loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ

Resmi açılışı 20 Ağustos 2019 Salı günü yapılan Pelitköy Aile Sağlığı Merkezi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ve Samsun İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile hizmete girdi.

Pelitköy Aile Sağlığı Merkezi OMÜ Tıp Fakültesi öğrenci ve asistan eğitimi konusunda önemli bir uygulama alanı oldu.

Eğitim ve sağlık birleştirildi.

Merkez, koruyucu, tedavi edici ve düzenleyici hizmet vermeye ve hekimlerin yetişmesine de çok önemli katkı sağlayamaya başladı.

Sağlık Bakanlığına bağlı olarak bir doktorla faaliyetini sürdüren Aile Sağlığı Merkezi, OMÜ’nün de devreye girmesiyle hizmeti iki doktorla vermeye başladı.

Devlet üniversitesi olarak OMÜ Karadeniz Bölgesi’nde ilk olan Eğitim Aile Sağlığı Merkezi ile üniversite ve Sağlık Bakanlığını bir araya getirerek hizmet sunmaya devam ederken, öncü sağlık merkezi oldu.

Bilindiği üzere sağlıkta dönüşüm programı kapsamında aile hekimliği, 2007 yılında Samsun’da pilot bölge olarak çalışmalara başlamıştı.

Samsun’da halen 142 tane aile hekimliği birimi bulunuyor.

Samsun’da hekim başına düşen nüfus sayısını 3 bin 169’dan 2 bin 700 gibi bir sayıya düşürmek için de çalışmalar devam ediyor.

Büyükoyumca Mahallesi’ni de içine alarak faaliyete geçen Pelitköy Aile Sağlığı Merkezi’nde iki doktor hizmet vermesine karşın, tedavi olmak isteyenlerin sayısı da her geçen gün artıyor.

Herkes verilen hizmetten ve doktorlar ile diğer sağlık görevlilerinden memnun.

Memnun olunmayan tek konu var o da, tedavi için gelen hastaların arada sırada sıra kargaşası yaşaması.

Tek çözüm; numaratör denilen cihaz.

Bu cihaz olduğu takdirde sıra numarası alanlar sırasını daha iyi takip edebilecek.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar