comdata sag dikey
loading...
Samsun
DOLAR8.3271
EURO10.0579
ALTIN480.43
HAKAN ATİLLA GÖKBİLGİN

HAKAN ATİLLA GÖKBİLGİN

Mail: ref55gokbilgin@gmail.com

1. YARDIMCI HAKEM VE 3 PUAN

Müsabakanın hakemi Ankara bölgesinden Burak Pakkan. İlk defa 1. Lig maçına 20 Eylül 2020 de çıktı. 11 tane  1. Lig, 5 avar, 14 tane Süper lig 4. hakemliği var. Merkez Hakem Kurulunca genç jenerasyonun beğenilen ve yetenekli hakemlerinden. Zaten maç sayısına baktığımızda  hem birinci ligde hem Süper Lig’de hem de avar hakemliğinde iyi bir sayıya sahip. Ancak Merkez Kurulu daha önceden yaptığı atama hatasını (Ümit Öztürk-Taner Gizlenci) tekrar yaparak, Ankara hakemine Ankara gözlemcisi atayarak hem hakemi hem de gözlemciyi sıkıntıya soktu. Hele ki TFFHGD genel merkez seçim arifesinde!! Müsabakanın gözlemcisi eski Süper Lig hakemi Ali Uluyol Ankara il hakem kurulu başkanı.1. yardımcı hakem Utku Tuvanelioğlu 6, 53, 56, 90+3 dakikalarda 4 tane ofsayt bayrağı çekti altıncı dakikada çektiği bayrak büyük hataydı. Bir yanlış taç bayrağıyla hakemiyle ters düştü. 2.Yardımcı hakem Hakan Karabalçık 38. ve 83. dakikada faul yardımları hakkıydı. 75. dakikada çekti olsaydı bayrağı doğruydu.
Müsabakanın 6. dakikasında 1 nolu yardımcı hakem Utku Tuvanelioğlu, Balıkesirspor'un golle sonuçlanan atağını ofsayt bayrağı ile keserek çok büyük bir hataya imza attı. Bu kadar açık ve net ofsayt olmayan bir  pozisyonunu değil 1. lig düzeyin de,amatör lig düzeyinde dahi yapılamaz.Bu hatanın temeline inersek ancak şöyle bir açıklama yapabiliriz:
1- Müsabakanın daha ilk dakikalarının olması sebebiyle konsantrasyon eksikliği.
2-A tak yapan oyuncuyla, defans yapan oyuncuyu, yardımcı hakemin karıştırması.
3- Pozisyonda defans oyuncusu ve forvet oyuncusunun zıt yönlere ani deparlarının olması.
28. dakikada Veli'nin aynı Tuzlaspor maçında sarı kart aldığı pozisyon gibi kontrolsüz veya umut vadeden atağı engellemesinden dolayı hakemin sarı kartla cezalandırması doğruydu.
32. dakikada Yasin’in ceza sahası yayı hemen önüne doğru ilerlerken Balıkesirspor'dan Birol’un arkadan yaptığı müdahalede hakemin sarı kartı göstermesi doğruydu.
6. dakikada bir nolu yardımcı hakemin çektiği yanlış ofsayt pozisyonunu aklında kalarak daha sonraki dakikalarda tedirgin olması 37. dakikada önünde olan taç pozisyonunu yanlış değerlendirmesi daha sonra hakemin, yardımcı hakemin taç işaretini düzeltmesi Balıkesirspor kulübesinden çok büyük tepki almasına sebep oldu. Hakem, yardımcı hakem işbirliği açısından eksi puandı.
45+1.dakikada DjeDje'nin kötü pasıyla Yalçın’ın kaptırdığı topta ceza sahası hemen dışında Balıkesirsporlu forvet oyuncusunu çekip indirme teşebbüsünde hakemin pozisyonu devam ettirmesi Samsunspor’un büyük şansıydı. Bu pozisyonda eğer ki DjeDje sarı kart görseydi dördüncü sarı kartı görüp bir sonraki maçta oynayamayacaktı ve pozisyon hemen ceza sahasının dışındaydı çok tehlikeli bir yerden Balıkesir frikik kullanacaktı.
54. dakikada gene bir taç pozisyonunda artık 1.yardımcı hakemin tedirginliği o kadar ortaya çıktı ki bayrağı çekerken devamlı hakemini bekledi.
74. dakikada Yasin’in köşe vuruşundan gelen topa Gökhan Alsan'ın kafa vuruşu topun Tomane'nin önüne düşmesine sebep oldu. Tomane'nin vuruşunu kaleci Metin çelmeye çalışsa da topu iyi takip eden Veli Çetin kafasıyla tamamlayarak Samsunspor’a üç puanı getirmiş oldu. (1-0)

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar