loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

ARILARIN OĞUL DÖNEMİ

Doğanın insanlara verdiği mucizevi yemişlerden bir tanesi olan fındık, yüzlerce yıldır tüm mutfakların vazgeçilmez kuru yemişlerinden bir tanesi olduğu gibi insana güç veren ve oldukça besleyici yönüyle gıda endüstrisinin de vazgeçilmesi olurken, ağaçlarında da arılar oğul veriyor.

Olgun bir fındık ağacı, bir yılda 25 kiloya kadar ürün üretebiliyor ve iyi bakılması halinde 50 yıla kadar yeni ürün vermeye devam ediyor.

Karadeniz Bölgesi’nde fındık hasadı sahil kesiminde 1-10 Ağustos, orta kesimde 10-20 Ağustos, yüksek kesimde ise 20 Ağustos’tan sonra başladığı için ağacı da Mayıs ile Temmuz ayları arasında arılar için oğul verme dönemine yardımcı oluyor.

Bal arısı kolonilerinin yeni nesil oluşturmak amacı ile kovandaki arıların bir kısmı ile ve ana arı ile kovandan ayrılmasına oğul verme deniyor. 

Oğul normal şartlar altında ilkbahar mevsiminde görülüyor.  

Oğul vermeye eğimli kovanda tarlacı arıların çalışma isteği azaldığı için işçi arılar kovan ağızında birikmeye başlıyor.

Kovandaki faaliyetler azalıyor.

Dolayısı ile nektar toplama işlemi yavaşlıyor.

Bu durum kovanda bal kaybına yol açıyor.

Oğul dönemi Mayıs ile Temmuz ayların arasında oluyor.

Oğul verme döneminde kovandaki erkek arı sayısı artıyor.

Fındık ağacı aynı zamanda bal arısının polen kaynağı da oluyor.

Samsun’un Yakakent içesinde arıcılık da yapan Hayri Kara fındık bahçesinde bal arılarının oğul verdiğini görünce mutlu oluyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar