loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
ALPARSLAN ÇEPNİ

ALPARSLAN ÇEPNİ

Mail: cepnialpaslan@gmail.com

BANKNOT MATBAASI ÇALIŞACAKSA

Pratisyen hekimlere 2500, uzman hekimler ve diş hekimlerine ise 5000 lira ek gösterge zammı öngören teklif TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Doktorların ücretleri göreceli olarak artmış oldu.(Aldıkları yan ödemeler, maaşlarına eklendi. Artış da abartıldığı kadar değil, bin TL civarında oldu…) Bu olumlu bir gelişmedir, ama, eğer bir iyileştirme yapılacaksa sağlık çalışanlarının tümünü, hatta tüm çalışanları ve emeklileri kapsaması gerekiyordu. Çalışanları karşı karşıya getirmek ,-hem de kamuoyunu yanıltarak- doğru bir yaklaşım değildir. Öte yandan yetkililerce öğretmenlere ve diğer çalışanlara da müjdeler verilmeye devam ediliyor. Bunlara da dikkatle yaklaşılmalı !..

Enflasyon yükselirken ücretli çalışanların tamamı yoksullaşır. Fiyatlardaki artışların hedefi dar gelirli emekçilerdir. Resmi rakamların aksine ülkemizde bu yılki tüketici enflasyonu % 50’nin üzerinde olacaktır. Bunun en basit anlamı,2/3 oranında yoksullaştığınız, yıl başında ücretlerinizle satın aldığınız üç ekmekten sadece ikisini satın alabileceğinizdir. Ücretleriniz yüzde elli arttığında ise kayıplarınızı ancak karşılamış olursunuz. Bunun altında yapılacak her ücret belirlemesi çalışanların yoksullaşması demektir.

Faiz-enflasyon denklemi üzerinde süren tartışmalar bir yana, yine ABD’den çıkan bir ekonomik model; ücretlerin artırılmasının tüketimi artıracağını, bunun da doğal olarak üretimi teşvik edeceğini öngörmüş ve bu model dünyada uzun süre başarıyla uygulanmıştı. Yine ekonomistler, alım gücünün düşmesinin, enflasyonun yüksek olduğu ortamda durgunluk yaratacağının bilindiğini söylemektedirler…

Asgari ücret tespit çalışmaları da sürüyor. Asgari ücret Türkiye’de temel ücret olmuş durumda. Çalışanların yarısı asgari ücretle yaşamak durumunda. Emekli, dul ve yetimlerinin çoğunun maaşı da açlık sınırının altında.  

Emeğiyle geçinen herkesi kapsayacak, enflasyon karşısında kayıplarını karşılayacak gerçekçi ücret artışlarının yapılması gerekmektedir.

Banknot matbaası çalışacaksa bu, bir avuç çıkar ve rant çevresi için değil, milyonlarca çalışan emekçinin mutluluğu ve üretim için olmalıdır.

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum, bunun yarattığı sosyal ortam, içerde ve dışarda yaşanan ve yaşanması mümkün olası siyasi gelişmeleri de dikkate aldığımızda ufukta bir seçim gözükmektedir. Bunun zamanını hükümetin atacağı popüler adımlardan takip etmek mümkün olacaktır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar