loading...
Samsun
DOLAR8.4056
EURO9.9895
ALTIN489.39
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

BİLMEDEN KONUŞMAK APTALLIKTIR

Önce aptal kelimesi ne demektir oradan başlamak gerekiyor. Türk Dil Kurumu’na göre aptal kelimesi ne demek ve ne anlama geliyor sorusuyla başlayalım. Aptal kelimesi dilimizde sıklıkla karşımıza çıkan sözcükler arasındadır, Arapça kökenlidir. Dilimizde ise zekâsı pek gelişmemiş, zekâ yoksunu, alık, ahmak, alık salık anlamına gelmektedir. Amerika Birleşik Devletleri Başkan Joe Biden’ın Osmanlı ile Ermenistan arasındaki savaşlar nedeniye Türkiye’ye yüklenmesi üzerine biraz araştırma yaptım.

 

Çok eski günlerde okuduğum bir kitap geldi aklıma ve Ermenistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Ovanes Kaçaznuni’nin yazdığı bir rapora ulaştım.
Kaçaznuni’nin 1923 yılındaki parti konferansındaki konuşmadan aldığım ifadeler tarihin gerçeklerini anlatıyor. Beili bu yazı Biden efendinin eline geçer de tarihi öğrenir kendisi de sonra abuk subuk konuşmaz. Kaçaznuni, raporuna başlarken özellikle belirtiyor. Taşnaksutyun konferansına katılan delegelerden önyargılardan sıyrılarak kendisini sabırla dinlemelerini rica eder ve der ki:
Konuşan Taşnak Hükümeti’nin ilk Başbakanıdır. Saptamaları da aynen şöyledir:
“Gönüllü silahlı birliklerin oluşturulması hataydı. Kayıtsız şartsız Ruslara bağlanmışlardır. Türklerden yana olan güç dengesini hesaba katmamışlardı. Tehcir kararı amacına uygundu. Türkiye savunma içgüdüsüyle hareket etmişti. İngiliz işgal, Taşnakların umutlarını yeniden kabartmıştı.

 

Ermenistan’da Taşnak diktatörlüğü kurmuşlardı. Denizden denize Ermenistan projesi gibi emperyalist bir talebe kapılmışlar, bu yönde kışkırtılmışlardı.  Müslüman nüfusu katletmişlerdi. Ermeni terör eylemleri Batı kaamuoyunu kazanmaya yönelikti. Taşnak yönetimi dışında suçlu aranmamalıydı. Taşnak partisinin yapacağı bir şey kalmamıştı ve intihar etmeliydi.” Bütün bu saptamalar Ermenistan’ın ilk Başbakanı’na aittir. Yani, o dönemdeki olayların asıl sahibi Taşnak yönetimiydi.
ABD Başkanı Joe Biden’in bu konuları okumadığı gibi öğrenmeden fikir sahibi olunamayacağı öngörüsünden uzak olduğu için birilerinin oyununa gelmiş herhalde. Belge aranıyor ya işte size belge. Ermenistan’ın ilk Cumhurbaşkanı ve Taşnak Partisinin Genel Başkanı’nın söyledikleri ve ifşaatları.

 

NOT: Ermenistan’ın İlk Başbakanı Ovanes Kaçaznıni’nin 1923 Parti Konferansı’nda yaptığı raporun konuşmasıdır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar