loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Amerika’daki hemşehrilerimiz Meluncanlar

İstanbul’un fethiyle birlikte ilk yerleşimcilerin Samsun’dan getirilmesi ve yine Trabzon ve yöresinin fethedildiğinde de yine Samsun’dan yerleşimcilerin getirildiğini kaynaklarıyla ortaya koymuştuk Bu defa çok ilginci Amerika’nın ilk yerleşimcileri de bizim hemşehrilerimiz işte ilgili bilgiler

Çocuklarına Samsun ve Recep isimlerini yaygın bir şekilde koyan Meluncanlar çocuklarını sünnet ettiriyorlar, aynı zamanda bu sünneti bir merasimle icra ediyorlar ve yine Meluncanlar günde 5 defa (namaz vakitleri) kıbleye yönelerek namaza benzer (fakat namaz değil) ibadet niyetiyle hareketler yapıyorlar. Kendilerinin ifade ettiklerine göre ilk Meluncanlar namaz kılıyorlarmış, sonra gayri müslim unsurlara benzeşerek (onlar tarafından asimile edilerek) gerçek namazı ve inancı unutmuşlar. Meluncan kadınları başlarını örtüyorlar.

Evliliklerinde başlık parası alınıyor. Kıyafetleri de Osmanlı kıyafetlerini andırıyor ve aynı zamanda başlarına fes ve sarık şeklinde birşey giyiyorlar. Bulcur dedikleri bulgur pilavını çok seviyorlar ve bunu tahta kaşıkla yiyorlar. Esnaf siftah yapınca parayı çenesine sürüyor. Halk oyunlarının figürleri Anadolu oyunlarına çok benziyor. Evet manasında başlarını sallayıp, hayır anlamında ise (cık) diyorlar. Meluncanlar hiçbir kiliseye bağlı değildirler. Halı, kilim, çorap, perde, yatak takımlarındaki motifler, Anadolu motifleriyle tıpatıp aynıdır. Meluncanlar Araştırma Vakfı ve Virginia Üniversitesi Clinch Valley Koleji Dekanı Dr. George Culbertsonun görüşü şöyledir:

Arkeolojik, antropolojik, etnik, tıbbi ve gen araştırmaları ile yaptığımız her inceleme bizi Türkiyeye yaklaştırmış ve aslımızın Türk olduğu kanaati ilmen ispatlanmıştır. Valley Üniversitesi öğrenci ve öğretim görevlilerinin % 75i Meluncandır. Prof. Dr. Gernett Sheldun, Meluncanların Türk olduğunu ifade etmekte, Prof. Dr. Culbertson ise dedelerinin günde 5 vakit namaz kıldıklarını, fakat Anglosaksonların kendilerinden olmayanlara yaptıkları soykırım, etnik temizlik, arazilerini ellerinden alma ve asimile ile köklerinden koptuklarını, zorla Hıristiyan yapıldıklarını ifade etmektedir. Webster Uluslararası Sözlüğü Meluncan yani Melungeon (Malungeon) Kızılderililerle karışmış beyaz ve soyunda az miktarda zenci kanı olduğu sanılan Tennessee eyaleti sınırları içinde, çevresinde ve Appalaş dağlarında yaşayan bir grup halk tabiri kullanmaktadır.

Clinch Valley College Rektör Yardımcısı Dr. N. Brent Kennedy 200 farklı ırk üzerinde araştırma yapıldığını ve ilmen Türk olduklarının tespit edildiğini açıklamıştır. Bununla birlikte atalarının Müslüman olduğunu kendisinin ise Allahü tealaya, Kurân-ı Kerime ve Hazreti Muhammedin peygamberliğine inandığını ve Meluncanların İslamiyete ilgi duyduğunu ifade etmiştir. Dr. Brent Kennedynin Meluncanlar, Gururlu Bir Milletin Uyanışı ve Amerikada Etnik Bir Soykırımın Söylenmemiş Hikayesi adlı kitabında Meluncanlar için geniş bilgi vardır.

ABDnin ünlü şahsiyetlerinden 16. Cumhurbaşkanı Abraham Lincoln ile Elvis Presley Meluncandır. Geniş bilgi için (Dr. N. Brent Kennedy Clinch Valley College of The University of Virginia I College Avonue Wise Virginia 24293- 4400 USA).:

BBC televizyonunda yayınlanan bir araştırmaya göre Amerikaya ilk Kuzey Avrupalılar değil, Türk soyundan gelen Meluncanlar yerleşti. Geleneksel tarihe göre, Amerikayı Eski Dünyadan gelen İngilizler, İskoçlar ya da İrlandalılar kurmuştur. Oysa ülkenin güneydoğusunda Tennessee eyaletinde Appalaş dağlarında yaşayan unutulmuş toplum Meluncanlar, bu teoriyi çürütüyor. Ortaya çıkan kuvvetli kanıtlara göre, Amerikaya ilk gelen yerleşimciler, Kuzey Avrupalılar değil, Türk soyundan gelen Meluncanlardır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar