loading...
Samsun
DOLAR8.5512
EURO10.0853
ALTIN495.39
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

BELEDİYELERE DÜŞEN GÖREV

Salgın çıktığı günlerde yayılımını engellemek için Cumhurbaşkanlığı tarafından vatandaşlara muhtarlar aracılığıyla maske ve kolonya dağıtımı yapılmıştı. O zaman vatandaşlar da “içinde bulunduğumuz günlerde Sayın Cumhurbaşkanı vatandaşını düşünüyor” diye sevinmişti. Aradan aylar geçti, salgın bir azalır gibi oldu birden bire de çoğaldı. Karadeniz illeri nedendir bilinmez salgının adeta merkez üssü durumuna geldi.

Özellikle Samsun’da salgın tavan yaptı. Neden çoğaldığı konusunda yapılan kongreler birinci sırada gösterilirken vatandaş içinde bulunduğu zor durumdan kurtulmak istiyor.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın salgının başında yaptığını Samsunlular şimdi başta Büyükşehir olmak üzere ilçe belediyelerinin yapmasını istiyor. Ekmek almak için güçlük çeken vatandaşa belediyelerin maske ve kolonya konusunda yardımcı olmaları isteniyor. Çünkü bulaş ihtimalinin ortadan kaldırılması için vatandaş günlük ortalama beş adet maskeyi tüketiyor. Beş maske beş lira yapıyor, bu gider aylık aile bütçesine 150 lira olarak yansıyor. Çalışamadığı için üretemeyen o nedenle de kazanamayan kısaca üretim toplumundan tüketim toplumuna dönüldüğü bu günlerde Belediyeler neden vatandaşa muhtarlar aracılığıyla maske ve kolonya dağıtmazlar. Belediyeler içinde bulunulan şu günlerde vergilerini ötelemiyor ve vatandaştan tahsil ediyor. Doğalgaz, su, elektrik faturaları el yakıyor,  ötelenmiyor. Kısaca vatandaş zorda, o nedenle hiç olmazsa maske dağıtın vatandaşa.

KAPANMA GÜNDEMDE

Aralarında Samsun’un da bulunduğu bazı Karadeniz bölgesi illerinde de olduğu gibi tam kapanma tartışılıyor ve her an başlayabilir. Tam kapanma ne demek? Vatandaş ekmek alabilmek için de sokağa çıkamayacak mı, gıda teminini insanlar nasıl yapacaklar?

Tam kapanma gelirken bugünden evdeki stokları artırmak şart oldu. Ya ekmek alacağız ya da un alıp evde ekmek yapacağız. 15 gün tam kapanmayı ihtilallerde bile görmedim. 27 Mayıs’ı ve 12 Eylül’ü 15 Temmuz’u yaşadım da beni kimse 15 gün eve kapatmadı. Vay be korona neymiş be. Vatandaş dikkat ediyor ancak siyasiler sürekli salonları dolduruyor. Kısaca ele talkım verirken kendileri üzümü salkımıyla yutuyor. Evde kal dediler kaldık, kapanın derlerse kapanacağız, Allah sonumuz hayırlı eylesin.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar