loading...
Samsun
DOLAR8.8736
EURO10.4799
ALTIN499.04
MEHMET AKSOY

MEHMET AKSOY

Mail: ucuncuboyutmehmetaksoy@gmail.com

AVLANMA YASAĞI BİTTİ, BALIK KATLİAMI BAŞLADI!

Etkili, yetkili, sorumlu tüm yöneticilere sesleniyorum. Balık bulucu ve tutucu sistemlerin kullanımı tüm dünyada yasalarla düzenliğinde halde Samsun’da açgözlü balıkçıların insafına terk edilen balıklar, yasak sistemlerle sadece avlanmıyor adeta katlediliyor, nesilleri kurutuluyor.

Balıkların izin verilen boyun altında avlanmaması için müdürler, şube müdürleri birçok kişi devletten maaş alıyor, ama hiçbirisi görevini yapmıyor. Gidip bakmalarına gerek yok, TV haberlerinde balıkçıların avuçlarında yavru balıklar görülüyor, görevliler ne görüyor ne duyuyor.

Balıkçılarda manzara aynı; barbunya, istavrit, mezgit yasaların izin verdiği boyun çok altında avlanıyor. Yakında da yavru çinekop avı başlar;  yavru balıklar avlanarak balıkların nesli tüketiliyor. Açgözlü balıkçılar adeta altın yumurtalayan tavuğu keserek içindeki altınları alırcasına yavru balıkları katlediyor.

Rize’de kilosu 5, Samsun’da 7-8 liraya kadar düşen istavritler, 15 hatta 20 liradan satılan mezgitler ve barbunların avlanması yasak, ancak denetleyen de kontrol eden de yok. Kurban kesimine karşı kampanya yürütenler de sıra balık katliamına gelince sesleri çıkmıyor. Tüketici satın almasa, balıkçılar küçük balıkları avlayamaz. Almayın yavru balıkları!

Bilinçsiz vatandaş da balığın boyuna değil; fiyatına bakıyor. Böyle avlandığı için geçen yıl sezon boyunca avlanma yasağı uygulandı. Aynı şeyi yaparak farklı sonuç beklemenin ahmaklığın tanımlarından olduğu kimsenin aklına gelmiyor.

Karadeniz gibi iç deniz değil; Oyanus’taki Japonya, ürettiği balık avı cihazlarından sonar cihazı ve Ortasu trolleri başta olmak üzere kendi kıyılarında kullanılmasını yasaklarken, tüm balık avlama cihazları Karadeniz’de özellikle de Samsun’da kullanılıyor.

Ortasu trolleri Türkiye'de özellikle Samsun ve çevresinde yasak olmasına rağmen, genellikle hamsi, sardalya, uskumru, ringa, istavrit ve çaça gibi pelajik balıkların avcılığında yoğun bir şekilde kullanılıyor.  Satışa sunulamayacak kadar küçük balıklar da balık fabrikalarına un yapılmak üzere gönderiliyor ya da kültür balıkçılığında yem olarak kullanılıyor. Tam bir balık soykırımı yapılıyor.

KİRALAR NASIL DÜŞÜRÜLECEK?

Artan konut talebini karşılamak, maliyetleri düşürmek için Avrupa’da olduğu gibi; vergi istisnasıyla konut veya işyeri maliyetleri düşürülecek, konut üretimi cazip hale getirilerek. Şirketler, belli bir süre kiraya verilmek şartı ve vergi istisnasıyla diğer konutlardan daha ucuza konut ve işyeri üretebilecek. Gayrimenkul sahibi şirketler, kira geliri elde etmenin yanı sıra bu mülkleri bilançolarına değer olarak da işleyebilecek. Aynı ucuz konut üretiminden TOKİ ve belediyeler de yararlandırılacak, belediyeler de ucuz konut üretebilecek. Ucuz maliyetli konutlar, ucuz kiraya verilecek.

SIĞINMACILAR GİDERSE KİRALAR DÜŞER!

Konut talebini artıran faktörlerin başında 10 milyonu aşan düzensiz göçmenler geliyor. Gençlerin geleceğimiz olduğundan habersiz ev sahipleri, evlerini parayı fazla verene kiralıyor. Bilinçsiz, şuursuz ev sahipleri için bir üniversite öğrencisiyle Arap sığınmacı arasında fark yok. İstediği kirayı verene, evini kiralıyor, ayrım yapmıyor. Hatta Arap’a daha gönüllü veriyor. Özellikle üniversite öğrencilerinin yoğun olduğu şehirlerde kiralar ikiye hatta üçe katlandı.

Cumhurbaşkanı/AkParti Gen BşkErdoğanda hazır dillendirmişken tüm siyasiler, tüm seçmenler, STK’lar da destek vererek sığınmacılar geldikleri ülkelere gönderilmeli. Kimse ‘Erdoğan çark etti’ diyerek siyasi rant peşinde koşmamalı. Erdoğan ve Ak Parti de sığınmacıların gönderilmesinde hemfikirken, herkes ‘zararın neresinden dönülürse kardır’ demeli; amaç; bağcıyı dövmek değil; üzüm yemek olmalı.

Böylece bir taraftan vergiler kaldırılarak maliyetler ucuzlatıldığı için konut üretimi teşvik edilirken diğer yandan da sığınmacıların gitmesiyle konutta müthiş bir arz fazlalığı olur ve bunun sonucu olarak kiralar da bugünkü fiyatının yarısına bazı yerlerde de üçte birine düşer. 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar