loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Belediyecilik ve Yerel Seçimler

Yerel seçimler yanaşıyor ve her yer projelerle dolup taşacak… Biz bir altlık olması ve ışık tutması açısından bazı ana nokta ve prensipleri belirtelim.

Bundan sonra çokça duyacağımız “Çağdaş Şehir ve Çağdaş Şehir İşletmeciliği” nedir bir şaplon verelim de kolaylık olsun…

Bir şehrin, çağdaş bir şehir olup olmadığnı anlamak için üç ana unsura bakmak yeterli olabilmektedir.

Ulaşım; çağdaş bir şehirde yaşayan insanları, hergün evlerinden işlerine-işlerinden evlerine otobüslerde, minübüslerde balık istifi gibi saatlerce yolculuk yaptırarak değil; metro gibi çağdaş toplu ulaşım araçlarını kullanarak, rahat bir ortamda, süratle gidecekleri yere ulaştırmak gerekmektedir.

Trafiğe çıkan birçok araç yerine, çağdaş toplu  ulaşımın gereği olarak raylı sistemler düşünülmelidir. Bu hem çağdaşlığın gereğidir ve hem de zaman, yakıt ve diğer konularda büyük tasarruflar sağlayacaktır. Gürültü kirliliği, çevre kirliliği, yol yetersizliği, trafik sıkışıklığı ortadan kalkarken; insanlar yorulmadan kısa sürelerde varacakları yerlere ulaşabileceklerdir. Çağdaş bir şehirde yaşamanın keyfine varacak, tadını çıkaracaklardır.

Atıklar (çöpler); çağdaş bir şehirde atıklar, alelade bir şekilde toplanıp çevreye kirlilik verecek yerlere atılmamalıdır. Atıklar; tekrar geri kazanılacak tarzda toplanmalı, ayrıştırılarak bir gramını dahi atmadan, geri kazanmalı ve çevre kirliliğine sebebiyet vermeden, ekonomiye katkı sağlayacak şekilde değerlendirilmelidir.  Atıklar (çöpler) ekonomiye kazandırılacak çok önemli bir hammadde olarak görülmelidir.

Şehrin görünümü; çağdaş bir kentte, çarpık-çurpuk binalar, daracık –itfaiye aracı dahi giremeyen sokaklar- olmamalı. Sıvasız, boyasız, demir filizleri bırakılmış çatısız, bitmemiş ve öylece bırakılmış  binalar olmamalı. Eskimiş, metruk hale gelmiş ve terk edilmiş bakımsız binalar olmamalı. Şehir; sokakları, caddeleri, meydanları, yeşil alanları,  sosyal donatıları ve binaları ile bir bütünlük - ahenk içerisinde olmalıdır.

Çağdaş şehir ve çağdaş şehir işletmeciliği dahilinde çözülmesi gereken konuları ana maddelerle şöylece sıralayabiliriz.

01-Göç, nüfus artışı ve şehirlerin kimliği

02. Çöpler(Atıklar) ve Sanayii Atıkları 

03. Ulaşım, Trafik ve Haberleşme

04. İmar ve Kaçak Yapılaşma

05. Çevre ve Enerji

06. Su ve Kanalizasyon

07. Sağlık, Eğitim, Spor ve Sosyal Hizmetler

08. İstihdam ve Ekonomik Hayat

09. Tarihi Miras , Sanat ve Kültür

10. Güvenlik, Ahlak ve İnsan Hakları

11. İdari Yapı  ve Yerel Yönetimler

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar