loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
NAZIM AKPINAR

NAZIM AKPINAR

Mail: naz-akpinar@yandex.com

300 Spartalının Öyküsü

Yazar Frank Miller’in 98 yılında hazırladığı çizgi roman uyarlaması olan 300 Spartalı filmi adından oldukça söz ettirmişti. Film, tarihi Termofil savaşını anlatıyor. 300 kişi oldukları bilinen Yunan askerlerinin 200 bin kişilik, dönemin İran Pers İmparatorluğu ordusuyla mücadelesi ve onların saldırısını engellemeleri ana temayı oluşturuyor. Film, tüm dünyada geniş yankı uyandırdı. Öyle ki günümüz Amerika İran ilişkileriyle bile bağlantı kuruluyor. Örneğin, dönemin Pers hükümdarı Heşayer Şah, gaddar ve zalim imajıyla George W. Bush’a benzetilmiş. Filmde Pers ordusu mensuplarının kötü ve zalim olarak lanse edilmesi ise İran Hükümet üyelerini oldukça kızdırmış! Hazırlanış mizanseni olarak doğu toplumlarını aşağıladığı düşünülmüş. Amerikan-Irak savaşına göndermeler yaptığı da yorumlar arasında. Tahran Hükümeti, filmin Amerika destekli olarak maksatlı hazırlandığını beyan etmiş!. Amerika’nın İran’ı saf dışı edeceği kanısına varmışlar. Filmde Spartalı askerler güçlü ve seçkin olarak gösterilirken İran Perslerinin barbar gösterilmesi de dikkati çeken diğer önemli bir ayrıntı. İran Türkiye Büyükelçiliği de filmin, özellikle medeniyetler buluşması girişimlerini olumsuz etkileyeceğini dile getirmiş.

 Tarihçi Murat Bardakçı ise filmin tarihi yönünün dikkate alınmadığı kanısında. İran’ın filmden yakınmasının gayet doğal olduğunu ifade ediyor. 2 bin 500 yıllık mazisi olan Pers Uygarlığı üyelerinin basite indirgendiğini ve onlarla alay edildiğini düşünüyor.

Yapılan eleştirilerde hakikat payı olsa da eleştirilerin sırf bu noktada yoğunlaştırılmasını doğru bulmuyorum. Daha önceleri de farklı toplumları acımasız olarak gösteren birçok film yapılmıştı. Belli bir emek verilerek hazırlanan filmde asıl verilmek istenen mesaj kanaatimce, 300 Spartalı askerin 2 bin askerlik Pers ordusuna mukavemet edebildiği gerçeği. Bu realite tarihin birçok devrinde yaşanmış. Örneğin, Roma İmparatorluğuna alenen kafa tutan bir Hannibal ya da bir Spartaküs örneği bunlardan sadece ikisi. İslam coğrafyasına baktığımızda ise bir Selahaddin Eyyübi ya da  Ömer Muhtar örneği verilebilir. Milli Mücadelemizin, adını tarihin sayfalarına altın harflerle yazdıran Çanakkale zaferimiz de aynı gerçeğin bir yansıması değil mi? Tüm bu yaşanmış tecrübeler bize gösterir ki Allah’ın Kudret sıfatıyla desteklediği topluluklar, sayıları az da olsa, kendilerinden güçlü topluluklara bir şekilde üstün gelecektirSonuçta savaş,  dünya insanlığının ortak kaderi.

 Hazreti Adem ve öncesi dönemden başlayarak kan dökme güdüsünü genlerinde potansiyel olarak taşımakta olan bir kompleks varlık birimidir insanoğlu. Allah, savaşı irade etmeseydi en sevgili Rasulünün savaşta dişinin kırılmasına bile müsaade etmezdi. Bu da gösteriyor ki dünya insanlığı kıyamete kadar sürekli sulhu ve sükûnu yaşayamayacaktır ta ki selam ve esenlik yurdu olan cennetlere ulaşıncaya kadar..Bir ayette  “Nice topluluklar, kendilerinden sayıca fazla olan topluluklara Allah’ın izniyle (kudret zuhuruyla) üstün gelmişlerdir” buyrulmuştur. ”Allah mutlak galiptir ve hüküm sahibidir. ”  “Göklerin ve yerin orduları Allah’ın hükmünü yerine getirmek için görevlendirilmiştir. ” İlahi beyanları da bu gerçeği vurguluyor. İşin sır noktası şu:

Gerçekte üstün taraf kavramı geçersizdir. Tek ve mutlak Galip olan,  Kudret ve Azamet sahibi olan Yüce Yaradandır. O kimi dilerse galip eder. 300 Spartalı da gücünü ve zaferini bu sırra borçludur.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar