loading...
Samsun
DOLAR8.5586
EURO10.077
ALTIN494.95
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞILIRKEN

Aklıma yürürlükteki Anayasa’nın ilk beş maddesi geliverdi.
Neden geldi onu da bilmiyorum ya…
Gelin hep birlikte yeniden hatırlayalım bu ilk beş maddeyi.
MADDE 1. – Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.
MADDE 2. – Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

MADDE 3. – Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.

Başkenti Ankara’dır.

MADDE 4. – Anayasanın 1. maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile 2. maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi dahi teklif edilemez.

MADDE 5. – Devletin temel amaç ve görevleri, Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır…
Bu Anayasa yürürlükteyse nasıl oluyor da tartışılıyor bu maddeler?
Her ne kadar Başbakan Davutoğlu ilk beş madde tartışılamaz dese de televizyonlardaki konuşmacıların çoğunun “Başkanlık Sistemi” diye tutturmasını nasıl değerlendireceğiz?

AKİL ADAMLAR NE İŞ YAPIYOR?
Bir süre önce Türkiye Akil Adam konusuyla çalkalandı.
Kimler yoktu ki!
Gerek tecrübesi, gerek bilgisi, gerek de yaşı itibariyle belirli bir alanda sözü dinlenen, otorite durumunda olan, yaklaşım ve çözüm önerilerine değer verilen, sayılıp, sevilen, "uzman" ya da "duayen" kavramından farklı olarak içinde "kamil insan" kavramını da barındıran kişi olarak adlandırılan akil adamlar arasında bulunanları gözünüzün önüne getirin, hangisi bu tanıma uyuyor.
Türkiye’yi dolanıp konuşuyorlardı.
Nerdeler şimdi?
Çıkıp ortaya “Öz Yönetim” isteyenlere amaçlarının ne olduğunu sorsalar ya…
Neden soramıyorlar?
İlle gene Akil Adam mı olmaları gerekir?

ÇEKİRRDEK AİLE TARTIŞILIYOR
Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde bir öğretim görevlisi Türk aile yapısının üç çocuklu olması için dizilere, reklamlara konunun konulmasını dile getirmiş.
İyi de öğretim görevlisi iki yerine üç çocuğun nasıl bakılacağını masraflarının kim veya kimler tarafından karşılanacağından bahsetmemiş.
Piyasadaki enflasyonun yüzde 14’lere dayandığı günlerde böyle bir açıklama yapmak ne anlama geliyor onu bile bilmiyorum.
Türkiye’de çekirdek ailenin anne, baba ve iki çocuk olarak yıllardır ifade edildiğini düşünürsek şimdi bu ifadeyi neden bozacağız?
Bu öğretim görevlisi bu konularda da sosyolojik, ekonomik bir açıklama yaparsa makbule geçecek.

GÜNÜN SÖZÜ
Sadece aptalların ciddiye alındığı bir dünyada yaşıyoruz. O halde ‘beni anlamıyorlar’ diye üzülmek niye?  Dylan

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar