loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

ATATÜRK VE 19 MAYIS

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum günü olan 19 Mayıs ile ilgili önemli bir karar verildi.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinin Ankara dışında il ve ilçelerde öğrencilerin de katıldığı stadyumlardaki gösterileri fiilen sonlandıran yönetmeliğini iptal eden 10’uncu Dairesi’nin kararını onadı.

Danıştay’ın kararı bu kararı ile 2012 yılı öncesinde olduğu gibi 19 Mayıs törenleri stadyumlarda öğrencilerin hazırladığı tören gösterileri ile kutlanabilecek.

Genelgenin iptali için CHP 24,25. ve 26.Dönem Balıkesir Milletvekili Avukat Namık Havutça 15 Şubat 2012 tarihinde Danıştay’da dava açmıştı.

Açılan dava yedinci yılında sona erdi.

“Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı” konulu, 11.01.2012 tarih ve 817 sayılı genelgesini 2016 yılında iptal eden Danıştay 10’uncu Dairesi’nin iptal kararını İdari Dava Daireleri Kurulu onadı.

Namık Havutça Danıştay kararı üzerine şu açıklamayı yaptı:

“Tamamen keyfi bir düzenleme ile 19 Mayıs törenlerinin iptali kararı, Türkiye'nin birliğini temsil eden sembollere karşı bilinçli bir saldırı kampanyasının sadece bir parçasıydı, 19 Mayıs 1919, Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı olarak kabul edilen, özgürlük ve bağımsızlık meşalesinin yakıldığı gün olarak Cumhuriyet tarihimize geçmiştir. Bir anlamda Türk Ulusunun emperyalizm ile mücadelesinin başladığı gündür. Türkiye Cumhuriyeti’nin doğumuna giden ilk tohumların atıldığı gündür. Bu mücadelenin Önderi ve kurtuluş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş mücadelesinin eşsiz kahramanı Mustafa Kemal Atatürk’ün de doğum günü olarak kabul ettiği gündür.Bu nedenle bu günü tüm Türkiye’de gençlerimizle ulusal bağımsızlık ve özgürlük bilincinin oluşmasında yaygın ve kültürel bir biçimde kutlanması ulusumuz ve gençliğimiz için yaşamsal bir nitelik arz etmektedir. Hatta ulusal bilincin gençlerimizde oluşmasının, ulusal birlik ve beraberliğimizin en üst seviyede oluşmasına katkısı tartışılmaz olan 19 Mayıs törenlerinin tüm yurtta yaygın bir biçimde kutlanması, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları olarak hepimizi, bu ideallere inanmış olan herkesi yakından ilgilendirmektedir.Geçen 7 yıl içerisinde coşkulu kutlamaların önüne geçerek Atatürk sevgisi, milli birlik ve beraberlik bilincin gençlerimizde oluşmasına engel olabilecek bu genelgenin yargı tarafından iptal edilmiş olmasından mutluyum. Elbette idare yargının gereğini yerine getirmekle yükümlüdür. Bunun başka izahı yoktur.”

19 Mayıs törenleri 7 yıl öncesine kadar stadyumlarda yapılıyor ve öğrencilerin gösterilerini yurttaşlar büyük bir coşku içerisinde izliyordu.

Danıştay kararıyla 2012 yılı öncesinde olduğu gibi 19 Mayıs törenleri stadyumlarda öğrencilerin hazırladığı tören gösterileri ile kutlanabilecek.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar