loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Aydın Köse, İstanbul Samsunlularının kuşaklar arası köprü kuran dernekçilerinden…

Aydın Köse, dernekçiliğin her noktasında bulunmuş ve deneyimlerini genç kuşaklara aktarmaya çalışan çok değerli bir hemşerimizdir. Aynı zamanda; gurbette yalnız, kimsesiz kalmamak için yapılan dernekçiliğin güzel bir örneğini görüyoruz, şahsında.  Gelecek kuşaklar, geçmiş dönemde yapılan ve bu gün yapılmakta olanlardan yararlanacaklar, çok daha başarılı birliktelikler gerçekleştirebileceklerdir.

Aydin Köse başkanımız ve aynı şekilde çalışmalar yürüten, adeta birer vakıf insan misali, karşılık beklemeden emek veren hemşerilerimize minnettarlığımız vardır.  Yaşanmışlıkları, başarı hikayeleri çok önemlidir. Gelecek kuşaklara yol gösterecek, yön vereceklerdir. 

Aydın Köse ve yaşanmışlıkları…

“1969 yılında, Samsun-Yakakent, Kuzuörenköyü’nde dünyaya gelmişim. İlköğretim yıllarım burada geçti. Başarılı bir öğrenci idim. Ortaokul 2. sınıftan ayrılmak zorunda kaldım. Tabi elde olmayan nedenlerden dolayı…  Sonrasında malum,  gurbet; ama, içimde hep bir eksik vardı.Yalnızlık, sahipsizlik beni bir arayışa sürükledi. Sonra, İstanbul’da kurulmuş olan hemşeri derneklerine ulaştım. Yalnızlığım nispeten azaldı, ama bitmedi.

Dernek nasıl kurulur amacı ne olmalı konularını araştırmaya başladım. Bu çalışmalar beni İstanbul Samsunlularının Birlik Platformu’na (İstanbul Samsunluları ve Dernekleri Birliği)  taşıdı. Birlik çatısı altında, değerli başkanlarımızın öncülüğünde, çok başarılı ve güzel işler yapılması beni çok mutlu etti.

 İlk üyeliğim,  Yakakent Çevre Köyleri Yardımlaşma Derneği’neoldu. Sonra Çarşamba Kalkındırma Derneği; Bafralılar, Havzalılar Kalkındırma Dernekleri ve 1999 da Maltepe’de Samsun İlive İlçeleri İnşaat Ustaları Derneği’ni kurduk.  2013 yılında başkanı oldum.  2017 yılında devrettim. 2009 yılında Hacer Aktürk hanımefendinin kurduğu Maltepe Samsunlular Derneği Kurucu üyesi oldum.  Daha sonra bu derneğin başkanı oldum.

Muhteşem Gülhane, Feshane Etkinliklerini tekrar yaşayalım…

İstanbul –Maltepe’de hemşerilerimi temsilen 2016 ve 2017 yıllarında ramazan ayı boyunca 30gün iftar yemeği verdik. Mini konserlerle süsledik.  Yoğun katılımlı bir Çanakkale ziyareti ve akabinde Anıtkabir ziyareti gerçekleştirdik. Çok mutlu olduğum,o etkinliklerle dolu günleri her zaman özlüyorum.

 İstanbul geneline hitap eden; o muhteşem Gülhane, Feshane etkinlikleri çok çok güzeldi. O günlerin birliği, beraberliği, coşkusu unutulmaz, unutulmuyor. Şimdilerde, hemen hemen her ilçemizin federasyonu var;  bunlara bağlı çokça derneklerimiz var,  ama; her nedense birliğimiz, dirliğimiz, gücümüz eskisi gibi değil.

Ümidimiz, bundan sonra birliğimizin sağlanarak eskisi gibi, hatta eskisinden de çok daha güzel etkinliklerin yapılmasıdır. Derneklerimiz, federasyonlarımız ve çatı kuruluşumuz Konfederasyonumuz Samkon’un liderliğinde;  İstanbul Samsunluları olarak, birliğimizin sağlanmasını ve gücümüzün ortaya konmasını sabırsızlıkla bekliyorum.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar