loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

16-19 Mayıs 1919’dan 2019’a

Bu yıl 16-19 Mayıs 1919’un yüzüncü yılını idrak edeceğiz. 16-19 Mayıs 2019’da geniş anlamda etkinliklerle anma ve yaşatma adına resmi törenler, programlar yapılacaktır. Devlet törenlerinin yanı sıra STK’ların da programları, etkinlikleri olması gayet doğaldır.

Özellikle Samsun STK’larının yapacağı programlar ağırlık kazanmakta ve önem arz etmektedir. 19 Mayıs kutlamaları, resmi törenlerle Samsun başta olmak üzere yurt genelinde ve dış temsilciliklerde her yıl yapılagelmekte idi.  19 Mayıs 1919 sabahı Samsun’a çıkan M. Kemal Paşa ve arkadaşları, İstanbul’dan 16 Mayıs 1919 akşam üzeri yola çıkmışlardı.

16 Mayıs’ta İstanbul’dan

Kurtuluşa giden yolda ilk adım 16 Mayıs 1919’da atılmış ve 19 Mayıs 1919’da da Samsun’a ayak basılarak Anadolu’da kıvılcım ateşlenmişti. İstanbul’dan 16 Mayıs’ta ilk adımın atılması çok fazla hafızalarda yer etmemişti. 16 Mayıs 1997 yılında İstanbul Samsunluları olarak bu konuyu gündeme taşımış ve ilk defa İstanbul’dan çıkışı canlandırmıştık.

İstanbul Samsunluları ve Dernekleri Birliği organizasyonuyla; Şişli’deki Atatürk Evi’nden çıkılmış yaya olarak Halaskargazi ve Rumeli caddeleri geçilerek Beşiktaş Akaretler’deki Atatürk’ün anne ve kızkardeşinin oturduğu evin önünden geçilerek Barbaros Hayrettin Paşa Vapur İskelesi mevkiinden temsili botlarla temsili Bandırma Vapuru’na hareket edilmişti. Bu etkinlik 2005 yılına kadar Samsun STK’ları ve İstanbul’daki Samsunlular, İstanbullular tarafından her gecen yıl daha büyük coşkularla yapıldı. 2005 yılından sonra İstanbul Valiliği resmi olarak bu etkinliği yapmaya başladı ve yapmaya da devam ediyor.

Bandırma Vapuru Samsun Doğupark’ta

2000 yılında büyük bir organizasyon yapıldı ve Bandırma Vapuru’nda bulunan 18 kişilik kurmay heyetin yakınlarından oluşan bir heyet temsili Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıktılar. 

Samsun Doğuparkta bulunan Bandırma Vapuru’nun benzeri yapılacaktı, ancak; orijinal Bandırma Vapuru hurdaya çıkmış ve Mersin’de jilet yapımı için kullanılmıştı. Elde bazı resimlerden başka bir şey yoktu. Bandırma Vapuru kaptanı İsmail Hakkı Kaptan’ın yakın dostunun oğlu deniz ticaret Tarihi araştırmacısı Orhan Kızıldemir’in arşivinden çizimlerini bulmuştuk. Bugün Doğupark’ta çok güzel bir konumda aşağı yukarı birebir Bandırma Vapur’u yer almaktadır.

Dünya Rekoru Bayrak SAMSUN’da

2004 yılında dünya rekoru 1919 metrelik Türk Bayrağı’nı 16 Mayıs’ta yola çıkarmış ve 19 Mayıs günü Samsun Valimize teslim etmiştik. Kurtuluş hareketinin başlatıldığı Samsun, kutlanan kurtuluş günü olmayan bir şehrimizdir. Çünkü Samsun Kurtaran Şehirdir. Kurtaran Şehrin evlatları bu yıl da ve sonraki yıllarda da 16-19 Mayısları kutlamaya devam edeceklerdir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar