loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

AÇIKLAMAYA TEŞEKKÜR

Emniyet Müdürlüğü bu köşede 11.08.2021 tarihinde yayınlanan “Emniyet Müdürlüğü’nün Bilgisine” başlıklı yazım üzerine açıklama gönderdi.

Açıklama şöyle:
11.08.2021 tarihli Halk Gazetesi köşe yazınızda, dile getirmiş olduğunuz Emniyet Müdürlüğü’nün Bilgisine başlıklı yazınız ile ilgili olarak,
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 60 ve 61. maddeleri ile Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 117,118,119 ve 120. maddelerinde duraklama ve park etmede uyulacak tedbirler ile park etme yasaklarına uymayan araçlardan hangilerinin kaldırılacağı ve araçların kaldırılma esas ve usulleri belirtilmiş olup, yürütülen iş ve işlemler bahse konu mevzuat hükümleri çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

Sorumluluk alanımızda Tekkeköy, Canik, İlkadım ve Atakum gibi ülkemizdeki birçok il nüfusundan daha fazla nüfusa sahip ilçelerin bulunması nedeniyle, meydana gelen trafik kazası ve ihbar sayıları göz önüne alınarak Müdürlüğümüze ulaşan ihbarlar öncelik (ölümlü-yaralanmalı-maddi hasarlı kazalar, araçların karıştığı asayiş olayları vb.) ve ihbar sıralarına göre değerlendirilmektedir.
İlimiz, bulunmuş olduğu konum itibariyle sağlık ve hastaneler açısından civar illerimizden de birçok vatandaşımızın müracaat ettiği bir konumda bulunduğundan, hastaneler civarından gelen hatalı park ihlallerinde hali hazırda kendisinin veya ailesinin rahatsızlığı nedeniyle hastaneye gelen vatandaşlarımıza cezai işlem uygulayarak mağdur olmalarını önlemek amacıyla, öncelikle hatalı park konumunda olan araç sahiplerine telefon ile ulaşılarak araçlarını bulundukları yerden kaldırmaları gerektiği belirtilmekte, araç sahibinin aracını kaldırmadığının anlaşılması üzerine ise gerekli işlemlerin yapılması için trafik ekibi sevk edilmektedir.
05 LN 755 plakalı araçla ilgili olarak yapılan ihbar öncesi, bölge ekiplerinin elinde yaralanmalı kaza ihbarı olması nedeniyle, ekipler öncelikli olarak kazaya müdahale etmiş, sonrasında Atakum Alparslan Bulvarı Medikal Park Hastanesi önünde ikinci sıraya hatalı park eden 05 LN 755 plakalı araçla ilgili yaptığınız ihbar değerlendirilmeye alınmıştır.

Görevlilerimizce cep telefonundan araç sürücüsü aranarak aracını kaldırması söylenmiş, şahıs Amasya’dan geldiğini, şehri bilmediğini, ivedi şekilde hastaneye giriş yaptığını, aracını gidip kaldıracağını belirtmiş, aracın bulunduğu yerden kaldırılmadığına dair tekrar ihbar gelmesi üzerine gerekli işlemleri yapmak üzere bahse konu bölgeye ekip sevk edildiğinde ise 05 LN 755 plakalı aracın olay yerinden ayrıldığı anlaşılmıştır.
Bilgilerinize rica ederim.
Samsun Emniyet Müdürlüğü”

YAZARIN NOTU: Sosyal medyada ve bu köşede fotoğrafını paylaştığım, plakasını yazdığım araç yüzünden park ettiğim yerden bir saat çıkamadığımı, seyahat özgürlüğüme engellendiğini yazarak aracın plakasına trafik cezası yazılıp yazılmadığını sormuştum. Ambulans yolu olarak bilinen güzergahta çift sıra park eden aracın sahibinin Amasyalı olması, şehri bilmemesi mazeret olarak kabul ediliyorsa, plakasına ceza yazılmıyorsa diyecek başka bir sözüm yok. Yapılan açıklamaya teşekkür ederim.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar