loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

ATAKENT PAZAR YERİ

Atakent Pazar Yeri 2011 yılında kapalı pazar yeri olarak yapılarak hizmete alındı.

Bu pazar yeri 10 yıldır herhangi bir sorun olmaksızın çalışmaya devam ederken, Atakum Belediyesi Atakum Belediye Meclisi 15 Haziran 2021 tarihinde aldığı kararla pazar yerini Alanlı mahallesinde yapımına kapalı otopark olarak başlanan ve daha sonra katlı pazar yerine dönüştürülen yere taşınmasına karar verdi.

Karar Atakent Pazar Yerinde pazarcı hak sahiplerine bildirildi.

Pazar yerlerinin taşınması için mevzuatta aranan şartlar var.

Örneğin yönetmelikte “Pazar yerlerinin taşınması ve kapatılması" başlıklı bölümde “Çevreye, altyapıya ve trafiğe yük getiren, ulaşım imkânları ve alan büyüklüğü yetersiz olan ve uygun çalışma ortamı bulunmayan pazar yerleri belediye meclisinin kararı ile başka bir alana taşınabilir ya da kapatılabilir” deniyor.

Yani yönetmelik diyor ki; “Bir pazar yeri ancak çevreye, altyapıya ve trafiğe yük getiriyor, ulaşım imkanları ve alan büyüklüğü yetersiz durumda ve uygun çalışma ortamı bulunmuyorsa taşınabilir.”

Atakum Belediyesi’nin taşınmasına karar verdiği pazar yerinin çevreye, altyapıya ve trafiğe yük getirmesi söz konusu değil.

Ayrıca 1500-2000 metrekarelik bir alanda yer alan taşınacak pazar yerinin alan büyüklüğü ve ulaşım imkanları yeterli ve uygun çalışma ortamı da mevcut. Trafiğe yük getirmesi de mümkün değil ve ulaşımı da oldukça kolay.

Atakum Belediyesi tarafından taşınmasına karar verilen Alanlı mahallesindeki katlı pazaryeri imar planında “Park alanı” olarak geçmektedir. Plan notunda da "Atakent Bulvarı yol kotu altında kalmak koşulu ile 310 ada alanının tamamı kapalı otopark olarak düzenlenebilir" şerhi yer almaktadır.

İmar planında bu yerin Pazar yeri olabileceğine dair bir açıklama da bulunmamaktadır.

Bu alan yol kotu üstü park, yol kotu altı kapalı otopark olarak imar planında yer aldığı gibi bu yerin pazar yeri olabileceğine dair bir açıklama da bulunmuyor.

Atakent Pazar Yerinden vatandaşlar memnun.

Alışverişini rahat bir şekilde yapabiliyor.

Belediye bir anket yapsa, alışveriş yapanlara taşınsın mı-taşınmasın mı diye sorsa, bir tane taşınsın diyen çıkmaz.

Atakent Pazar Yerinde pazarcı satış yerlerinin hak sahiplerinden Bayram Aydemir, Kahraman Yıldız ve Burhan Bekçi konuyu avukatları Seçil Asi aracılığı ile Samsun İdare Mahkemesi’ne taşıdı.

Yürütmenin durdurulması da istenen davada imar planında "Park Alanı" olarak görünen bir yerde, kot altı otopark alanının uygulamada pazar yerine çevrilmesi açıkça hukuka aykırı olduğu, kurulan pazar yerinin, pazar yeri olmaya elverişli ve uygun olmadığı da iddia edildi.

Açılan davada şu iddialara da yer verildi:

“Proje incelendiğinde yapının zemin katın 3 metre yüksekliğinde olduğu görülmektedir. Bilindiği üzere satılacak ürünler, pazar yerine kamyonla getirilmektedir. Ancak bir kamyonun yüksekliğinin 3 metreden fazla olduğu açıktır. Bu alana kamyon girememektedir. Dolayısıyla bu alana ürün sokmak imkansızdır. Kamyonların kapıda bırakılıp, kapıdan içeri insan gücüyle ürünlerin taşınması düşünülse bile alanın 2 girişi bulunmakta olup, onlarca pazarcının aynı anda kamyonlarını bu girişlere park ederek ürün taşıması halinde oluşabilecek tıkanıklığın takdirini de Sayın Mahkemeye bırakıyoruz.

Öte yandan pazar yerleri yoğun insan sirkülasyonunun olduğu yerlerdir. Bu yerlerde tavan yüksekliğinin, hava akımı ile havanın temizlenmesine imkan verecek ölçüde yüksek olması gerekir. Bilindiği üzere birçok kapalı pazar yerinin tavan yüksekliği 6-7 metreden az değildir. Yalnızca pazar yerleri değil, insan sirkülasyonunun yüksek olduğu kamu binalarında, çarşılarda, AVM'lerde bile 3 metre gibi tavan yükseklikleri yoktur. Bu seviyedeki tavan yüksekliği ancak az kişinin yaşadığı konutlarda ve ofis binalarında kullanılabilir. Yapıdaki tavan yüksekliği ve girişlerin darlığı, bu yerin pazar yeri olmaya uygun olmadığını göstermektedir. Pazar yerinin tavanının basık olduğu ve girişinin dar olduğu gözle bile anlaşılmaktadır. Ayrıca yeni pazar yeri bir akaryakıt istasyonu ile karşılıklıdır. Akaryakıt istasyonunun dolum ünitesi de pazar yerine oldukça yakındır. Binlerce kişinin gelip gittiği bir pazar yerinin, bir akaryakıt istasyonu ile bu kadar yakın olması da bir tehlike oluşturmaktadır.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar