loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

BİLİRKİŞİLER TARAFSIZ OLSUN

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri gönüllü avukatı İsmail Hakkı Atal Samsun 2. İdare Mahkemesi’nde devam eden Sinop Nükleer ÇED İptal davasında görevlendirilen ve evvelce Akkuyu Nükleer davasında da görev yapan 7 bilirkişinin reddi talebinde bulundu.

Avukat İsmail Hakkı Atal, tarafsızlığından ve bilimsel ehliyetinden şüphe duyduğu bilirkişilerle 07.06.2021 tarihinde keşif yapılmamasını ve keşfin ileri bir tarihe ertelenmesini talep etti.

Akkuyu Nükleer ÇED raporunun iptali ile ilgili Danıştay 14. Daire-2014/11695 E. sayılı dosyada yapılan yargılama ve 11.07.2016 tarihindeki keşif hakkında avukat İsmail Hakkı Atal şu bilgiyi verdi:

“Israrla Akkuyu sahası zemininin karstik boşluklar barındırdığını ifade etmemize rağmen bilirkişi heyeti ve mahkeme taleplerimizi kulak ardı ederek zeminden karot almadan keşfi tamamlamış, reddedilen bilirkişilerin hatası sonucu, 2018 temmuz ayında henüz 56.000 ton nükleer reaktör ağırlığı binmeden Akkuyu Nükleer Santral inşaatı betonu çatlamıştır. Sinop davasında reddettiğimiz 7 bilirkişinin de bulunduğu bilirkişiler karot almadıkları için depremsellik incelemesini de yapamamışlardır. Yine keşifte deniz seviyesinin yükselmesi riskini ısrarla beyan etmemiz sonrasında bilirkişilerin büyük çoğunluğunun raporu okumadan imzaladığı veya bilimsel ehliyetlerinin-akademik bilgilerinin yetersiz olduğu ortaya çıkmıştır.”

İsmail Hakkı Atal tarafsız bilirkişi heyeti istemini de şu sözlerle anlattı:

“Bütün bu hususlar doğrultusunda Akkuyu davasında görev yapan 15 kişilik bilirkişi heyeti (içinde Sinop Nükleer davasında görevlendirilen 7 bilirkişinin de olduğu) tarafımızca Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına şikayet edilmiş, YÖK kanununun ilgilimaddeleri doğrultusunda cezalandırılmaları ve bilirkişilik görevinden men edilmeleri kararı alınması için şikayet ve idari başvuruda bulunulmuştur. Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin teminat altına aldığı adil yargılama hakkı doğrultusunda ÇED İptal davasının 07.06.2021 tarihinde yapılması planlanan keşfi ertelenmeli ve akademik bilgileri-bilimsel ehliyeti yeterli yeni ve tarafsız bilirkişi heyeti teşkil edilmelidir.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar