loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

ADAMI, DAYISI, TORPİLİ OLANLAR

Belediyelerde özel kalem müdürlüğü kadrolarına atanma şartları ve usulleri hakkında aşağıda yer alan bilgileri Bağımsız Denetçiler Derneği Başkanı Abdullah Çavuş’tan aldım.

Abdullah Çavuş bu konuda ne dedi ona bakalım:

Özel Kalem Müdürlüğü kadroları 657 sayılı Devlet memurları Kanunun 59. Maddesine göre göre sınavsız memuriyete geçiş için belirlenmiş istisnai kadrolar arasındadır.

Özel kalem müdürü kadrolarına yapılan atamalarda, 657 sayılı Kanunun atanma, sınavlar, kademe ilerlemesi ve dereceye yükselmesine ilişkin hükümleriyle bağlı olmaksızın tahsis edilmiş derece aylığı ile memur olarak ‘Açıktan Atama’ yapılabilmektedir.

Özel Kalem Müdürlüğü kadrolarına atanmada KPSS sınav şartı da bulunmamaktadır.

Özel kalem müdürlüğünün istisnai kadrolar arasında yer almasından dolayı, belediye başkanları istedikleri kişiyi atayabilmektedir.

Bu kadrolara yapılan atamaların tartışılmasının bazı haklı sebepleri bulunmaktadır.

1- Sınavsız ve KPSS şartı aranmadan açıktan atama yapılabilme kolaylığından dolayı belediye başkanı öncelikle yakın akrabaları için bu kadroları memuriyete geçiş aracı olarak kullanmaktadır.

2-Akrabalardan sonra ‘Partizanlık’ yapılarak partili yöneticilerin çocukları veya yakınları bu kadrolara atanmaktadır.

3-KPSS ve Sınav şartı olmadan ‘Açıktan Atama’ suretiyle Özel kalem Müdürü olarak atanmak suretiyle 657 sayılı kanuna göre ‘Devlet Memuru’ olan kişiler, Özel Kalem Müdürlüğü kadrolarında genellikle 1 veya 2 maaş alındıktan bu kadroları naklen başka kadrolara atanmak suretiyle kendisinden sonraki gelen kişiler için boşaltmaktadırlar.

4-Keza bu kadrolara yapılan bazı atamalarda ise atanan kişiler düz memuriyet yerine sınav veya özel atanma şartları olan kadrolara da atanabilmektedirler. Örneğin Mimar veya Mühendis kadrolarına atanmak için memuriyet sınav ve yükselme yönetmeliklerinde özel hükümler olmasına rağmen bu şartları taşımayan kişiler Özel Kalem Müdürü olarak atandıktan bir süre sonra mimar veya mühendis kadrolarına naklen atanmak suretiyle kanuna karşı hile yapılmaktadır.

Özellikle üniversite mezunu işsizliğin çok artmış olduğu dönemlerde halk tabiri ile‘Adamı olan’, ‘Dayısı olan’, ‘Torpili olan’ kişiler KPSS başta olmak üzere hiçbir sınav şartı olmaksızın‘Özel Kalem Müdürlüğü’ kadrolarına açıktan atanarak memur olabilmekte ve binlerce işsiz üniversite mezunu ve aileleri nezdinde bu durum haksızlık olarak algılanmaktadır.

DİP NOT:657 sayılı Devlet memurları Kanunun 59. Maddesine göre göre sınavsız memuriyete geçiş için belirlenmiş istisnai kadrolara atanan Özel Kalem Müdürleri maaşa bağlanır ve her ay tahakkuk eden maaşı otomatik olarak bankadaki hesaplarına yatar.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar