loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Av. Nazan Başol Can, Kocaeli Samsunlularında ön alan bir hanım…

Av.Nazan Başol Can, Sakodef- Samsun Kocaeli Dernekleri Federasyonu’nun genç ve başarılı kadın başkanıdır. 2019 Eylül ayından bu yana Federasyon Başkanlığı’nı yürütmektedir.  Seçildiği günden bu yana geçen kısa süreye rağmen Kocaeli ve özellikle Gebze’de bulunan hemşerilerimize kendini sevdirmeyi başarmıştır.

 Samsun Kocaeli Dernekleri Federasyonu (SAKODEF)’in halen yedi aktif dernek üyesi bulunmaktadır. 1970’li yıllardan bu yana faaliyetine devam eden Gebze Samsunlular Derneği, civardaki en çok üyeye sahip hemşeri derneği olma özelliği ile bilinmektedir.  Erkek egemen STK dünyasında bir hemşeri federasyonunda başkanlık yapan Nazan Başol Can, bir hanım olarak gösterdiği başarılarla örnek ve önder olmaktadır. Gelecekte çok daha önemli başarılara imza atacağına inandığımız Nazan Başol Can, her açıdan büyük ümitler taşımaktadır.

Kocaeli Samsunluları yükselmeye devam ediyor…

Genç başkan, hem Dernek hem de Dernek üye sayılarının artırılması konusunda yoğun çaba sarf etmekte, özellikle gençler ve kadınlar arasında dernek üyeliğini toplantı ve etkinliklerle teşvik etmektedir.  Bu kapsamda Federasyon toplantılarını her ay düzenli olarak dernek merkezlerinde yapmayı geleneksel hale getirmekle, dernek üyeleri ve aileleri ile de tanışmaya, kaynaşmaya önem verdiğini üyelerine hissettirmektedir.  Ailelerin, tanışıp kaynaşmalarının Dernek etkinliklerinin daha da verimli geçmesindeki önemini vurgulayan Nazan Başol Can, üye derneklerinin piknik, iftar, kan bağışı, kermes, aşure, düğün, cenaze gibi etkinliklerine aktif olarak katılmakta ve hemşerileriyle sık sık bir araya gelmekte.   Bu vesile ile Samsunluların birlik ve beraberliğini arttırmakta, sivil toplum olma ve bunun verdiği gücü kullanma noktasında farkındalık oluşturmaktadır.

 Başarılı ve Vizyoner Federasyon başkanı olmanın bilinciyle, özellikle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde birçok platformdan başarılı kadını bir araya getirmiş, kadın sağlığı, kadının toplumdaki yeri, engelli bireylerin ihtiyaçları, çocuk gelişimi ve başka bir çok hususta kadınların ihtiyaç ve taleplerine yönelik düzenlediği programlar ile dikkat çekmiştir. Koronavirus salgını nedeniyle evlerinde kalan ve ihtiyaç sahibi ailelere Federasyon ve Dernekler vasıtasıyla yardımlarda bulunmayı görev bilmiş, zor zamanların ancak “birlikten güç doğar” bilinci ile aşılacağını herkese göstermiştir.

 SAKODEF Başkanı Av. Nazan Başol Can, eğitim ve çocukların önceliği olduğunu örnek davranışları ile göstermiş; SAKODEF öncülüğünde,  üye derneklerinin katkısıyla, tefrişini yaptıkları kütüphanenin kitaplarını ise kah kendi imkanları ile satın almışlar kah kitap toplama kampanyalarıyla bir araya getirerek oluşturdukları  çocuk kütüphanesini 2020 Şubat ayında Gebze Yavuz Selim İlköğretim Okulu öğrencilerine armağan etmişlerdir. Bu etkinlik ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gebze Kaymakamlığı, Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün takdirini kazanmıştır.    

 

Av.Nazan Başol Can örnek oluyor…

Hayvan ve doğa dostu olan Av. Nazan Başol Can, Samsun’da doğa katliamına karşı tepkilerini en yüksek perdeden duyurmak için çaba sarf etmiş, Ağaç dikim kampanyaları ile çocuklarımıza geleneksel bir etkinlik oluşturma gayretini her toplantısında dillendirmektedir. Samsunluların adını ve faaliyetlerini, her platformda yüceltme ve onurlandırma görevinin bilinciyle en ön saflarda yürüyen Av. Nazan Başol Can, sivil toplum kuruluşlarında kadının eli ve emeğinin güzel şeylere vesile olduğunu gösteren en canlı örneklerden biridir.

 Nazan Başol Can, 1976 yılında İstanbul’da doğmuş olup Samsun /Havza nüfusuna kayıtlıdır.  Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 2002’de mezun olduktan sonra uzun yıllar Ankara’da serbest avukatlık yaptıktan sonra 2016 yılında doğduğu yere dönmüştür.  Av.Nazan Başol Can, kurucusu olduğu  “Ankara Hukuk ve Arabuluculuk Bürosu’nda”, Kocaeli-Gebze bölgesinde avukatlık ve arabuluculuk faaliyetine yoğun olarak devam etmektedir. Halen aktif olarak Şirket, Kurum ve Sivil Toplum Kuruluşlarında da danışmanlık yapmaktadır. Evli ve bir çocuk annesidir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar