loading...
Samsun
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
ALPARSLAN ÇEPNİ

ALPARSLAN ÇEPNİ

Mail: cepnialpaslan@gmail.com

ATANMAYAN ÖĞRETMENLER

İlk ve ortaöğretimde 1 milyon çalışan öğretmene karşın, MEB’in verilerine göre 376 bin 709, Eğitim-Sen’in verilerine göre ise formasyon alanlarla birlikte, 460 bin işsiz öğretmen atama bekliyor. Diplomalı işsizler, çeşitli meslek gruplarında çalışarak hayata tutunmaya çalışırken, kimisi ise ataması olmadığı için öğretmenlik hayalinden vazgeçiyor. 2023 yılına kadar atanamayan öğretmen sayısının 1 milyona ulaşması bekleniyor.

 Salgın döneminde daha çok öğretmen ihtiyacı ortaya  çıkmasına rağmen, MEB, 2023 yılına kadar 20 farklı alanda  öğretmen atamayı planlamıyor. Uzmanlar, bu alanlarda eğitim alan ve gelecekte öğretmen olmak isteyenleri şimdiden “Devlet kapısında ve özellikle de öğretmenlikte iş bulamazsınız” diye uyarıyor!..

Öğretmen olabilmek için adaylar üç aşamalı sınavlardan geçtikten sonra, bir de mülakata tabi tutuluyorlar… Aday öğretmenler, önceleri, üç sınavın  ortalaması alınarak atanabiliyordu, sistem değişti. OHAL’ den sonra bu sınavlar sonrasında bir de mülakata girmek zorundalar. Atanacak kişinin üç katı aday mülakata çağrılıyor. Atananlar, “sözleşmeli öğretmen” olarak atanıyor!..

Sözleşmeli öğretmenlik,657 ‘nin tasfiye edilmesi, yandaş korumacılığı, ucuz beyaz yakalı kölelik anlamına geliyor. Doğu’ya öğretmen atıyoruz, gibi masum gibi görünen ,yalan bir gerekçenin ardına sığınılarak uygulamaya konulan sözleşmeli öğretmenlik, özelde öğretmenlerin, genelde ise bütün kamu çalışanlarının iş güvencelerine  ve emeğe yönelmiş bir saldırıdır aslında…

Burada asıl amaç, eğitimin her kademede özelleştirilmesine uygun olarak, kamuda iş güvencesiz, kapıkulu ve daha ucuz işgücü anlayışını hakim kılmaktır. Yardımcı hizmetler sınıfında bütün kamu kurumlarında taşeronlaşmaya geçildi zaten.  Sıra, en çok çalışanın olduğu eğitim sektörüne geldi.

Öte yandan, muhalif olanların çocuklarının kamu hizmetine atanmaması için ne gerekirse yapılıyor: Mülakat sürecinde eliyor, olmadı atamasını yaparsa göreve başlatmıyor, dahası eğer görevdeyse KHK ile işten atılıyorlar!..

Bu arada, atanmayan, işsiz bırakılan ,açlığa mahkum edilen öğretmenler de hayata küsüyor, bir bir intihar ediyorlar;kaybolan bizim değerlerimiz, bizim çocuklarımız, farkında mısınız!..

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar