loading...
Samsun
DOLAR8.4396
EURO10.0747
ALTIN492.35
M. EMİN ÇEKİÇ

M. EMİN ÇEKİÇ

Mail: ecwebsamsun@gmail.com

BAĞIMSIZ ENERJİ

Dünya enerji kaynaklarını tehlikeye atmadan ihtiyaç duyulan enerjiyi üretmek amaçlı, farklı sistemler ve yöntemler üzerinde var gücüyle çalışıyor.

Doğanın değişik noktalarında farklı sistemler kuruyor. Fosil yakıtlarımız azalıyor ve dünya bunun farkında. Önlem almak için tek çözüm tükenmeyen enerjilerden faydalanmak.

Günümüzde Her an bu da mı olur diyeceğimiz şeylerle karşılaştığımız bir dünyada yaşıyoruz.

Gün geçmiyor ki yeni bir teknoloji, yeni bir uygulama ortaya çıkmasın.

Bu yeni dünyanın temel unsurlarının başında ise teknoloji geliyor.

Bu buluşlardan biri de yenilenebilir enerjinin günümüzde geldiği son noktalardan birisi.

Günümüzde kullanılan Güneş Enerjisi, Rüzgar Enerjisi vb. yenilenebilir enerji kaynakları devasa boyutlara kadar büyüyebiliyor ama yeni çıkan teknoloji ile enerjiyi kendimiz üretiyoruz ve kullanıyoruz hem de sadece parmaklarımızla.

Elektriğe ulaşma imkanımızın olmadığı yerlerde, kullandığımız elektronik cihazları şarj edebilmemizi sağlayan birçok ürün piyasada bulunuyor.

Bunlar genelde, güneş enerjisiyle çalışan veya hareket gerektiren cihazlar.

Bu cihazlar hangisi olursa olsun, elektrik ve ya başka kaynaklara bağımlı kılıyor

Yani bahsedilen bu cihaz, herhangi bir kolu çevirmenize veya güneş enerjisine ihtiyaç duymayacak.

Cihaz, esnek şeritlerden oluşuyor. Bu şeritler parmağınızı sarıyor ve aşağı bastırdığınızda ya da terlemeye başladığınızda az miktarda enerji üretiyor. Araştırma görevlilerinden Lu Yin, cihazın boyutunun yaklaşık 1 santimetre kare olduğunu söylüyor. Esnek malzeme kullanıldığı için Yin, cihazın garip hissettirmesi veya ağır olması konusunda endişelenmeye gerek olmadığını belirtiyor.

Yin, herhangi bir egzersiz gerektirmiyor olması sebebiyle bu cihazın diğer terle çalışan cihazlardan ayrıldığını söylüyor. Terin kullanılması için neden parmak uçlarının kullanıldığını merak ediyorsanız Yin’in şu sözleri ise merakımızı bir nebze gideriyor;

“Vücudun diğer kısımlarında daha terli hissetmemizin nedeni, bu bölgelerin iyi havalandırılmaması. Oysa parmak uçları her zaman havaya maruz kalır, bu nedenle ter dışarı çıkarken buharlaşır. Yani, buharlaşmasına izin vermek yerine, bu teri toplamak için cihazımızı kullanıyoruz ve önemli miktarda enerji üretebiliyoruz.”

Bu yeni teknolojide gözüme çarpan en önemli özelliği ise hareket gerektirmeden parmak uçlarımızda oluşan terden enerji üretmemiz diyebilirim.

Bu çalışmanın makalesi geçtiğimiz Salı günü yayınlandı. Teknolojinin geliştirilmesinin uzun süreceğini düşünüyorum.

Fakat böyle bir teknolojiyi hayal etmeyi geçip bir şeyler başarmak ve bunları görmemiz çok önemli.

TEKNOLOJİ DURMUYOR VE DURDURULAMAZ, SADECE AYAK UYDURMAK GEREK.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar