loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

AHŞAP TRAVERSLER KULLANILDI MI?

Hizmet ömrünü tamamlayan demiryolu traverslerinin ağır metal maddeler içerdiği gerekçesiyle birçok ülkede peyzaj düzenlenmesinde kullanımı, yakılması ve gömülmesi yasak.

Ülkemizde ise doğayla uyumlu ve estetik bir malzeme olduğu yanılgısıyla birçok yerde çevre düzenleme elemanı olarak kullanılıyor.

Tehlikeli atık olarak değerlendirilmesi gereken traverslerin parkları, bahçeleri süslüyor.

Demiryollarından sökülen traversler parklarda, bahçelerde ve çeşitli peyzaj uygulamalarında kullanılmak üzere değişik noktalarda satışa sunuluyor.

Uzmanlar; eski ahşap demiryolu traverslerinin içindeki kimyasallar çeşitli yöntemlerle çıkartılmadan yakılmalarını ve gömülmelerini bile çok tehlikeli buluyor.

Hal böyle olmasına rağmen hizmet ömrünü tamamlayan demiryolu traverslerinin Samsun’da da kullanıldığı iddia ediliyor.

İddiaya göre Samsun-Sivas (Kalın) Demiryolu Hattı Modernizasyonu Projesi çalışmaları sırasında iki ray arasından sökülen 80 yıllık ahşap traverslerden bazıları Samsun’da Kurtuluş Yolu’ndaki menfezlerde, köprülerde ve çevre düzenlemelerinde, Kuş Cenneti’nde köprülerde, çevre düzenlemelerinde ve kulübe evlerde çevre düzenleme elemanı olarak kullanıldı.

Samsun’da da çevre düzenleme elemanı olarak kullanılan eski ahşap demiryolu traverslerinin içindeki kimyasallar çıkarıldı mı bilinmiyor.

Çıkarıldıysa sorun yok!

Çıkarılmadıysa tehlike çok!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar