları buluşmaları" programında Samsun'un Terme İlçesi Kozluk Belde Belediye Başkanı Şenol Kul'un konuğu oldu. Kul ekibimizi Ulusoy Tesisleri'nde doğa manzarası eşliğinde bir kahvaltıda ağırladı. Kul, editörlerimizin yönelttiği sorulara içtenlikle cevap vererek belediyenin yaptığı ve hayata geçireceği projeler hakkında bilgi verdi. Büyük tartışmalara neden olan Avusturya enerji devi OMV’nin Terme İlçesi’ne yaptığı 1 milyar Avro’luk Doğalgaz Çevrim Santral yatırımına karşı çevrecilerin sürdürmüş olduğu mücadeleyi ‘Karınca ile Fil’in’ mücadelesine benzeten Başkan Kul, geçmişte yaşanan bazı mevzuat eksiklikleri nedeniyle santrali birkaç defa mühürlemek zorunda kaldıklarını hatırlattı.

'Yatırıma karşı değilim ama'

Mevzuatta yaşanan eksiklikler nedeniyle OMV’nin santraline bazı yaptırımların uygulandığını ve bu durumun karşısında bazen çok zorlandığını, hatta çaresiz kaldığını söyleyen Başkan Kul “Ben doğruları bir Belediye Başkanı olarak çekinmeden görevim gereği yerine getiriyorum. Bunu yaparken de hem halkıma güveniyorum, hem de yasalarımıza. Benim korumam yok. Tek başıma bir adamım. Arabamı bile kendim kullanıyorum. Ben halkın içinden biriyim. İşimi yaparım, yasaları uygularım, hepsi bu. Gücümün yettiği yere kadar. Silindirin önündeki bir karınca gibi olabilirim. Ama ezilmemek için de gerekeni yaparım. Seçilmiş biriyim ve halkımın çıkarlarının önünde gerekirse o silindirin önüne de yatarım" dedi.

'Bölgedeki en iyi belediyesiyiz'

Kahvaltıdan sonra Gazetemizin editörleri ile birlikte Kozluk Beldesi’ne yapılan yatırımları yerinde görmek için yola koyulan Başkan Kul, Kozluk Belediyesi’ne yeni makine araçları kazandırdıklarını ve çeşitlerine göre böyle bir makine parkının bölgede olmadığını savundu. Kozluk Belediyesi’ni 2009 yılında ki yerel seçimlerinde devraldıktan sonra yatırım için kolları sıvadıklarını anlatan Başkan Kul “ Kozluk Belediyesi’nin yönetimine geldiğimizde, belediyenin makam aracı yoktu. 2 sene boyunca kendi aracımı makam aracı kullandıktan sonra, belediyeye ikinci el makam aracı aldık. 1,5 milyon TL kredi çekerek, Kozluk Belediyesi’ne vidanjörden, cenaze aracına, çekiciden itfaiye aracına kadar birçok alanda hizmet aracı satın aldık. Bu rakam belde için fazla gibi görünse de bu araçlarla bölgeye hizmet etmeyi amaçladıklarını söyleyen Kozluk Belediye Başkanı, 350 Milyar liraya alınan kompine açma makinası, 600 milyar liraya alınan kepçe, 650 milyar liraya alınan greyder ve bunlarının yanı sıra cenaze hizmetleri aracı gibi ekipmanlarını tanıttı. "Makine parkımız ile bölgede ki en iyi Belde Belediyesi konumundayız." dedi.

'Kozluk'a 5 yıldızlı futbol sahası'

Babası Ahmet Kul’un Kozluk Akçay Mahallesi’nde 3 dönem muhtarlık yaptığını anlatan Başkan Kul, Kozluk Beldesi’ne hayran olduğunun altını çizdi. Kozluk Beldesi’ne Türkiye Futbol Federasyonu’nun standartlarına göre kapalı futbol sahası kazandırdıklarını belirten Başkan Kul “ Kozluk İlköğretim Okulu bahçesine yapılan kapalı futbol sahamız, gençlere ve öğrencilere her zaman açık olacak. Bu spor salonumuz bize 300 bin liranın üzerinde mal oldu. Spor Salonumuzun rengi Kozlukspor'un da rengi olan, Brezilya Milli Takımı’nın rengine benzeyen renkler ile üstü ve çevresi kapatıldı. Kendimde bir ara Samsunspor alt yapısında oynadığım için sporcunun nasıl düşündüğünü iyi bilirim. Ayrıca futbol sahamız, Türkiye Futbol Federasyonu’nun standartlarına uygun olduğu için çeşitli turnuvalara da ev sahipliği yapabilecek kapasitedir ”dedi.

'Anadolu Öğretmen
Lisesi eğitim yuvası olacak'

Kozluk Belediyesi’nin OMV ile imzaladığı protokolle beldeye Anadolu Öğretmen Lisesi kazandıracaklarını anlatan Kozluk Belediyesi Başkanı Şenol Kul, okulun yapılacağı 30 dönüm arazisinin kendisinin olduğunu ve okul yapımı için bağışta bulunduğu açıkladı. Söz konusu arazinin çevresinde bulunan 6 dönüm araziyi satın alarak okul arazisinin 36 dönüme çıkarıldığını açıklayan Başkan Kul “ Yapılacak Anadolu Öğretmen Lisesi sadece bir okul olmayacak çevresinde spor salonları, tenis kortu, erkek ve kız öğrencilerin kalacağı yurtlar ve sosyal alanlar olacak. Proje bittiğinde Kozluk Beldesi bir eğitim yuvasına kavuşmuş olacaktır" dedi.


'Tarihi Akçay köprüsü
rehabilite edilecek'

Öte yandan, Kozluk Beldesi’nde yapılan çalışmaları yerinde gazetemizin ekibine gösteren Belediye Başkanı Kul, yanına yaklaşan belde sakini emekli 83 yaşındaki Halil Yıldız ile ayaküstü sohbet etti. Bağ-Kur'dan emekli eski marangoz ustası Halil Amca, Başkan Kul'un çalışmalarının yakın takipçisi. Başkan Kul, yaşlı adamın beldede nerede bir çalışma olsa orada yapılan çalışmayı itina ile takip ettiğini espiri bir dille anlattı. Kozluk Beldesi sakinlerinin rahatça ulaşım sağlamaları için yol çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Başkan Kul “ Beldemizde Akçay Mahallesine 1940 yılında Almanlar tarafından yapılan tarihi Akçay köprüsünde önümüzdeki dönemde iyileştirme çalışmaları yapılacak. Köprünün hemen üst tarafına ise sosyal tesis gibi kullanılacak bir yer yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca köprüye ulaşan yollarda rehabilite edilecek. Kozluk’un sanayi bölgesi olarak bilinen yerine ise çift taraflı Bulvar yolu yapmayı düşünüyoruz “diye konuştu.
Halil Amca beldede bir okul yapılacağını öğrenince de çok şaşıran ve mutlu olanlardan birisi. Halil Amca bu mutluluğunu "Okul yapılacağı haberini öğrenince pek hoşuma gitti" diye yorumladı.

Başkan Kul'un makamında özel bir resim var

Şenol Kul'un çocukluğu Kozluk'ta geçmiş Beldeyi karış karış bilen bir başkan. Gezi turunun ardından makamına geçtiğimizde burada da bize çalışmalarını anlatmaya devam etti. Kul'un makamına girdiğimizde odada çerçevelenmiş halde hazırlanan eski fotoğraflar dikkatimizi çekti. Bu resimlerin bir kısmı beldenin belediye başkanlığını yapmış isimlere aitti. Diğer fotoğraflar ise eskilerde pazar alanlarıyla bölgenin ekonomisine can katan pazaryerinin resimleri ve beldeden başka fotoğraflar yer alıyordu. Siyah beyaz fotoğraflar arasında bir resim vardı ki Başkan Kul için ayrı bir önem taşıyordu. O resim 1963-1973 yılları arasında Kozuk'ta muhtar olan babası Ahmet Kul'a aitti. Şenol Kul, babası Ahmet Bey'den bahsederken "Bu küçük beldede birçok hizmetin temelini atan kişidir babam" diyor. Kozluk'un ne anlama geldiğini de ekliyor: "Koz ceviz anlamına geliyor. Kozluk da cevizlik demek. Eskiden buralar hep cevizlikmiş. Biz de şimdi 15 dönümlük bir arazi aldık. Cevizlik içinde park alanı ve belediye hizmet binasının da içinde yer alacağı Kozluk'u temsil edecek bir alan oluşturacağız."Mihriban KOÇAKER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık