loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

AHMET DAVUTOĞLU HATIRA ORMANI

Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı dönem süresinin dolması ve Erdoğan'ın Ağustos 2014'te Cumhurbaşkanlığına seçilmesinin ardından AKP Genel Başkanlığı ve Başbakanlığa kimin geleceği tartışma yarattı.

Karar kılınan isim Ahmet Davutoğlu oldu.

Davutoğlu, 27 Ağustos 2014'te, AKP 1. Olağanüstü Büyük Kongresinde Genel Başkan seçildi.

Gül, Davutoğlu için “Kongrede Genel Başkan seçilecek olan Ahmet Davutoğlu'nu siyasete ben kazandırdım, başarılı olacağına inanıyorum” dedi.

28 Ağustos 2014'te Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Başbakanlık vekaletini aldı ve 62. Türkiye Hükûmetini kurmakla görevlendirildi.

6 Eylül 2014'te 62. Hükümet, Davutoğlu Başbakanlığında kabul oylamasında 133 ret oyuna karşı 306 kabul oyu alarak resmen göreve başladı.

Davutoğlu, ilerleyen yıllarda verdiği bir demecinde Erdoğan'ın kendisine “Sen başbakan gibi görün ama başbakan olma. Başbakanmış gibi yap ama yetki kullanma” mesajını verdiğini söyledi.

Davutoğlu, “O dönemde düşük profilli bir başbakan isteniyordu. Ben kendimi bilirim benden her şey olur da düşük profilli olmaz” dedi.

Davutoğlu, Başbakanlık görevinden 22 Mayıs 2016 tarihinde istifa etti.

Bu istifa Cumhurbaşkanlığı tarafından “Cumhurbaşkanımız, Başbakan Davutoğlu tarafından sunulan Bakanlar Kurulu'nun istifasını kabul etmiştir.” şeklindeki basın açıklamasıyla duyuruldu.

24 Haziran 2018'de yapılan genel seçimlerde milletvekili adaylığı için başvuru yapmadı.

2019 Türkiye yerel seçimleri sonrasında partisine yönelik eleştirilerde bulundu ve 9 Eylül 2019 tarihinde AKP üyeliğinden istifa etti.

AKP’den istifa eden Ahmet Davutoğlu, yeni bir parti kurmak için çalışmalara başladı.

Yeni partinin başvuru dilekçesi, 12 Aralık 2019’da İçişleri Bakanlığı’na teslim edildi.

13 Aralık Cuma günü, Ankara Bilkent Otel'de gerçekleştirilen programda Ahmet Davutoğlu, Gelecek Partisi'nin kuruluş amacını, hedeflerini ve kurucular kurulunu tanıttı.

Ahmet Davutoğlu 62. Hükümette Başbakan olarak görev yaparken Samsun’un Tekkeköy İlçesi Kutlukent’te Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan dinlenme parkına “Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Hatıra Ormanı” adı verildi.

Başbakan Davutoğlu’nun adının verildiği Hatıra Ormanı’ndaki tabela Davutoğlu’nun AKP’den istifa etmesinden sonra kaldırıldı.

Başbakanlar gibi eski devlet büyüklerinin isimlerinin verildiği cadde, bulvar ve parklardaki tabelalar yerinde dururken, Davutoğlu’nun isminin bulunduğu Tekkeköy’deki Hatıra Ormanı tabelasını yerel-genel hangi kamu kurumu kaldırdı bilmiyorum.

Bildiğim tek şey o tabelanın orada olmadığı.

Ben sadece yarın partisinin 1. Olağan İl Kongresi’ne katılacak olan Ahmet Davutoğlu’nu kaldırılan tabela konusunda bilgilendirmek istedim.

Sorgulamak Gelecek Partisi’ne düşüyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar