loading...
Samsun
DOLAR12.4902
EURO14.1202
ALTIN713.05

Zeycan Yıldırım: Kadına Şiddetin Tüm Dünyada Sona Ermesi İçin Mücadele Edeceğiz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Zeycan Yıldırım: Kadına Şiddetin Tüm Dünyada Sona Ermesi İçin Mücadele Edeceğiz
Abone ol
Garip ve Zeycan Yıldırım Vakfı yöneticisi Zeycan Rochelle Yıldırım, "Sadece Türkiyede değil tüm dünyada kadına şiddetin son bulması için mücadele edeceğiz" dedi.

Bu sezon sahalara üzerinde 15 farklı dilde ‘Kadına şiddete hayır’ yazan mor formalarıyla inen Yılport Samsunspor, sadece Türkiye’de değil, uluslararası arenada da mücadelesini sürdürecek.

MOR FORMA DÜNYANIN HER YERİNDE, 15 FARKLI DİLDE

Kırmızı-Beyazlıların yürüttüğü farkındalık kampanyasında, formaların satışından elde edilecek gelirin %10’u şiddet mağduru kadınlar yararına çalışan vakıflara bağışlanacak

‘DÜNYANIN EN AĞIR FORMASI’
Şiddete ve kadın cinayetlerine “dur” sesleri bu kez stadyumlardan yükseliyor. 25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ne özel farkındalık kampanyasına imza atan Yılport Samsunspor, kadına karşı şiddete dikkat çekmek ve karşı çıkmak amacıyla yeni formasını tüm dünyaya duyurdu. ‘Dünyanın en ağır forması’ sloganıyla hazırlanan ve üzerinde 15 farklı dilde “Kadına şiddete hayır” mesajının yer aldığı formaları Kırmızı-Beyazlı takımın oyuncuları maçlarda giyecek ve bu mücadeleye destek vermeye devam edecek.

DÜNYADA 87 BİN KADIN ÖLDÜRÜLRÜ
Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan verilere göre, sadece 2020'de dünya genelinde tam 87 bin kadın öldürüldü. Dünya Bankası tahminlerine göre ise dünyada 1 milyar kadın, erkek şiddetine karşı savunmasız durumda. Türkiye'de ise bu yılın sadece ilk yarısında 130'u aşkın kadın cinayeti işlendi. Yine ülkemizde yapılan araştırmalarda, her 10 kadından 4'ünün, hayatları boyunca en az bir şiddet türüyle karşı karşıya kaldığını ifade ediyor.

“ŞİDDET KONUSUNDA FARKINDALIK YARATTIK”
Samsunspor'un farkındalık kampanyası, Yılport Samsunspor Futbol Kulübü A.Ş.'nin sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım'ın kızı Zeycan Rochelle Yıldırım'ın destekleriyle yürütüldü. Yıldırım, “Dünyanın her yerinde, her dilde aynı sorumluluğun paylaşılması gerektiği inancından yola çıktık. Dünyanın en ağır formasını hem kulübümüz hem de taraftarlarla buluşturup, şiddet konusunda farkındalık yaratmayı amaçladık” dedi.

“MÜCADELEYE KATKI OLARAK GÖRÜYORUZ”
Zeycan Rochelle Yıldırım, “Mor formamızı ‘Kadına Şiddete Hayır' kampanyası kapsamında, sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada kadına şiddetin son bulması için devam eden mücadeleye bir katkı olarak görüyoruz. Bunun, tüm dünyada yankı uyandıracak bir forma olması için hem ulusal hem de uluslararası platformlarda çalışarak, formamızı tüm dünyaya tanıtacağız” yorumunu yaptı.

“ELDE EDİLEN GELİRİ VAKIFLARA BAĞIŞLAYACAĞIZ”
Kadın cinayetlerinin artık dünyanın dört bir yanında bireysel bir problem olmaktan çıkıp toplumsal bir krize dönüştüğünü ve bu noktada farkındalık kampanyalarının bu şiddetin azalması, hatta yok olmasında önemli bir araç olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Bunu geçtiğimiz yıllarda global platformlarda ilgi gören birçok viral kampanyada bizzat deneyimledim. Dünya starlarından uluslararası medya kuruluşlarına, global şirketlerden kamusal platformlara kadar uzanan geniş bir yelpazede ‘kadına şiddete hayır' diye bağırmalıyız. İşe stadyumlardan başlıyoruz. Mor formalarımız ve üzerinde yazan ‘kadına şiddete hayır' mesajıyla farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz” dedi.

ÖNCELİKLİ HEDEF 50 BİN FORMA SATIŞI
Bu mücadeleye futbol aracılığıyla erkeklerin katılımının büyük önem taşıdığını da hatırlatan Yıldırım, “Dünyanın en ağır forması kulübümüzün resmi ürün mağazalarında satışa çıktı. Satışlardan elde edilecek gelirin %10'unu şiddet mağduru kadınlar yararına çalışan vakıflara bağışlamayı amaçlıyoruz. Öncelikli hedefimiz 50 bin forma satışı. Kampanyanın çığ gibi büyüyeceğine ve bu vakıflara yapılacak desteğin hızla yükseleceğine gönülden inanıyoruz” diye vurguladı.

Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

“TÜRKİYE İLE SINIRLI KALMAYACAK”
“Türkiye'de kadın erkek herkesin bu formayı giymesini isteriz. Hatta bu kampanyanın tarihe geçmesini, diğer spor kulüpleri, şirketler ve sivil toplum kuruluşları için ilham kaynağı olmasını dileriz. Umudun simgesi olmasını amaçlıyoruz. Kampanyaya Türkiye'den başladık ama burada bitmeyecek. Bu mücadele uluslararası platformlarda devam edecek.”

KADINLARA BİREYSEL SAVUNMA DERSİ
Yıldırım Holding'in hayırseverlik projelerini yürüten ve holdingin bağışlarıyla kurulan Garip & Zeycan Yıldırım Vakfı'nın Direktörü Zeycan Rochelle Yıldırım, vakfın kadına karşı şiddetle mücadelesinin stadyumlardan sonra şehirlere, sokaklara da taşınacağını belirterek, “Bu amaçla 25 Kasım'dan itibaren kadınlara bireysel savunma sporu öğreteceğimiz derslere başlıyoruz. Kadınların herhangi bir şiddet anında ne yapacaklarını bilmeleri gerekiyor. Onlara öz savunma yollarını göstereceğiz. Her güzel şey gibi bunun da ilk adımını Samsun'dan atıyoruz. Ardından İstanbul ve diğer illerde de bu dersler sürecek. Yüzbinlerce kadına bu eğitimlerle dokunmayı amaçlıyoruz” dedi.

YILDIRIM HOLDİNG'DEN DESTEK

Yıldırım Holding çalışanlar da mor formayı giyerek bu önemli günde kadına yöneliş şiddetin son bulması için destek mesajı verdi. Davut AKTAŞ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Grev 32. Gününde! Samsun'dan Destek Vermek İçin GeldilerÖnceki Haber

Grev 32. Gününde! Samsun'dan Destek Verm...

Samsunspor'dan kadına şiddetle mücadeleye "mor formalı" destekSonraki Haber

Samsunspor'dan kadına şiddetle mücadeley...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar