loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

BELEDİYE SARAYI YIKILIYORMUŞ!

Samsun’un ayakta kalmış en görkemli binası eski belediye sarayı.

Başkanlık makamı olarak kullanılan tarihi binanın açılışına 11 ülkenin konsolosluk yetkilisi katılmış.

Yapılacak yeni bina proje aşamasında iken tarihi binanın yıkımı ‘eski eser’ olduğu için engellenmiş.

Bu bilgiler Samsun Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesinde var.

Belediye Tarihi ile ilgili internet sitesinde yer alan yazıya bakılırsa yapılan yeni binanın açılışını 1976 tarihinde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in yaptığı bilgisi yer alıyor.

Süleyman Demirel 1976’da Başbakan olarak görev yapıyordu.

Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin öncelikle bu tarihi yanlışı düzeltmesi gerekiyor.

Sitede yer alan bilgiye göre tarihi belediye sarayının yapılış ve hizmete açılış öyküsü şöyle:

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde ‘başkanlık makamı’ olarak kullanılan tarihi niteliklere sahip hizmet binası 1911'de inşa edilmeye başlandı. 26 Aralık 1913 tarihinde Mimar Mösyö Rici tarafından bitirilerek Samsun Şehremanetine teslim edildi.

Dönemin Belediye Başkanı Gebilizade Mustafa Necip Efendi tarafından dekorasyonu düzenlenen binanın açılış törenine mülki memurlar ve askerler, ulema ve Samsun'da bulunan din önderleri ile Samsun'da bulunan konsolos yetkilileri katıldı.

Açılışta; İtalyan Konsolosluk yetkilileri, İngiltere Samsun Konsolosluk Memuru D. Papadopoulos, Fransa Samsun Konsolosluk memuru EdouardBerliand, Avusturya-Macaristan Samsun Konsolosu A. Del Tore, Rusya Samsun Konsolos yardımcısı A. Savinof, İran Samsun Şehbenderi Hacı Ahmet Ali Bey, Yunanistan Samsun Konsolos yardımcısı LeonidasMatlis, Belçika Samsun Konsolos vekili M. Giraud, Amerika Birleşik Devletleri Samsun Konsolosluğu memuru W. Peter, Almanya Samsun Konsolos yardımcısı Mösyö Kuckhoff, İsveç-Norveç Samsun Konsolos vekili PolanisOktardo ve Canik Livası Mutasarrıfı Süleyman Necmi Bey Efendi gibi dönemin bölgedeki önemli kişileri katıldı.

1972 yılında dönemin Belediye Başkanı Kemal Vehbi Gül, yeni belediye binası yapılmasına karar verdi.

Yeni bina henüz proje aşamasında iken eski binanın yıkılması planlandı. Ancak Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nca binanın tarihi eser olduğu bildirilerek yıkımı engellendi.

Yeni bina 15 Şubat 1972’de Mimar Orhan Dinç’in idaresinde inşa edilmeye başlandı. 27 Mart 1976’da dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’in de bulunduğu bir törenle açıldı. (Burada “dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in de bulunduğu bir törenle açılmıştır” ifadesi yer alıyor.)

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar