comdata sag dikey
loading...
Samsun
DOLAR8.2441
EURO10.0293
ALTIN485.16
MEHMET AKSOY

MEHMET AKSOY

Mail: ucuncuboyutmehmetaksoy@gmail.com

ABD KARADENİZ’E GİREMEDİ!

ABD Karadeniz'e gönderilmek üzere bildirimde bulunduğu iki savaş gemisini Karadeniz'e sokmaktan vazgeçti.

Çin Denizi'nde Tayvan üzerinden sıcak çatışmaya hazırlanırken Ukrayna'daki gelişmeler ABD ile Rusya'yı Çin'den önce karşı karşıya getirdi. 

Rusya dağılan Sovyetler Birliği toprakları üzerinde başta Rusların sonra da Slavların bulunduğu yerlere müdahale hakkını kendinde görmesinin yanında ABD ve NATO'ya güvenerek Rusya'ya kafa  tutan Ukrayna çok stratejik Kırım'ı ve Donbas bölgesini kaybetti, Rusların çoğunlukta olduğu bölge bağımsızlığını ilan etti. ABD ve NATO' ya güvenen Gürcistan da aynı şekilde Abhazya'yı ve Güney Osetya'yı kaybetti. Rusya, Gürcistan'dan ayrılarak tek taraflı bağımsızlığını ilan eden bu iki yeni devleti tanıdı.

ABD uzun süredir, Polonya, Romanya, Bulgaristan'a yığınak yaptı, üsler kurdu. Yunanistan'ın bağımsızlık gününü kutlama bahanesiyle de Yunanistan'a ciddi yığınak yaptı.

ABD kaybettiği prestijini ve Ukrayna'nın Donbas bölgesindeki Rus ayrılıkçıları bastırmak amacıyla Ukrayna'nın çağrısı üzerine Ukrayna'ya hem asker hem de uçak gönderdi, ancak henüz NATO'yu harekete geçiremedi, Ukrayna NATO üyesi değil.

Rus stratejistler mayıs ayında ABD'nin harekete geçebileceğine vurgu yapsalar da ABD bugüne kadar kendi askeriyle böyle büyük bir operasyon yapamadı. Ya vekalet savaşı yaptı, taraflara yardım etti ya da paralı askerleri savaştırdı.

ABD'nin bölgede yığınak yapmasına karşılık Rusya donanmasını Kerç Boğazı'ndan Ukrayna kıyısındaki Azak denizine kaydırdı, Ukrayna'ya kendi kıyılarını kapattı, Donbas'a 100 bin asker yerleştirdi. Tüm sıcak noktalara müdahale edebilecek şekilde 500 bin asker harekete geçti, füze sistemleri Ukrayna sınırına dayandı, Rus Genel Kurmay Başkanı sıcak çatışma durumunda Ukrayna'nın tamamını iki günde işgal edebileceklerini, Ukrayna’nın sonu olacağını açıkladı. 

Yunanistan'dan Ukrayna'ya Polonya'ya kadar Avrupa'nın önemli bir bölümünün cehenneme dönmesi an meselesi. Bu yangının itfaiyesi Montrö Boğazlar Sözleşmesi. Ağır tonajlı gemilerin Karadeniz'e girememesi, giren gemilerin gerektiği kadar kalamaması nedeniyle ABD, Montrö kriterlerine uygun savaş gemilerinin Karadeniz'de savaşın fitilini ateşlemekten başka bir işe yaramayacağını gördü ve şimdilik Karadeniz'e gemi göndermekten vazgeçti.

ABD Rus ordusunu teyakkuzda tutarak Rusya'ya ekonomik olarak zarar vermeyi planlıyor. Her iki taraf da savaşa hazır olunca denk kuvvetlerle savaşmaktansa barışmak daha iyidir. Karanlığın en yoğun olduğu an şafak sökmesine en yakın andır. Savaşın düğmesi uzanacak eller barış için de birbirine uzatılabilir. Üçüncü bir ülkede görüşme yapılabileceğinden ABD Başkanı Biden söz etmişti.  Türkiye’de yakın savaşı bitiren görüşmelerin yapılması, Türkiye ve Erdoğan'a büyük bir prestij sağlayacak olsa da bu görüşme büyük ihtimal İsviçre' de yapılır.  Rusya Büyükelçisi Karlov'un bir polis tarafından öldürüldüğü Ankara'da yapılması olası görünmüyor.

Stalin zamanın Başbakanı Şükrü Saraçoğlu' na Moskova ziyaretinde 'Umarım Boğazın anahtarını yanında getirdin' deyince, Saraçoğlu 'Mustafa Kemal anahtarı yanında götürdü' diyor. Atatürk ve Saraçoğlu'na Şanı Yüce Allah'tan rahmet diliyorum. Ruhları şad, mekanları cenbet oksun. Atatürk iyi ki anahtarı yanında götürdü yoksa bölge yangın yerine değil; cehenneme dönerdi

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar