loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

AKDENİZ’DEN KARADENİZ’E ÇEVRE UYARISI

Doğu Akdeniz Çevre Derneklerini gönüllü avukat olarak temsil eden, Adana Barosu Çevre Komisyonu ve TBB Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu üyesi avukat İsmail Hakkı Atal,

Giresun Şebinkarahisar ilçesinin Yedikardeş köyünde faaliyet gösteren Yıldızlar Holding’e ait kurşun-çinko-bakır madeninin atık havuzunun patlaması sonucunda içinde ağır metal ve siyanürün bulunduğu milyonlarca litre siyanürlü çamurlu suyun Kelkit Vadisi’ne akması nedeniyleyaşanabilecek olası tehlikelere karşı Giresun, Tokat, Sivas ve Samsun’daki yurttaşların, muhtarlıkların, çevre derneklerinin, siyasetçilerin, odaların dikkatli olmalarını istedi.

 

Avukat İsmail Hakkı Atal, valiliklerden de il sınırları içindeki tüm akarsulardan ve bilhassa Kelkit Çayı, Kılıçkaya Barajı, Suat Uğurlu Barajı ve Çamlıca Barajı’ndan her gün ayrı numune alınarak siyanür ve ağır metal ölçümü yapılması ve sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılması ve ayrıca halk sağlığı ve ekonomik boyuttaki zararın daha da artmaması için kamu idareleri tarafından ivedilikle tedbir alınması gerektiğini bildirdi.

 

Sosyal Medya hesabında ilgili valiliklere verilecek dilekçe örneğini de yayımlayan çevre gönüllüsü avukat İsmail Hakkı Atal, geliyorum diyen tehlikeye karşı şu konulara dikkat çekti:

 

“Kılıçkaya Barajı’na akan zehirli sular, Kelkit Çayı’nın devamında Çamlıca Barajı’na ulaşmakta da gecikmeyecektir. Kelkit Çayı devamında Suat Uğurlu Barajı’na ve oradan da Çarşamba Ovası’na uzanacaktır. Suşehri, Koyulhisar, Reşadiye, Niksar, Erbaa, Taşova,Çarşamba bu zehirlenen suların geçtiği ilçelerimizdir.

Madencilik faaliyetlerinin kanser hastalığına neden olduğu bilimsel olarak kesin bir gerçektir. Sağlık Bakanlığı’nın 2018 Sağlık İstatistikleri Yıllığına baktığımızda 202 ile 2016 yılları arasındaki kanser istatistikleri görülmektedir. 2002’den bu yana kanser türlerinin hepsinin ciddi tırmanışa geçtiği görüşmektedir. 2002 yılında erkeklerde 100.000 kişide prostat kanseri vakası 11,5 iken, 2016’da 35’e, 100.000 kişide left kanseri 1,4 iken, 7,2’ye, troid kanseri 0,5 iken 6,2’ye, akciğer kanseri 42,2 iken 57,7’ye çıkmıştır.

Kadınlarda da 2002-2016 arasında meme kanserinin 1i5 kat, troid kanserinin 6,5 kat, akciğer kanserinin 2 kat arttığı belirlenmiştir.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü verilerinden alınarak Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı 2018 Sağlık İstatistikleri Yıllığı da açıkça göstermektedir ki; Türkiye’de halk sağlığı, madenler gibi kirletici teknolojiler, yok edici projeler tarafından bozulmakta, Türk halkı özel sektör tarafından zehirlenmektedir.

Şebinkarahisar’daki siyanürlü atık havuzunun patlaması nedeniyle, Tokat, Sivas, Giresun’daki valiliklerin acilen gerekli ölçüm ve denetimleri yapmaları ve halkın daha fazla zehirlenmemesi için ivedilikle sonuçları paylaşarak, zehirlenmiş sularla ilgili gerekli tedbirleri almaları sorumlu oldukları amir mevzuat gereğidir.

Siyanür ve ağır metalin ölçümü ve gerekli tedbirlerin alınması için Valiliklerin dilekçelerin gereklerini yerine getirmemesi halinde gelecekte Valilerin ve il hıfzıssıhha kurullarının hukuki ve cezai sorumluluğunu doğuracak altyapı oluşacaktır.

Bu nedenle ilgili valiliklere dilekçeler verilerek, siyanür ve ağır metalle ilgili resmi ölçümlerin elde edilmesi ise Türkiye’nin yerli yabancı maden şirketleri tarafından halkı zehirlemek pahasına, ‘altına hücum’ misali bir hukuki, bilimsel argüman olacağını düşünüyorum. Çocuklarımızın yaşama hakkını korumak için gerekli tüm girişimleri hep birlikte gerçekleştirebilmemiz dileğiyle.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar