loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Ağustos’da Samsun’a

Ağustos ayı genel olarak ürünlerin hasat edildiği ve hasat sonrası eğlencelerin yapıldığı bir aydır.  Anadolu’da ağustos ayı için yarısı yaz, yarısı kış ifadesi kullanılır. Son zamanlarda mevsimler değişse de ağustos ayı hasat ayı olmaya devam ediyor.
Samsun’da hasat zamanı
Samsun’da da ağustos ayı; fındığın, mısırın, fasulyenin, çeşit çeşit meyvelerin velhasıl birçok ürünün hasat ayıdır. Hem hasat edilir hem üretici kendi yıllık yiyeceğini ayırır ve hem de ihtiyaç fazlasını çarşıya pazara getirerek satıp diğer ihtiyaçlarını karşılamak için paraya çevirir. 
Akabinde eğlenceler; panayırlar, nişanlar, düğünler, festivaller vb. yapılır ve bu bolluk bereketten herkes nasibini alır. Yani Samsunumuz Ağustos ayında bir başka güzel olur. Bana sorarsanız her mevsimi çok güzeldir, ama ağustos en güzeldir; Samsun’da… 
Bş. Belediye Başkanımız sayın Mustafa DEMİR’den bekliyoruz
Başta İstanbul olmak üzere Samsun dışında yaşayan biz Samsunlular bulunduğumuz illerde yıl boyunca çeşitli etkinlikler yapıyor ve Samsun’dan belediye başkanlarımızı, sanatçılarımızı, siyasileri davet edip bir araya gelip hasret gideriyoruz. Çeyrek asrı geçen bir süredir böyle devam ediyor ve etmeli de/etmeye de devam edecektir.
Ancak; ortak paydamız olan Samsun’da bir bütün olarak buluşup kucaklaşamaz mıyız? Birçok ilki başaran Samsun ve Samsunlular şimdi yine bir ileri adım atarak yeni bir ilki daha başarmalıyız… Bunun için yeni seçilen Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Mustafa DEMİR  nezdinde 17 ilçe belediye başkanımızın çağrısıyla bu ve bundan sonraki her ağustos ayında memleketimiz Samsun’da buluşalım. 
Ağustos’da Samsun’da buluşalım
Hem sıla ziyareti olsun, hem kültürümüzü köklerimizde yaşayalım; hem de ekonomik katkımızı verelim. İşadamlarımızla, sanatçılarımızla, yediden yetmişe bütün Samsun bir arada olalım. Festivaller, eğlenceler, iş görüşmeleri, yatırımlar, fuarlar, tanıtımlar, ziyaretler, buluşmalar vb. her şey burada olabilsin. 1997 yılında İstanbul Gülhane’de, bir ağustos ayında, başlattığımız ve adına Büyük Samsun Buluşması dediğimiz bu buluşmaların en önemli ve en anlamlısını bu defa ortak paydamız Samsunumuzda gerçekleştirmenin bahtiyarlığını yaşalım/yaşatalım…
Kurtaran Şehrin Evlatları; Ağustos’ta, kurtaran şehir olduğu için kurtuluş günü olmayan, Samsun’da buluşsun mu?  Belki, eski yıllarda temmuz aylarında yapılan Samsun Fuarı bu etkinliklerle ağustos aylarında yeniden canlandırılır. Eski panayırlar… Bu arada 1360’lı yıllarda Yeşilırmak kenarında bugünkü Çarşamba ilçemizin olduğu yerde düzenlenen Çarşamba panayırı neticesinde orada bir yerleşim oluşmuş ve adına da Çarşamba denmiştir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar