loading...
Samsun
DOLAR8.4396
EURO10.0747
ALTIN492.35
MEHMET AKSOY

MEHMET AKSOY

Mail: ucuncuboyutmehmetaksoy@gmail.com

BAŞKAN DEMİR’İN KİMLİĞİNİ TARTIŞMAK, MİKRO IRKÇILIKTIR!

SAMSUN BB Mustafa Demir’i hizmet kayıtlarıyla değil de nüfus kayıtlarıyla eleştirenler, mikro ırkçılık hatta O’na da iyilik yapıyor. Nüfus kaydıyla eleştirmek veya suçlamak, suçlanacak kusuru olmadığını gösterir. Kimse doğduğu yeri değiştiremez ve doğulan yerin değiştirilmesi de gerekemez. Kişi işiyle eleştirilir özeliyle eleştirilemez. Kaldı ki ne Samsunlu olmak avantaj ne de olmamak dezavantajdır.

 Genel merkezler partili olup olmadığına bakmaksızın tanınmış, oy potansiyeli olan, partiye katkı sağlayacak adayların peşindeyken, seçmenler öncelikle kapısını çalabilecekleri, dertlerini anlatabilecekleri adayları tercih ediyor. İşin başında siyasal parti genel merkezleriyle seçmen tercihleri örtüşmüyor. Uzun sözün kısası daha sonra kafasını vuracak duvar aramamak için, seçmen aday değil; çalacak kapı arıyor.

 Samsunluluk nüfus kayıtlarıyla değil, hizmet kayıtlarıyla belirlenir. Hizmet kayıtları olmayanların nüfus kayıtları hiçbir anlam ifade etmez. Demir de adaylığını açıklarken kendisinin nüfus değil; Samsun’un hizmet kayıtlarında aranması gerektiğini belirtmişti. Hizmet kayıtlarında var mı yok mu bunu çok kez yazdık. Yazılacak veya eleştirilecek kayıtlar nüfus değil; hizmet kayıtlarıdır.

 Ne bir milletin ne de bir şehrin mensubu olmak o kadar ucuzdur. Samsunlunun sırtından geçinmekle değil, Samsunluya hizmet etmekle Samsunlu olunur. Sıkıntılı dönemlerde göreve talip olmayanlar, Samsun için yapılması gerekenleri zamanında yapmayanlar, kimliklerinde, kariyerlerinde ne yazarsa yazsın onlar Samsunlu olmaz ve Samsun'u temsil edemezler.

Kuruluş aşamalarda faaliyetlerin hiçbir yerinde bulunmayan bu sözde "Samsunlular" seçim zamanı yağmur sonrası türeyen mantarlar gibi ortaya çıkıyor. Samsunlu olduklarını hatırlayıp, adaylığın herkesten önce hakları olduğunu öne sürüyorlar. Siyasi partileri iktidar veya iktidar alternatifi yapana kadar geçen zorlu zahmetli süreçte çalışanların doğum yerleri tartışılmıyor.

 Samsunluluğundan başka bir özelliği bulunmayan adaylar öncelikle ve özellikle Samsunluluğu ön plana çıkarıyorlar.  Beceri ve başarılarından siyasi partilerde, sivil toplum örgütlerinde, devlet kadrolarında bulunan, başka şehirlerin nüfusuna kayıtlı insanları Samsunlu görmüyor, adaylığa uygun bulmuyorlar, rakiplerini de kazananları da Samsunlu olmamakla suçluyor, neredeyse değil; bal gibi; mikro ırkçılık yapıyorlar.

Bir yerli olmakla üstün veya seçilebilirlik hakkı veya vasfı kazanmak veya aksi; olmamakla bu vasıf ve hakları kaybetmek hem mikro ırkçılık hem de bölücülüktür.

 Genç bir kamu görevlisi olarak geldiği Samsun'da saçlarını Samsun ve Samsunlu için ağartan onlara göre Samsunlu değil, iş yeri açarak istihdam yaratan da Samsun nüfusuna kayıtlı değilse Samsunlu değil, bir siyasi partiyi, STK’yı sıfırdan alıp zirveye taşıyanlar da onlara göre Samsunlu değil ve aday olamazlar. 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar