loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

BARO GENEL KURULU İKİNCİ KEZ ERTELENDİ

Siyasi partiler kongrelerini yapabiliyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi kongresini 19 Mayıs Stadyumu’nda yaptı.

Demokrasi ve Atılım Partisi de (DEVA) Samsun İl Kongresini Sheraton Samsun Oteli’nde gerçekleştirdi.

Samsun Barosu’nun Seçimli Olağan Genel Kurul toplantısı ikinci kez İl Hıfzıssıhha Kurulu ve İlkadım İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı engeline takıldı.

Samsun Barosu, 3 Ekim 2020 tarihinde genel kurul yapma kararı aldı.

İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun 2 Ekim 2020 tarihinde aldığı “Samsun İlinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek geniş katılımlı toplantıların ve bu kurum kuruluşlarının genel kurullarının 02.10.2020 tarihinden başlayarak 01.12.2020 tarihine kadar yapılmamasına ve ileriki bir tarihe ertelenmesi” yönündeki kararı üzerine genel kurulu gerçekleştiremedi.

Baro Başkanlığı, kanun düzenlemesi ile yapılması zorunlu bulunan bir genel kurulun, kanuna karşı idari işlemle ertelenmesi başlı başına bir hukuksuzluk teşkil ettiği gerekçesi ile 02.10.2020 tarihli İl Hıfzıssıhha Kararına karşı iptal davası açtı.

Davanın gerekçesinde “Kanun ile tarihi ve icrası düzenlenmiş Baro Genel Kurullarının, genelge ile yada İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile değil, kamu yararı varsa ancak ve ancak Meclis tarafından çıkartılacak bir yasal düzenleme ile ertelenmesi, yeni bir tarih belirlenmesi mümkündür.” ifadesi yer aldı.

Samsun Barosu, açtığı dava ile birlikte 5-6 Aralık 2020 tarihinde ve yeterli çoğunluk sağlanamadığı taktirde 12-13 Aralık 2020 tarihlerinde Genel Kurulun yapılacağına dair ilana çıktı.

İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun ikinci kez aldığı “Samsun İlinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek geniş katılımlı toplantıların ve bu kurum kuruluşlarının genel kurullarının 01.03.2021 tarihine kadar yapılmamasına ve ileriki bir tarihe ertelenmesi” yönündeki engeli ile karşılaştı.

İlkadım İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı da İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun kararını gerekçe göstererek Samsun Barosu Başkanlığı’na gönderdiği yazı ile 12-13 Aralık 2020 tarihli seçimli genel kurulun yapılamayacağını bildirdi.

Baro Başkanı Av. Pınar Gürsel Yıldıran’ın tepkisi şöyle oldu:

“2020 yılının ilk aylarından bu tarafa etkisinde olunan pandemi sürecinin, tam da baroların genel kurul tarihinden bir gün öncesinde hatırlanarak gündeme getirilmesi ve alelacele alınan kurul kararının mesai saati sona erdikten sonra tebliği ile engellenmeye çalışılmasındaki amacın, genel kurulu oluşturan avukatların, genel kurulda görev alacak personelin, seçimde görev alacak ilçe seçim kurulu görevlilerin sağlığını korumak olmadığı çok açıktır.

Zira aynı tarihli (02.10.2020) Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı Seçim Hizmetleri Genel Müdürlüğü kararında; İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulunun karar alması durumunda baro seçimlerinin yapılamayacağı belirtildikten sonra siyasi partilerin kongrelerinin yapılmasında sakınca bulunmadığına karar verilmiştir.

Geldiğimiz noktada, pandemi şartlarının ağırlaştığının, şehrimizde vaka sayılarını yüzde ellinin üzerinde arttığının, sağlık emekçilerimizin olağanüstü çabalarına rağmen sağlık hizmeti sunumunda yetersizlikler yaşandığının, vaka sayılarındaki artışın önüne geçmek için acil ve etkin önlemler alınmasının hayati önem taşıdığının farkındayız.

Ancak hukukçu kimliğimiz kanunla düzenlenen genel kurulun genelge ile yasaklanmasının hukuk devletinde kabul edilebilir bir yaklaşım olmadığını da ifade etmemizi zorunlu kılmaktadır. Aksi halde yasa ile düzenlenen ve teminat altına alınan başkaca hakların ve yine yasa ile düzenlenen yükümlülüklerin idari işlemlerle değiştirilmesi, kaldırılması gibi oldukça tehlikeli bir yol açılmış olur.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar