loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEVDET ERGİN

CEVDET ERGİN

Mail: smmm.cevdetergin@hotmail.com

BECERİ EĞİTİMİ  (STAJYERLİK)  - 1

Bahar geldi. Okullarımız tatile girecek.  Orta öğretimde okuyan (Mesleki ve Teknik öğrenim ve kurumlarda okuyan öğrencilerimiz Beceri eğitimi (Staj Yapma) için mücadele edecekler. Ülke olarak beceremediğimiz konulardan birisi de Bu tür okullarda öğrencilerimizle Sanayi işyerlerimizi buluşturup, öğrencilerimize beceri ve özgüven kazandıramadık. Bu konuda 3308 sayılı yasa mevcut. İşletmelerimiz bu yasalara ne kadar uyuyor. Öğrencilerimiz rahatça beceri eğitimi yapacak yer bulabiliyorlar mı?

3308 Sayılı Yasa kapsamdaki işyerlerinin mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumu öğrencileri için, "staj ve tamamlayıcı eğitim yaptırır” şeklinde emredici hüküm bulunmaktadır.

İŞLETME SAHİPLERİ DİKKAT. (STAJ YAPTIRMAYANA CEZA VAR)
Personel sayısı 10 ve daha fazla olan işletmeler, çalıştırdıkları personel sayısının yüzde 5'inden az olmamak üzere mesleki eğitim ve staj için kontenjan ayırmak zorunda. Mesleki beceri eğitimi ve staj yaptırma zorunluluğu kapsamındaki işletmeler her yıl şubat ayında, Çalışma ve İŞKUR il müdürlükleri tarafından il milli eğitim müdürlükleri ile yüksek öğretim kurumlarına bildiriliyor. Yükümlülüğünü yerine getirmeyen işletmeler, her öğrenci için eğitim süresince aylık 548.70 lira tutarında “mesleki eğitime katılma payı” adı altında para ödemek zorunda. Personel sayısı 20 ve daha fazla olan işverenler ise öğrenci başına aylık 1,097.40 TL ödemek zorunda kalıyor.

ZORUNLU STAJYER İÇİN DEVLET KATKISI VAR
2016 yılında yasada değişiklik yapılarak, Zorunlu stajyerlere net asgari ücretin yüzde 30’u oranında ücret ödeniyor. 2019 yılı için bir aylık staj yapan öğrenciye 548.70 TL ödeme yapılıyor.

Devlet, zorunlu staj yapan öğrenci için, işyerindeki toplam personel sayısına göre değişen tutarda katkıda bulunuyor. Toplam personel sayısı 20'den fazla olan işyerlerinde stajyere ödenen ücretin üçte biri (183 TL); personel sayısı 20'den az olan işletmelerde ise üçte ikisi (366 TL) oranında devlet katkısı yapılıyor. Zorunlu stajdaki öğrencilere yapılan ödemelerden hiçbir kesinti yapılmıyor.

Bu yazımda sadece Orta öğretimde okuyan öğrencilerin beceri eğitimi konusunu ele aldım. Haftaya Üniversite öğrencilerimizin beceri eğitimi (Staj yapma) konusunu ele alacağım. Herkesin Ramazan ayını kutluyorum.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar