loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

AŞI YANLISI AŞI KARŞITI

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya Pandemi döneminde aşı yanlısı ve aşı karşıtı olanları “Toplum olarak 4,5’den 5'e bölünmüş durumdayız” diyerek şöyle sıraladı:

“Salgın politikaları karşıtı ama aşı yanlısı. Salgın politikaları karşıtı ve aşı karşıtı. Salgın politikaları yanlısı ama aşı karşıtı. Salgın politikaları ve aşı yanlısı. Kimseye zorla aşı yapılmaz, aşı bireysel karar ve korunma ile olan toplumsal sorumluluktur. Eğitim, adalet ve sağlık politikalardan bağımsız düşünülmesi gereken bir durumdur. Hele böyle bir salgında öncelik toplum sağlığıdır ve herkesin siyasetten bağımsız düşünmesi gerekir.”

En çok sorulan sorulardan biri olan yumurta ve başka alerjisi olan hastalara yapılan aşıları takip ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Özkaya bu konuda kaygısı olanları şu sözlerle rahatlattı:

“Mevcut risklerden daha fazla risk yok ve aşı olmak isteyen alerjisi olanlar güvenle aşı olabilirler.”

Prof. Dr. Özkaya bayram sonrası için daha şimdiden şu uyarıda da bulunmaktan da geri kalmadı:

“Sanki bu yaz Covid’i dert etmediğimiz bir yaz olacak gibi. Herkes sorumlulukla ve birbirimizi düşünerek davranalım ve bitsin. Bayramdan sonrası, geçen seneki gibi olmasın.”

PAZAR YERLERİ

Ticaret Bakanlığı’nın 2013 yılında yayınladığı Pazaryerleri Yönetmeliği’nde göre Pazar yerleri belediye ve iştirakleri dışında pazarcı esnafının meslek kuruluşu olan oda ile belirli süreli protokolle işletilebilir ifadesi yer alıyordu.

Samsun Pazarcılar Odası Başkanlığı, yönetmeliğin ilgili maddesini gerekçe göstererek 18 Eylül 2019 tarihinde Atakum Belediyesi’nden ilçe sınırları içerisindeki pazar yerlerinin işletmek üzere talepte bulundu.

Konu 4 Ekim 2019 tarihinde belediye encümeninde görüşülerek karara bağlandı.

Pazarcılar Odası ile protokol yapmak ve imzalamak için belediye başkanı yetkili kılındı.

Protokolde “amaç” şöyle yer almıştı:

“Belediyemizin sınırları dahilinde ve haftanın belirli günlerinde işlevini sürdüren semt pazarlarında tüketici memnuniyetini ürün ve pazar donatılarının kalitesin arttırmak ve geliştirmek, denetimin kolay ve sürdürülebilirliği pazarcıların tüketiciye sağlıklı ve güvenli ürün satışının sağlanabilmesi, semt pazarlarında tüketici ve pazarcı esnafının daha çağdaş yaşam koşullarında ve çevre uyumu sağlanmış estetik görünümlü semt pazarlarında buluşturmak, pazar süresince ve sonrasındaki Pazar atıklarının toplama hizmetinin hızlı ve verimli sürdürülmesini temin etmek.”

Protokole göre; çöpler, oda tarafından çöp torbalarında toplanarak belediye çöp arabaları ve personeli tarafından alıma hazır hale getirilecekti.

Pazarda satılan emtianın fiyatlarını gösteren etiketlerin tek tip olması sağlanacaktı.

Bunların birçoğu yerine getirilmemiş olacak ki 4 Ekim 2019 tarihinde imzalanan protokol iptal edildi.

Atakum’daki pazaryerlerinin yönetimi görevi verilen Pazarcılar Odası’na el çektirildi.

Pazaryerlerini yönetimi ve denetimi tekrar belediyeye kaldı.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar